Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Tiyatronun Simgesi Mutlu Ve Hüzünlü Yüzlerin Çıkış Noktası konusunu ele alcağız. İnsanlar tiyatroyu düşündüklerinde ya da tiyatroyla ilgili bir şey çizmeleri istendiğinde ilk olarak akıllarına gelen şey muhtemelen komedi ve trajedinin sembolize edildiği maskeler olur. Bu maskeler mutlu ve hüzünlü anlamın ötesine geçen birçok yorumla akla gelen en tanınmış sembollerden biridir. Komedi ve trajedi sembolü Yunan Mitolojisine kadar uzanır ve on yıllardır yaratıcı sanatların merkezi temsili göstergesi olmuştur.Fakat bu sembolün, tiyatronun simgesi mutlu ve hüzünlü yüzlerin çıkış noktası neresidir? Binlerce yıldır tiyatro denildiğinde akla ilk gelen maskelerin hikayesi nedir? 

Tiyatro ile ilgilenen ya da profesyonel anlamda tiyatro yapan pek çok insan bu sorunun cevabını merak eder. Bu nedenle biz de bugünkü yazımızda sizler için tiyatronun simgesi mutlu ve hüzünlü yüzlerin çıkış noktasını yazdık. Eğer siz de tiyatroya profesyonel anlamda ilgi duyuyorsanız ya da yalnızca iyi bir izleyici ya da sanatseverseniz yazımızı okumaya devam edin. Kafanızdaki bu sorunun cevabını bulacaksınız.

Tiyatro Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Hazır mısınız? O halde başlayalım. 

Tiyatro Maskelerin Kökeni 

Tiyatronun Simgesi Mutlu Ve Hüzünlü Yüzlerin Çıkış Noktası

İnsanlar genellikle tiyatronun ölümsüz simgesi olan maskeleri başlangıçta Dionysos ile ilişkilendirir. Dionysos, Yunan şarap tanrısıdır. Düşüncede maskeler, şarap içmenin getirebileceği mutlu ve hüzünlü duyguları tasvir eder. Ayrıca, başlangıçların iki yüzlü tanrısı olarak bilinen Yunan Tanrısı Janus ile de bağlantılıdırlar. Bu nedenle bu maskelere o dönemde janus maskesi adının verildiği de bilinen gerçeklerden biridir. 

Bir diğer yandan tarihsel anlamda, her maske için iki isim vardır. Melpomene ismi trajedinin maskesini ya da ilham perisini, Thalia ismi ise lomedinin maskesini ya da ilham perisini temsil eder. Melpo, dans ve şarkı kutlaması anlamına gelen Melpomene’nin kısaltılmış halidir. Belki tragedya ile tam uyumlu görünmese de trajik oyunların içindeki koro bölümleri ve oyuncuların salınımları bu ismi anlamlı kılar.

Tiyatronun Mutlu Ve Hüzünlü Maskelerinin Tarihsel Gelişimi 

Tiyatronun Simgesi Mutlu Ve Hüzünlü Yüzlerin Çıkış Noktası

Antik Yunan’a geri dönersek, bu maskelerin ilk oyunlarda karakterlerin hissettiği duyguları temsil etmek için kullanıldığı söylenir. Sahneden uzakta oturan seyircilerin, oyuncuların canlandırdıkları maskeleri ve duyguları görmeleri daha kolay hale getirdiği düşünülür.

Tabi ki bir diğer yandan o zamanlar kadınların hiçbir oyunda rol almasına izin verilmiyordu, bu yüzden erkekler bu maskeleri takabiliyorlardı, özellikle de kadın rolü oynamak zorunda kaldılarsa. İnsanlar genellikle bu maskelerin sadece erken thespians tarafından yaratılan bir sembol veya tasarım olduğunu düşünür, ancak aslında giyilen somut bir maske olarak başladığı daha somut bir gerçektir. Maskeler başlangıçta bir kostüm parçası olarak kabul edildi ve daha sonra iyi tanınana ve dünya çapında bir sembol haline gelene kadar kendini daha fazla gösterdi.

Yıllar boyunca, maskelerin birçok versiyonu tasarlandı, ancak hepsi aynı temel mutluluk ve hüzün duygularını tasvir etmeye devam etti. Bundan sonraki yüzyıllarda da yine tiyatro denildiğinde akla ilk gelen mutlu ve hüzünlü yüzlerin olduğu maskeler olmaya devam edecek. 

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!