Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Solfej Çalışmalarını ele alacağız.. Solfej çalışmak bir müzik aleti çalışmanın simülasyonudur diyebiliriz. Sadece notalara kendi sesleri ve süreleriyle ile okuyarak şarkının enstrümansız ufak bir provasını yapmış olursunuz. Enstrümanınıza biraz da hakim olmaya başladığınız elinizde enstrüman olmadan enstrüman çalıştığınızı düşünün. Bu gerçekten büyük bir kazanımdır, ancak bu kazanımı elde etmeden önce kesinlikle tabuları yıkıp notalara hakim olmanız gerekiyor..

Solfej okurken sesleri de doğru vermeniz gerektiğini unutmayın, aynı zamanda süreleri de doğru okumanız gerekiyor, zaten aksi halde zaten yaptığınız faaliyet bona okumaya dönüşür.. Bona okuma hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın.

Solfej okuma hakkında soru işaretleriniz varsa alıştırmalarımıza geçmeden önce bu soru işaretlerini ortadan kaldırmamız gerekir. Solfej kısacası bir notayı ismiyle, sembol ettiği sesle ve süresiyle okunmasıdır. Bu tabii ki de genel geçer bir bilgi, Solfej Nedir konulu yazımıza Buradan ulaşabilir ve ayrıntılı bilgilere ulaşıp soru işaretlerini ortadan kaldırabilirsiniz..

Müzik Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Solfej Çalışmaları

Çalışma 1

Solfej Çalışmaları
Solfej Çalışmaları

Sert bir giriş yapıyoruz. Unutmayın sürelere dikkat ederek, tam sesleri çıkarmanız gerekmektedir.. Bu ileri bir seviye solfej okuma çalışması, bunu yaparsanız emin olan neredeyse çoğu zor etütleri kolaylıkla yapabilirsiniz. Eğer alıştırma gözünüzü korkuttursa hemen bir sonraki alıştırmamızda görüşelim..

Çalışma 2

Solfej Çalışmaları
Solfej Çalışmaları

İlk çalışmamıza göre daha kolay ve başlangıç seviyesi bir solfej çalışmasıyla karşı karşıyayız.. Notaların üstünde süreleri hatırlatma amacıyla verilmiş, bu çalışmayla birlikte sizlere ufak bir genel tüyo verelim. Solfej çalışmalarınızı başlangıçta, süreleri tam oturtmak için metronom ile çalışmanız doğru ve verimli öğrenmenizi sağlayacaktır. İkinci tüyomuz ise bir lüks içermekte, eşlik bir ses ile çalışmanız ise sesleri doğru verebilmenizi ya da sesleri teyit etmenizi sağlayabilir.. Unutmayın sadece çok değil çok ve verimli çalışmak sizi geliştirir..

Çalışma 3

Solfej Çalışmaları
Solfej Çalışmaları

Notalar her zaman sembol edildiği süreleri bağlamında okunmaz, bu süreleri değiştiren birkaç işaret ve noktalamalar ile okuma süresi değişebilir. Bu sürelerin de için olduğu bir alıştırma ile bu çalışmada karşı karşıyayız. Metronom ile çalışma tavsiyemizi unutmayın..

Çalışma 4

Solfej Çalışmaları
Solfej Çalışmaları

Son çalışmamız da süre değiştirici bir kaç unsur ile birlikte zorluk seviye çok olmasada süre bakımında ilgi çekicidir.