Sigaranın Ses Tellerine Zararları

Merhaba, Erturgut Sanat olarak bugün sizlere sigara kullanmanın ses tellerine zararlarını inceleyeceğiz. Sigaranın ses tellerine bıraktığı geçici ve kalıcı zararları derlediğimiz yazımızı okuduktan sonra , sigarayı bırakmak için geçerli sebepleriniz olacak.

Sigaranın-Ses-Tellerine-Zararları-Ses-Teli-Nodülü

Bu yazıda bulabileceğiniz konular şunlardır;

♦ Sigaranın Zararları | Ses Teli Nodülleri

♦ Ses Teli Nodülü Nedir?

♦  Ses Teli Nodülü Neden Oluşur?

Dilerseniz sizler için hazırladığımız “Sigaranın Ses Tellerine Zararları | Ses Teli Nodülü” isimli detaylı bilgiler içeren yazımıza geçelim.


Ses Teli Nodülü

Sigaranın-Ses-Tellerine-Zararları

Bildiğiniz üzere sigara sağlığa ve psikolojiye çok zararlı bir şeydir. Bunun yanında bir de seslerinize zarar vermektedir.

Eğer uzun süreli sigara kullanırsanız ve sigara kullandığınız sürelerde şarkı söylerseniz, seslerinize geçici ve kalıcı zararlar verebilirsiniz. Sigara kullanmak veya kullanılan ortamda pasif içici konumunda bulunmak, sesinizde kısılmalara yol açabilir.

Hem aktif hem de pasif içicilerin yaşadığı yoğun ve tehlikeli bir durumdur sigara. Aktif içiciler doğrudan gırtlağına zarar verir ve seslerini zarar görür, dolayısıyla ses kısılmaları meydana gelir.

Pasif içiciler her daim zarar görürler fakat bu kişilerin gırtlaklarında ya da ses tellerinde, sigaranın içinde bulunan maddelere bir alerji söz konusu ise bu kişiler çok fazla zarar görebilir.

Ayrıca, sigara içilen bir ortamda 2 saat kalındığında, bir aktif içicinin içtiği 3-4 sigaraya eş değer derecede etkilenilir.

Sigara dumanı, ağız gibi geniş bir bölgeden geçerek, akciğer gibi daha geniş bir bölgeden geçiyor fakat bu durum gırtlaktan geçerken farklı oluyor.

Gırtlakta, ses tellerinin arasında sadece 2 cm’lik bir boşluk söz konusu olduğu ve akciğerin, nefes alma durumunda çok büyük bir güç, basınç olduğu için, o sigara dumanları doğrudan ses tellerine çarpıyor ve ses tellerini kurutuyor.

Bu durum da dolayısıyla ses tellerine büyük zararlar veriyor, ses telleri ödem topluyor ve hem gırtlak, hem ses telleri, hem de ciğerler zarar görüyor. Bu durum uzun süreli olarak devam ederse ses teli nodülü adını verdiğimiz rahatsızlıkla meydana geliyor.


Ses Teli Nodülü Nedir?

Ses-Teli-Nodülü-Nedir

Ses teli nodülü halk arasında kansere neden olan bir şey olarak biliniyor fakat bu yanlış bir bilgidir. Ses teli nodülünün kanser hücreleri ile uzaktan yakından hiç bir alakası yoktur.

Ses telinde oluşan nodülü bir örnekle açıklamak gerekirse; ayağınıza küçük gelen numaralara sahip bir ayakkabı giydiğinizde nasıl ki ayağınızın çeşitli bölgelerinde yaralar ve nasırlar meydana geliyorsa, ses telinizi yanlış teknikler ile kullandığınızda da ses tellerinizde “nasırlar” oluşur ve bu nasırlara da “polik” adı veriliyor.

Dilerseniz ses telinde nodül oluşma durumunun belirtilerine bir bakalım.


Ses Teli Nodülü Belirtileri

Ses-Teli-Nodülü-Belirtileri

Ses telinde nodül durumunun en belirgin etkisi genel ses kalitesinin düşmesidir. Kişi kesinlikle temiz tiz sesler çıkaramaz, ses kısıklığı veya boğukluğu yaşanabileceği gibi, seste çatallaşma ve titreme de meydana gelebilir.

Kişinin konuşmaya başlaması ile sesinin çıkması arasında biraz süre geçebilir. Aynı zamanda aşağıdaki belirtiler de görülebilir:

 • Boğazda yumru varmış hissi
 • Ses ve vücut yorgunluğu
 • Boyun ağrısı
 • Kulaklara vuran zonklama şeklinde ağrı

Ses Teli Nodülü Neden Oluşur?

Ses-Teli-Nodülü-Neden-Oluşur

1) Sesi Kötü Kullanmak

Ses teli nodül vakalarının neredeyse %90’ı sesin kötü kullanılması ile bağlantılıdır. Sesin kötü kullanılması, ses telleri üzerinde yumuşak ve küçük noktalara neden olur.

Zaman geçtikçe bu noktalar sertleşerek, ses teli nodülü adı verilen ve nasıra benzeyen dokulara dönüşür. Sesin kötü kullanılma durumu devam ederse, ses telindeki bu nodüller daha da büyüyüp, katılaşabilir.

Aşağıdaki ses kullanımları ses teli nodülüne neden olabilir:

 • Kısık sesle konuşmak
 • Bağırmak, çığlık atmak
 • Çok uzun süre konuşmak
 • Uzun süre şarkı söylemek (ses telleri alışık olmayan kişilerde kısa sürede de ses teli nodülü oluşabilir)
2) Alerji

Gıda alerjisi veya bahar alerhisi gibi boğazda ve ses tellerinde iltihaba imkan verebilecek alerji türleri ses teli nodülüne neden olabilir. Alerjilerin, ses tellerinde nodül şu nedenlerle de ortaya çıkabilir:

 • Alerjilerin sebebiyet verdiği sürekli öksürükler
 • Kafeinin veya alkolün içerisindeki bazı maddelere duyulan alerjiler ( Ayrıca, kafein ve alkol tüketimi nedeni ile ses tellerinin kuruması da bu duruma sebebiyet verebilir)
 • Sigara içmek
3) Bazı Hastalıklar

Aşağıdaki sorunlar ses teli nodülüne neden olabilir:

 • Uzun süren sinüs iltihapları
 • Ses teli gerginliği
 • Ses teli felci
 • Reflü
 • Tiroid hormonu azlığı (hipotiroidi)