Akustik Gitar Teli Seçimi… Akustik gitarınızla en iyi sesi üretme konusunda ciddi iseniz, en iyi gitar tellerini seçmeniz oldukça önemlidir.

Mükemmel akustik gitar tellerini ararken göz önünde bulundurmanız gereken birçok kriter olduğunu muhtemelen fark etmişsinizdir. Bir sonraki akustik tel setinizi satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli özellikler şunlardır.

Akustik Gitar Teli

Gitar Eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın

Telin Malzemesi

Bir tel malzemesi seçmeden önce, çelik ve naylon teller arasındaki farkı anlamanız önemlidir. Tipik olarak, klasik gitarlar naylon teller kullanırken, geleneksel akustik gitarlarda çelik teller kullanılır. (Lütfen dikkat: Klasik bir gitarda akustik gitar için tasarlanmış teller kullanırsanız, gerilim farkı boynu kırabilir veya zarar verebilir. Bu yazı akustik gitarlar için çelik tellerin seçimini kapsayacaktır.)

Akustik Gitar Telleri

Piyasada en popüler iki çeşit Bronz ve Fosfor Bronz’tur. Bronz teller parlak, canlı bir sese sahipken, Fosfor Bronz daha belirgin, sıcaklık ve ışıltı dolu bir tona sahiptir. Alaşımdaki fosfor tellerin ömrünü uzatmaya yardımcı olduğundan, çoğu akustik gitarist, Fosfor Bronz’u tercih eder. Diğer malzemeler arasında her biri kendi artıları ve eksileri olan pirinç, polimer kaplı, ipek ve çelik teller de bulunur.

Bir Kalibre Belirleyin

Tellerin kalibresi ne kadar kalın olduklarıyla ilgilidir; ağır teller sıcak ve anlaşılır bir ses üretirken, daha hafif teller parlak ve yumuşak ses çıkarır. Çoğu durumda, ölçüyü çalma tarzınıza uydurmak en iyisidir. Parmakla çalmayı tercih ederseniz, daha ağır tellerin parmakla seçilmesi zor olduğundan, hafif bir ölçek önerilir. Çalmanızın çoğunluğu tıngırdatmayı içeriyorsa, orta ila ağır bir ölçü önerilir. Ve hızlı parmak çalımı ile tıngırdatmayı karıştırırsanız, hafif ila orta tel seti iyi bir seçim olabilir.

Akustik gitarı tercih edilen bir “stile” sahip olacak kadar uzun süre çalmadıysanız, genel bir kural da, daha küçük gövdeli akustik için daha hafif teller satın almaktır. Eski bir gitar çalıyorsanız, gerginlik sapın eğilmesine neden olabileceğinden daha ağır tellerden uzak durun. Gitarınız için bir ölçünün(kalibrenin) ne kadar güvenli olduğundan emin değilseniz, üreticiyle iletişime geçin veya gitarınız için ne tür bir ölçü önerecekleri konusunda güvenilir bir gitar teknisyeniyle konuşun.

Kaplamalı Vs Kaplamasız

Akustik Gitar

Gitar telleri düz ve renksiz bir ses çıkarmaya başladığında, yepyeni bir çiftle değiştirilmeleri gerekecek, bu da kaplamalı gitar tellerini başlangıç maliyetine oldukça değer kılar. Kaplamalı teller, kaplamasız alternatiflerinden daha pahalı olsa da, kaplanmış teller daha uzun süre dayanır ve daha pürüzsüz bir doku oluşturmaya yardımcı olur. Teller bir polimer kaplama ile kaplandığından, paslanmaya daha uzun süre direneceklerdir. Akustik gitarınızı kişiselleştirmekle ilgileniyorsanız, kaplamalı teller genellikle kırmızı, mavi, siyah ve diğer renklerde satın alınabilir. Kaplama söz konusu olduğunda, tüm kaplamaların aynı olmadığını unutmamak önemlidir. Bazı markalar sadece dış ip yüzeyini kaplarken, Elixir tarafından üretilen teller gibi diğerleri tel yüzeyini ve sargılar arasındaki boşluğu kaplar. Kaplama türü esasen kişisel bir tercih olduğundan ve bazı oyuncular hiç kaplamayı tercih etmediklerinden, tercih edilen bir gitar teline yerleşmeden önce çeşitli kaplamasız ve kaplamalı telleri deneyin.

