Spotify, SoundCloud gibi bir çok önemli müzik platformu abonelerinden aldığı paraları ağırlıklı olarak akışta en çok yer alan müzisyenler arasında dağıtıyordu. Bu durum özellikle eserlerini yeni sunan müzisyenler için haksız rekabet sayılabilirdi..

Özellikle pandemi döneminde en çok yara alan mesleklerin başında gelende müzisyenleri bir de bu durum derinden yaralıyordu. Ancak SoundCloud önemli bir yeniliğe imza attı. Erturgut Sanat olarak bugün sizlerle bu yeniliği ele alacağız..

Müzisyenler için iyi haber

Dinlediğiniz Müzisyenlere Doğrudan Ödeme Yapma

SoundCloud kullanıcıların dinlemek istedikleri sanatçılara yada gruplara doğrudan ödeme yapmanızı sağlayabilecek.. Bir nevi albüm aldığınızı düşünebilirsiniz. Söz konusu yeni uygulamasıyla SoundCloud bir ilke imza atacak. Diğer platformlar da bu uygulamaya geçiş yapacaklar mı çok geçmeden öğrenmiş olacağız..

SoundCloud diğer platformlardan ayrı olarak genellikle amatör müzisyenlerin kullandığı bir platform olduğunu düşünürsek amatör müzisyenlere olumlu katkı sağlayacak bir uygulama olduğunu düşebiliriz. Hitap edilen kesim göz önüne alınırsa diğer platformların bu adıma kayıtsız kalıp aynı ödeme koşullarını sürdürme ihtimali çok yüksek.

Aslına bakılırsa büyük platformlar doğrudan sanatçıya bir ödeme yapmıyorlar. Dinlenme ve fiyat politikasını sanatçıların kontrat imzaladığı plak şirketleriyle görüşüp ayarlıyorlar. Plak şirketleri de yaptığı anlaşma payını alıp sanatçılarına ödeme yapabiliyorlar. Arada bulunan bu kadar aracıdan sonra müzisyenlere ciddi anlamda üzerinden alınmış bir ücret kalıyordu..

SoundCloud’tan Müzisyenler İçin Önemli Bir Hamle

Söz konusu uygulamaya geçişten ilk olumlu tepkiler tabi ki de müzisyenlerden geldi.. Açık açık olmasa da müzik platformlarıyla sürekli mücadele halinde olan müzisyenler için kazanılmış bir mücadele oldu diyebiliriz.

Tüm bu gelişmeler sonrası Spotfy Ceo’su yeni bir açıklama yaparak gelir modellerinde sanatçı lehine bir yenilik yapabileceklerinden bahsetti..

Dijitalleşen Dünyada Müzisyenlerin Durumu

Çocukluğunuzu 2000’lerden önce yaşadıysnaız müzik marketlerden aldığımız kasetleri, cd’leri, plakları hatırlayacaksınızdır. Hatta gazetelerde “En çok satan plak” gibi başlıklar görülmekteydi ve kaset satışları müzisyenlerin kazançlarıyla doğru orantıda oluyordu. Özellikle 2000 yıllarında müzik platformları henüz gelişmemişken internetten kaçak olarak indirilen şarkılar, albümler müzisyenlerde büyük yaralar açtı. Kaset, cd satışları birden çakıldı ve müzisyen gelirleri sadece konserlerle ibaret olmaya başladı..

SoundCloud’tan Müzisyenler İçin Önemli Bir Hamle

Aslına bakılırsa söz konusu müzik platformları aynı zamanda müzisyenlerin de haklarını koruyan bir dizi anlaşmayla müzik dünyasına yeni bir soluk getirdi ve tekrar müzisyenlerin çıkardıkları şarkılar üzerinden para kazanılmasını sağladı. Para dağılımı şuana kadar olduğu kadarıyla adaletsiz olarak gözükse de sizlerle paylaştığımız bu haber gibi güncellemelerle müzisyenler tekrar eskisi gibi kazançlarını arttıracaklarını düşünüyoruz..

Üretmenin sürekli zorlaştığı ve pahalılaştığı müzik dünyasında atılan bu adam ne kadar yararlı olur, ne kadar tutar birlikte takip ederek göreceğiz. Ancak ilk adım olması bakımından ve rekabet ortamından diğer platformlar tarafından yapılan güncellemelerle umarız müzik yapmak biraz daha kolaylaşır..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezi 2007 yılının Aralık ayından, yani kurulduğu günden beri müzik alanında, çok geniş bir enstruman seçeneğiyle hizmet vermektedir. İzmir’de müzik kursu ve sanat kursları arayışınıza son vermek için Erturgut Sanat burada!