Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Temiz Ve Net Şarkı Söylemek konusunu ele alacağız.. Her şarkıcının bildiği gibi, iyi bir performansın anahtarı güçlü bir sestir. Ancak, birçok şarkıcı kendi sesini bulmakta zorlanır. Onlardan biriyseniz, umutsuzluğa kapılmayın , sesinizi daha yüksek şarkı söylemek için eğitmek için kullanabileceğiniz bazı basit teknikler var..

Şan Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alın!

Temiz Ve Net Şarkı Söylemek

İlk olarak, uygun nefes desteği kullandığınızdan emin olun. Diyafram, akciğerlere hava akışını kontrol etmeye yardımcı olan bir kastır ve şarkı söylemek için gereklidir. Diyaframınızı devreye sokmak için bir elinizi karnınıza koyun ve derin bir nefes alın. Nefes alırken midenizin genişlediğini hissetmelisiniz. 

Ardından, sesli harflere odaklanın. Sesli ses çıkarırken ağzınızın şekli ses tonunuzun kalitesini belirlemeye yardımcı olur. Net bir ses elde etmek için şarkı söylerken ağzınızı mümkün olduğunca açık tutmaya çalışın. Son olarak, vücudunuzu gevşetin. Gerginlik ses tellerini sıkıştırabilir ve net bir ses üretmeyi zorlaştırabilir. Bu nedenle, egzersiz yaparken kaslarınızı ısıtmak ve vücudunuzdaki gerilimi azaltmak için zaman ayırın. 

Biraz pratik ve sabırla, her zamankinden daha yüksek şarkı söyleyecek ve güçlü sesinizle herkesi etkileyeceksiniz.

Neden Yüksek Tonlarda Şarkı Söyleyemiyorum?

Temiz Ve Net Şarkı Söylemek
Temiz Ve Net Şarkı Söylemek

Eğer neden sen hiç merak ettiysen o kadar yüksek tonda şarkı söyleyememen sevdiğin pop şarkıcısı olarak yalnız değilsin. Bazı insanlar mükemmel bir ses tonuyla doğmuş gibi görünse de, çoğumuz bu yüksek notaları elde etmek için biraz daha fazla çalışmalıyız. Bazı insanların yüksek notaları söylemekte zorluk çekmesinin birkaç nedeni vardır. 

Bunun bir nedeni, insan ses tellerinin anatomisidir. Ses telleri, içinden hava geçtiğinde titreşen iki kas bandıdır ve üretilen sesin perdesi, tellerin uzunluğu ve gerilimi tarafından belirlenir. Daha yüksek notalar söylediğimizde ses telleri daha hızlı titrer ve bu da net bir ses çıkarmayı zorlaştırabilir. 

Bazı kişilerin yüksek notaları söylemekte zorlanmasının bir başka nedeni de nefeslerini doğru kullanmamalarıdır. Diyaframdan nefes almak sesinizi desteklemeye yardımcı olacak ve size o yüksek notaları vurmak için ihtiyacınız olan gücü verecektir. 

Son olarak, uygulama mükemmelleştirir. Yüksek notalar söyleme yeteneğinizi geliştirmek istiyorsanız, düzgün bir şekilde ısınmanız ve düzenli olarak pratik yapmanız önemlidir. Biraz çabayla, kısa sürede o zirvelere ulaşacaksınız.

Birkaç İpucu

Temiz Ve Net Şarkı Söylemek
Temiz Ve Net Şarkı Söylemek

Sahada kalırken ve net bir ton üretirken bu yüksek notalara ulaşmakta sorun mu yaşıyorsunuz? Şarkı söylemenin gerçekten zor bir iş olduğunu hissettiğiniz ve kısa bir süre şarkı söyledikten sonra sesinizin yorgun geldiğini ve kulağa yorgun geldiğini fark ettiğiniz oldu mu? Çoğu durumda, tüm bu problemler duruş, gerginlik ve nefese kadar takip edilebilir.