Fiyatı Kontrol Edin

Popüler inanışın aksine, akustik gitar tellerinin harika bir ses üretmek için çok pahalı olması gerekmez. Bir set ucuz tel birkaç dolara mal olabilir, premium setler 50 dolardan fazla mal olabilir ve ortalama setler yaklaşık 15 dolara mal olabilir. Otomatik olarak piyasadaki en pahalı akustik gitar tellerine ulaşmak yerine, farklı markaları ve fiyat aralıklarını denemeye biraz zaman ayırın. Daha ucuz bir telin tercih ettiğiniz bir ses çıkardığını fark edebilirsiniz.

Akustik Gitar Teli Seçimi

Çevrimiçi alışveriş yapmayı tercih ediyorsanız, bir inceleme sitesinde telleri araştırmak veya sektördeki bir uzmanla çevrimiçi sohbet etmek, en iyi akustik telleri belirlemenize yardımcı olabilir. Bazı durumlarda, belirli markalar dizilerini tekli olarak kullanıma sunar; yani bir seferde tüm paketi satın almanız gerekmez.

Diğer İpuçları

Aşağıdaki durumlarda bir tel değişikliğinin zamanı gelmiş olabilir:

● Doğru tonu sağlamak veya akortlu kalmak normalden daha zorsa,

● Ses tonunuz özellikle düz ve renksiz geliyorsa,

 ● Telinizin paslandığını, renginin solduğunu veya gevşediğini fark ediyorsanız

Tellerinizi en son ne zaman değiştirdiğinizi hatırlayamazsınız.

Akustik gitar telleri söz konusu olduğunda, bazı kişilerin tellerini diğerlerinden daha sık değiştirmesi gerekebilir.

Tellerinizin ömrünü kısaltabilecek bazı faktörler şunlardır:

● Çalarken çok terliyorsanız

● Agresif bir şekilde çalıyor ve penada çok zorlanıyorsanız,

● Sık çalıyorsanız ve / veya akortları sık sık değiştiriyorsanız,

● Barlar veya kulüpler gibi dumanlı ortamlarda sigara içiyor veya enstrümanınızı orada çalıyorsanız

Akustik gitar telleri dünyasında yeniyseniz, işte bazı genel tel bakımı tüyoları:

● Temiz bir bezi hazır bulundurun ve her kullanımdan sonra tellerinizi silin,

● Çalmadan önce ellerinizi yıkayın,

● Bir tel sarıcıya yatırım yapın,

● Paketteki telleri değiştirdiğiniz tarihi not edin,

● Acil bir durumda fazladan bir set veya birkaç tek diziyi elinizin altında bulundurun.

Akustik Gitar Teli Seçimi

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

Eğlenceli gitar kursu, İzmir Karşıyaka’da Bostanlı’ya Alsancak’a Bornova’ya Buca’ya yakın ve İzmir’in her yerinden kolayca ulaşılabilecek bir noktada, aile ortamıyla, kaliteli eğitim anlayışı ve hep ben kazanayım demeyen anlayışlı, ucuz ve uygun gitar dersi fiyatlarıyla kişiye özel, tam olarak istediğiniz gibi bir gitar eğitimi veriyor ve en samimi şekilde akıllara takılan soruları cevaplıyor.

Öğrencilerimiz kursumuzu İzmir’in her yerinden tercih etmektedirler, Buca, Bornova, Alsancak, Gaziemir, her bölgeden öğrencilerimiz bulunmaktadır, sadece Karşıyaka’dan değil İzmir’in her noktasından bir sürü gitar öğrencimiz vardır.