Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Stratocaster Kullanan Gitaristler konusunu ele alacağız.. Her gitar türünün bir karekteristik özelliği ve tonu vardır. Yeni bir elektro gitar alma niyetindeyseniz ya da olan gitarınızı yükseltme amacıyla bir araştırma içindeyseniz markalardan ziyade öncelikle markaların elektro gitar serilerini araştırmanızı öneririz. Zira markaların içinde olan bu seri ve türler içinde de ton ve kalite değişebilmektedir.

Büyük gitaristlerin kullandığı elektro gitarları bilmeniz en azından bu elektro gitarların tonlarını tahmin edebilmeniz açısından son derece önemlidir. Her müzisyen dinlediğini çalar, size gitarı sevdiren büyük gitaristlerin kullandığı gitarları ele aldığımız yazı dizimizin ilk bölümü ile karşınızdayız. Yazı dizimizin devamı olan Telecaster Kullanan Gitaristler yazımızı okumak için Burara Tıklayın. Yazı dizimizin üçüncü bölümü olan Les Paul Kullanan Gitaristler yazımızı okumak için de Buraya Tıklayın..

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Stratocaster Kullanan Gitaristler

Jimi Hendrix

Stratocaster Kullanan Gitaristler
Stratocaster Kullanan Gitaristler

Rock müziğin öncülerinden biri olan Hendrix akıllara Fender Stratocaster ile kazınmıştır. Hiç şüphe yok ki onu her duyduğunuzda aynı zamanda Fender Stratocaster 60’s gitarının da tonunu duyacaksınız.. Hatta sahnede yakarak ikonlaştırdığı gitar da söz konusun gitardır.

Her gitarist gibi Hendrix de sadece bir gitar ile kariyerine devam etmemiştir, evet karekteristik tonunu Fender Stratocaster 60’s ile sağladı ancak çeşitli projelerde farklı gitarlar da kullanmıştır. Bunun için bir yazımız var, Jimi Hendrix’in Kullandığı Tüm Gitarlar yazımızı okumak için Buraya Tıklayın..

Eric Clapton

Stratocaster Kullanan Gitaristler
Stratocaster Kullanan Gitaristler

Blues denilince akla gelen ilk isimlerden biri olan efsane Eric Clapton da Fender Stratocaster ile akıllarda yer etmektedir.. Hatta gitarın bir takma adı bile var ‘Blackie’. Eric Clapton da Hendrix gibi pek çok farklı dönemde çeşitli gitarlar kullanmıştır. Eric Clapton’a ait pek çok ton yelpazesinden söz edebiliriz. Peki bu tonlara nasıl erişecek ve onları oluşturabileceksiniz? Erturgut Sanat sizler için onu da araştırdı, Eric Clapton’a Ait Pek Çok Gitar Tonu yazımızı okumak için Buraya Tıklayın..

Stevie Ray Vaughan

Stratocaster Kullanan Gitaristler
Stratocaster Kullanan Gitaristler

Erken yaşta vefat etmesine rağmen tüm bluescuların kalbinde farklı bir yere sahip Stevie Ray Vaughan (Tüm bluescular burada biliyoruz🙃).. Onu üzerinde SRV yazılmış bir Fender Stratocaster ile hatırlarsınız. Daha sonraları başka bir marka ve seriden signature gitar ile karşımıza çıksada onu biz hep Fender Stratocaster SRV gitarı ile hatırlıyoruz.. Şimdilerde Fender, SRV signature ile sevenleri için iyi bir seçenek oluşturacak gitar piyasaya sürdü..

Roberth Cray

Stratocaster Kullanan Gitaristler
Stratocaster Kullanan Gitaristler

Roberth Cray ülkemizde çok az bilinse de gerçekten öncü bir gitaristtir. Araştırıp dinlemenizi tavsiye ederiz zira yarattığı harika tonlarla sizleri etkileyeciğine eminiz.. Cray 90’lı yıllarda yine strat bir siganture gitar yaptırsa da daha öncesinde de Fender Strat’ 64 kullanıyordu..

John Mayer

Stratocaster Kullanan Gitaristler

Tüm çınarların yanında yeni nesi bir gitarist olan Mayer’ı dinleyerek klasik bir Strat tonunu duyabilirsiniz.. Mayer başlarda Blues müziği ile harika işler çıkarırken son dönemlerde farklı müzik türlerinde de yaratıcı şarkılar yapmaya devam etti. Eric Clapton ile çaldığı harika bir Crossroad performansı da bulunuyor, dinlemenizi tavsiye ederiz..

Yngwie Malmsteen

Stratocaster Kullanan Gitaristler

Bir senfonik rock gitaristen Fender Stratocaster tonu beklenmeyebilir. Ancak Malmsteen o yumuşak ve sıcak tonlu Stratocaster’dan harika metal tonlar oluşturdu. Efekt ve pedalların gücü tam burada ortaya çıkıyor. Günümüzde o kadar çeşitli pedal piyasaya çıktı ki geçenlerde distortion ile sola atılan bir elektro akustik gitar bile gördük :)

David Gilmour

Stratocaster Kullanan Gitaristler

Pink Floyd’un efsane gitaristi. Hatta Pink Floyd’u bir kenara bırakarak (Herhangi bir kenar değil, değerli bir kenar olsun) onun için sadece efsane gitarist diyebiliriz. Another Brick in the Wall… Solosunu hatırlayın, o sıcak ton.. İşte o solo Fender Stratocaster’ın karekteristik özelliğini yansıtır..

Ritchie Blackmore

Stratocaster Kullanan Gitaristler

Deep Purple’ın harika tonunu yaratan adam.. O tonu oluşturmasındaki en önemli araç hiç şüphe yok ki bir strat.. Deep Purple şarkılarında (Ritchie Blackmore dönemi) bir stratın karekteristik özelliğini rahatça duyabilirsiniz..

Jeff Beck

Stratocaster Kullanan Gitaristler

Onu Yardbirds ve kendi grubu The Jeff Beck Group gibi çeşitli gruplardan tanıyoruz. Jeff Beck başlarda bir Stratocaster ile harika melodiler çıkardı ve ayrıca signature strat gitarı da var.. Aynı zamanda gitara getirdiği yenilikten de bahsedebiliriz.. Stratocaster’ın vibrato sistemini yaratıcı kullanarak gerçekten ufuk açmıştır..

Mark Knopfler

Stratocaster Kullanan Gitaristler

Evet çok soft ancak harika.. Sadece ‘Sultan of Swing’ şarkısı ile bile klasik Fender Strat tonunu duyabiliriz.. Ayrıca keşfetmenize deyecek, farklı bir bakış açısına sahip gitarist olduğunu da belirtmeden geçmeyeceğiz..