Duruş

Temiz Ve Net Şarkı Söylemek
Temiz Ve Net Şarkı Söylemek

Her şey sırayla. Dik mi duruyorsunuz, aslında hafif bir eğimle durduğumuzda olduğumuzu sanırız. Doğru duruş, ciğerlerimizin zahmetsizce genişlemesi için göğsümüzdeki alanı boşaltır. Eğildiğimizde, nefes almak çok daha zor. Kendinizi, başınızın üstüne ip bağlanmış, başınızı yukarı çeken ve omurganızı uzatan eski kuklalardan biriymiş gibi yapın.

Ayaklar omuz genişliğinde açık, dizler kilitlenmeyi önlemek için hafifçe bükülü (dizlerinizi sahnede kilitlemek bayılmaya neden olabilir!), kuyruk kemiği içe, göğüs dışarı ve omuzlar gevşek olmalıdır. Omuzları kalkık bir teneke asker gibi durmaktan veya nefes alırken omuzlarını kaldırmaktan/omuzlarını silkmekten kaçının.

Tansiyon

Temiz Ve Net Şarkı Söylemek
Temiz Ve Net Şarkı Söylemek

Başladığınızda düşünmek çok fazla olabilir, ancak sonunda doğru duruş daha rahat hissedecektir. Anahtar rahatlamaktır! Omuzlarda veya boyunda herhangi bir gerginlik olmamalıdır. Bu kaslar ses tellerinizi destekler ve gerginlik sizi sesinizi zorlamaya teşvik ederek her türlü kötü hasara yol açabilir.

Isınmadan önce biraz esneme hareketleri yapın. Ellerinizi başınızın üzerine kaldırın. Ardından eğilin ve ayak parmaklarınıza dokunun. Omuzlarınızı geriye doğru yuvarlayın ve başınızı önce bir yana sonra diğer yana yaslayarak boynunuzu gerin.

Esnemiş gibi yapın ve gerçekten esnemeye başlayacaksınız. Bu, ağzın arkasındaki yumuşak damağı uzattığı için aslında sesinizi gevşetmeye yardımcı olur. Ayrıca şarkı söylerken boğazınızı rahatlatmak için eğitir. Hafifçe mırıldanabilir ve ağzınızda bir yumurta varmış gibi yapabilirsiniz, bu aynı zamanda şarkı söylemeden önce yumuşak damağınızı gerecek ve sesi rahatlatacaktır.

Nefes

Temiz Ve Net Şarkı Söylemek

Ve son olarak: NEFES ALIN! Pek çok öğrenci, sesin bir rüzgar enstrümanı olduğunun farkında değil! Başka bir rüzgar enstrümanı düşünün. Flüt, klarnet, saksafon… Rüzgar olmadan ses olmaz. Ses sadece böyle çalışır.

Konuşurken akciğer kapasitemizin sadece üçte birini kullanırız, bu yüzden şarkı söylerken daha dolgun ve daha uzun bir ton üretmek için ihtiyaç duyduğumuz kadar nefes almaya alışkın değiliz. Ancak problemler burada başlıyor. Yeterince nefes almıyorsun. Çözüm? Size yardımcı olacak bazı nefes egzersizleri yapın.

Düz bir yüzeye sırt üstü uzanarak başlayın. Nefes alırken karnınıza bir ayakkabı veya kitap koyun. Nesnenin midenizle birlikte yükselip alçaldığına ve omuzlarınızın gerçekten hiç hareket etmediğine, çünkü buna ihtiyaç duymadıklarına dikkat edin!

Uygun duruşla dik durun. Dört sayımda nefes alın ve sekiz sayımda “s” sesiyle tıslayın. Bir dahaki sefere 10 sayı tıslayın. Gittikçe daha fazla sayı eklemeye devam edin ve ne kadar süre tıslayabileceğinizi görün.

Temiz Ve Net Şarkı Söylemek