Erturgut Sanat ailesi bu yazıda sizler için Bir Tiyatro Metnini Çözümlemek konusunu ele alacağız.. İster bir oyuncu olun, ister bir eleştirmen ya da tiyatro metni okumayı seven bir okuyucu, bir tiyatro metnini çözümlemek için ilerlemeniz gereken yolu bilmek her zaman işinizi kolaylaştıran önemli bir şeydir. Çünkü temel anlamda metni anlamanın, size ne söylediğine daha açık bir şekilde karar vermenin en önemli yolu budur. 

Peki bir tiyatro metnini çözümlemek için metnin hangi noktalarına bakmamız gerekir? İşte, bugünkü yazımızda sizler için bu sorunun cevabına değindik. Eğer siz de bir tiyatro oyuncusu olarak çalışacağınız metni, bir eleştirmek olarak eleştireceğiniz metni ya da bir okuyucu olarak okuyacağınız metni daha iyi anlamak için neler yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Tiyatro Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alın!

Hazır mısınız? O halde başlayalım.

Bir Tiyatro Metnini Çözümlemek

Metnin İçeriğini Çözümlemek    

Bir Tiyatro Metnini Çözümlemek

Bütüncül anlamda bir tiyatro metnini çözümlemenin ilk adımı, tahmin edebileceğiniz gibi yazılı olan metni çözümlemektir. Yazılı olan metindeki diyalog örgülerini, olayları iyi incelemek, neyin neden var olduğunu anlamak metni anlamak için en önemli öğelerden biridir. 

Tabi ki bir diğer taraftan metnin içeriğini çözümlerden, olay dizisi kadar karakterlerin oluşturulmasına, metnin yarattığı mekana ve uzama da bakmak gerekir. Metinde geçen tüm karakterleri, yaptıkları eylemleri ve bu eylemlerin nedenselliğini çözümlemek metni çözümlemenin anahtarıdır. 

Metnin Yazıldığı Dönemi Çözümlemek

Bir Tiyatro Metnini Çözümlemek

Her tiyatro metni, ya da daha genel anlamda bakacak olursan her sanat eseri içinde bulunduğu ortamdan doğar. Bu nedenle bir metnin bize tam olarak ne söylediğini anlamak için o metnin yazıldığı döneme de en az metnin içeriğinde ne anlattığına hakim olduğumuz kadar hakim olmamız gerekir. 

Peki bir metnin yazıldığı dönemi çözümlemek için nelere bakmamız gerekir? Genel anlamda bu soruya cevap verebilmek için, dönemin siyasi, sosyal ve bireysel sorunlarına hakim olmak, dönemin ekonomik şartlarını bilmek ve oyunun yazıldığı dönemde hem yazılan ülkenin hem de dünyanın parametrelerini iyi okumak gerekir. 

Örneğin Shakespeare’in Hamlet’ini okurken rönesans dönemini bilmemek ya da Nazım Hikmet’in Yolcu’sunu çözümlerden Türkiye’nin o dönemini tanımıyor olmak sizi metni çözümlerken çok başka noktalara çekebilir.

Metnin Yazarını Çözümlemek 

Bir Tiyatro Metnini Çözümlemek

Her tiyatro metni yazarının elinden, zihninden çıkan bir üretimin eseridir. Bu nedenle metni yazan yazarı tanımadan metni tam olarak çözümlemek de olanaksızdır. 

Metni yazan yazarı tanımak demek, hangi şartlarda büyüdüğünü, hangi toplumda var olduğunu, hayatta neleri dert edindiğini, hangi felsefi ya da sanatsal akıma dahil olduğunu bilmek anlamına gelir. Yazarı tanımadan onun eserini anlamak da zorlaşacaktır. 

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!