Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Solak Gitar Rehberi konusunu ele alacağız.. Konu gitar çalmaya gelince, gitaristlerin sadece yüzde 10’u solak çalıyor. Dünyadaki diğer her şey gibi, gitar da genellikle ezici bir şekilde sağ elini kullanan insanlar tarafından kullanılır. Ama bu, solak gitar çalmayı öğrenememenizin bir nedeni değil. Bu durum, Jimi Hendrix veya Paul McCartney gibi efsanevi solak gitaristlerin zanaatlarında ustalaşmasını ve geleceğin müzisyenleri için çıtayı belirlemesini asla engellemedi.

Solaklar enstrümanlarını ellerine alırken karşılaştıkları benzersiz endişelere odaklanarak solak gitar dersleri bulmak zor olabilir. Bu yazıda, yeni başlayanlar için solak gitar çalmayla ilgili bazı düşüncelerin yanı sıra solak müzisyenler için birkaç ipucu ve püf noktası konusunda size yol göstereceğiz.

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alın!

Solak Gitar Çalmayı Öğrenmek

Solak Gitar Rehberi
Solak Gitar Rehberi

Doğal olarak solaksanız, gitarı solak olarak çalmanız sizin için çok mantıklı olabilir. Gitar çalma becerisinin çoğu klavyede gerçekleşir. Aslında, çoğu sağ elini kullanan gitarist, akorları yapmak ve kavurucu gitar sololarını çalmak için sol ellerini daha verimli çalmayı hedefler.

Bununla birlikte, bir solak olarak gitarı almaya ve klavyede yukarı ve aşağı manevra yapmak için sağ elinizi kullanmaya daha yatkınsanız, bir gitarı aldığınızda, sağ el için ayarlanmış olduğunu göreceksiniz. Gitaristler (Düşük mi teli size en yakın yere bakacak şekilde). Benzer şekilde, çoğu gitar tablası, daha geleneksel bir sağ el gitar formatına karşılık gelecek şekilde yönlendirilecektir.

Ancak gereklilik genellikle buluşun anasıdır! Gitar çalmayı öğrenme isteği, gitaristleri yenilikçi olmaya sevk edebilir. Tüm zamanların en iyi gitaristlerinden bazıları solaktı ve her biri müzik yapmak ve becerilerini geliştirmek için kendi benzersiz yaklaşımlarını benimsedi.

Gitarı elinize alıp çalmaya başlamak için ilham arayan siz solaklar için Jimi Hendrix, Nirvana’dan Kurt Cobain, Black Sabbath’tan Tony Iommi, Blues efsanesi Albert King, Rancid’den Tim Armstrong, Folk ve Blues öncüsü Elizabeth gibi gitaristlere bakın. Bi başka örnek, The Beatles’tan Paul McCartney ve sörf rock mucidi Dick Dale.

Solak Bir Kişinin Solak Gitara İhtiyacı Var mı?

Solak Gitar Rehberi
Solak Gitar Rehberi

Solak veya sağlak olmalarına bakılmaksızın her gitarist farklıdır. Solak gitarlar solak gitaristler düşünülerek yapılır. Solak bir gitarda, kalın Mi teli (en kalın tel) en sağdakidir. Sağ elini kullanan bir gitarda (en yaygın gitar türü), bu Kalın Mi soldaki ilk tel olacaktır. Solak bir gitar, solakların gitarın boynunu sağ eliyle tutabilmesi ve sol elini tıngırdatmak için kullanabilmesi için yapılır.

Benzer şekilde, solak bir gitar, ses ve ton kontrolleri, anahtarlar ve tremolo çubukları gibi özelliklerin yerleşimini tersine çevirir, böylece solcular, çalmalarına daha fazla renk katmak için bunlara kolayca erişebilir.

Ama solak bir gitar almak gerekli mi? Bir gitarı solak olmak için dizginleyebilir misin yoksa sadece sağlak bir gitarı baş aşağı çalabilir misin? Tabi ki yapabilirsin! Jimi Hendrix ve Albert King gibi bazı gitaristler, telleri ters çevirmek için sağ el bir gitarı dizdi ya da sağ el bir gitarı baş aşağı çaldı. Bu teknikler bu müzik dehaları için işe yaramış olsa da, solak bir gitar seçmek , solak müzisyenler için gitar çalmayı öğrenmeyi çok daha kolay hale getirebilir.

Solak Gitar Nasıl Tutulur

Solak Gitar Rehberi
Solak Gitar Rehberi

Baskın eliniz (eğer solaksanız) tekniğin devreye girdiği yerdir ve klavyedeki baskın olmayan eliniz yerine gitar çalmanıza daha fazla renk ve derinlik katan toplama eliniz olacaktır. Bu nedenle solak bir gitarla çalmayı öğrenmek (eğer solaksanız) size yeni kapılar açabilir ve elinizdekilerle çalışmanıza izin verebilir.

Solak gitar tutmak, sağ elle gitar tutmaktan farklı değildir. Ancak bu durumda, gitarınızın boynunu sağ elinizle tutacak ve gitarınızı tıngırdatmak için sol elinizi kullanacaksınız. Bu basit ince ayarın ötesinde, aynı ilkeler solak gitaristler için de sağ elini kullananlar için de geçerlidir..

Solak bir gitar çalmanın en büyük faydalarından biri, çevrimiçi göreceğiniz tüm akorların ve sekmelerin doğru şekilde olmasıdır. Bir solak olarak, sağ elini kullanan bir gitarı dinlemeye veya sağ elini kullanan bir gitarı ters çevirmeye karar verdiyseniz, parmaklarınızı doğru perdelere yerleştirmek için akor çizelgelerini ve sekmelerini zihinsel olarak ters çevirmeniz gerekir. İhtiyaçlarınız göz önünde bulundurularak yapılmış bir solak gitar kullanmak, belirli solak gitar eğitimlerini ve ipuçlarını arama ihtiyacını ortadan kaldırır. Solak bir gitar çalıyorsanız, tüm akor çizelgeleri, sekmeler ve ipuçları, yeni bir gitarist olarak, yeni başlayan sağ elini kullanan gitaristler kadar sizinle alakalı olacaktır.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezimize sohbet etmek için de bekleriz!