Bağlama Teli Değiştirme

Bağlama tel takma işlemi kolay bir işlem gibi görünse de esasında icracının ve enstrümanın performansını en iyi şekilde gösterebilmesi için oldukça dikkatlice ve özenli bir biçimde yapılması gereken bir işlemdir. Peki bu dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Haydi inceleyelim…

  • 0,16-0,22arası çelik telleri arka eşiğe takarken çift sarım yapmak gerekir. Aksi takdirde sürekli akort bozulabilir ve sonunda da delikten tamamen sıyrılabilirler. Ancak daha kalın teller tek sarım da takılabilir.
  • Alt eşikte yer alan tel deliklerini kontrol ediniz zira çapı 1 milimetreden büyük deliklere çelik tel takmak riskli olabilir. Nedeni ise bu çap boyunun bu tip teller için büyük kalmasıdır. Bunun yerine, 1 milimetreden büyük çaplı deliklere sırma tel takılabilir.
  • Telleri alt eşiğe yahut burgulara takarken özenli ve dikkatli davranınız; mümkün olduğunca telleri zedelememeye, bükmemeye çalışınız.
Bağlama Telini Değiştirme
  • Telleri alt eşiğe taktıktan sonra burguya doğru uzatılırken kesinlikle kendi çevresi etrafında döndürülmemelidir (burulmamalıdır).Aksi takdirde, perdelerde uyumsuzluk ve çarpma gibi sonuçlar doğurabilir.
  • Telin burguya takılmasının ardından burguya sarılan payın abartılmaması gerekir ki, bu pay genel olarak 2-3 sarım şeklinde olmalıdır.
  • Tel burguya takıldı ve burgu deliğine oturtulduysa sırada, telin burguyu terkettiği noktadan itibaren yükseklik kırma yüzeyinden birkaç mm yüksekliğe yerleştirilmesi yer alır..
  • Diğer yandan tel, burguyu terkettiği noktada dibe oturtulmamalıdır. Zira burgunun deliğe tam oturmasını engelleyerek akort bırakmasına sebep olur.
  • Takılan tel asla sökülüp tekrar tekrar takılmamalıdır. Böyle bir durumda perde ve akortta problemler meydana gelebilir.
  • Zorunlu olmamakla birlikte, tel takma işlemi için çalgının bir mengeneye bağlıyken yapılması faydalı olabilir. Çünkü bu işlem esnasında sazın sabit kalmaması çarpma, çizilme gibi durumlara sebep olabilir.

  ● Buna ek olarak her icracının bir tel keskisine sahip olması gerekir.

Bağlama Teli Değiştirme Takvimi

Bağlama Teli Takarken Dikkat Edilecek Hususlar

Bağlama Teli Değiştirme takvimi bazı unsurlar göz önüne alınarak belirlenmelidir.

Bunlar:

● Sık kullanılan teller doğal olarak çabuk eskir. Ancak teller takıldıktan sonra hiç çalınmasalar dahi bekleme ömürleri vardır

● Nemli iklim bölgelerinde ayda bir tel değiştirilmelidir. Kuru bölgelerde bu süre daha uzayabilir.

● El ve parmak temizliğine dikkat edilmesi tel ömrünü uzatır. Özellikle ter tellerin baş düşmanıdır.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

Bağlama dersine başlamadan önce Bağlama Kursu İzmir’den ücretsiz deneme dersi almak isterseniz bize 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz. Hem ucuz bir bağlama kursu olsun, hem bana kısa zamanda sevdiğim türküleri çalmayı öğretsin hem de uygun fiyatlı ama işimi de uzun süre görecek bir bağlama almama yardımcı olsun diyorsanız Erturgut Sanat bağlama eğitimleri tam size göre!

Bağlama derslerine başlamak için hemen bir bağlama da satın almak zorunda değilsiniz, dersliklerimizin bağlamalarını, bağlama dersleri sırasında istediğiniz gibi ücretsiz olarak kullanabilirsiniz! İsterseniz yıl sonunda düzenlenen konserlerde de sahne alabilirsiniz! İzmir’in en çok ilgi gören ve en çok tercih edilen bağlama kursuna siz de davetlisiniz!