Keman yayı sesi elde etmenizi sağlayan en önemli unsurdur. Kemandan sağlıklı bir ses elde etmek için tabi ki de kemanın bakımı ve özellikleri tam olmalıdır. Ancak bu unsur kemandan tam verimlilikle ses elde etmenize yeterli olmayacaktır.

Bu yazımızda sizlerle kemana ses veren, keman kadar üzerine titremeniz gereken bir unsuru, keman yayının nasıl olması gerektiğini ele alacağız.. Ele alacağımız unsurları dikkate alarak keman yayınızı yükseltebilir, bakımını daha doğru yapabilir ya da enstrüman alırken dikkat edilecek kriterler listesine ekleyebilirsiniz.

Keman Yayı Nasıl Olmalıdır?

Keman eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın.. Ayrıca ele alacağımız konularla ilgili aklınızda takılan başka sorunlarınız için Buraya Tıklayarak bize ulaşabilir, tüm ulaşım kanallarımızdan 7/24 bizlere sorularınızı yöneltebilirsiniz..

Keman Yayının Ağırlı

Keman çalmanın en önemli unsurlarının başında el ve yay koordinasyonu gelir. Zira keman eğitiminin başlarında en çok bu konu ele alınır. Bu konuya keman eğitiminin temeli diyebiliriz. Ancak unutmayın doğru öğrenmek için doğru müzik aletine ihtiyacınız vardır. Keman ağırlığının fazla hafif ya da olması gerekenden daha ağır olması el ve yay koordinasyonunu doğrudan etkileyecektir.. Zira yay ağır olduğunda çalımlarınız fiziki olarak da sizler zorlayacaktır..

Keman yayını tabii ki de tartmanıza gerek yok. Bu durumun önüne bir müzik markette birden fazla yay deneyerek geçebilirsiniz. Elbette el yordamınız bir zaman sonra fazla hafif ya da olması gerektiğinden fazla ağır olan yayları ayırt edecektir..

Keman arşesi

Ancak daha önce hiç keman yayı elinize almadıysanız ya da internetten sipariş ettiyseniz randevu almak koşuyla sanat merkezimize gelebilir enstrümanınızın marka ve serisi çerçevesinde kalitesini kontrol ettirebilirsiniz..

Yayın Görüntüsü

Ayrıntılardan ziyade enstrümanı eline almadan, görüntüsü de yayın kalitesi hakkında sizlere ipucu verebilir.. Normalde bir objenin düz durması ya da gözükmesi o objenin nizami olduğuna işaret eder ancak yay konusunda bu söz konusunda değildir. Özellikle vidası olması gerektiği gibi sıkıldığında arşenin ağaçtan olan kısmı yere doğru kavisli bir durumda olması gerekir..

İyi Bir Keman Yayı Nasıl Olmalıdır?

Eğer arşeniz dümdüz olursa keman telleri arasında hareket etmeniz oldukça zor olacaktır. Ayrıca bu durum hızınızı da etkileyecektir..  Bu nüansa dikkat etmeniz doğru öğrenmenizi ve enstrümandan soğumamanızı sağlayacaktır zira eğimsiz bir arşede keman çalmayı denemek sizi ve kemanınızı oldukça yoracaktır..

Yay Kıllarının Tam Olması

Keman arşesi üzerinde bulunan kıllar zaman üzerinde yıpranarak kırılabilirler. Bu en büyük nedenlerinden birisi de arşe vidasının çok sıkı olması ya da çalımdan sonra arşe vidasını sıkı bırakılmasıdır. Her çalımdan sonra arşe kıllarını gevşetmenizi tavsiye ederiz..  Arşedeki kıl sayısı azaldıkça keman çalımı zorlaşacaktır zira sürtünme de azalacaktır.

Arşe kıllarının kırılması oldukça olağan bir durumdur, bunu henüz fark ettiyseniz ya da gözlendiğiniz bir durumsa panik yapmayın keman yayı kılları kolaylıkla değiştirilebilir. Bunun için sadece bir keman ustasına ihtiyacınız var..

Arşe kıllarının sağlığını korumak için elinizden geldikçe kıllara elinizde dokunmamaya çalışın zira söz konusu kıllar oldukça hassastırlar ve elinizin teriyle uzun süre kaldığında kıllar zarar görecektir..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezi 2007 yılının Aralık ayından, yani kurulduğu günden beri müzik alanında, çok geniş bir enstruman seçeneğiyle hizmet vermektedir. İzmir’de müzik kursu ve sanat kursları arayışınıza son vermek için Erturgut Sanat burada!