Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Seyahat Gitarları Nedir? konusunu ele alacağız.. Bazen ilham ya da yaratıcılık, en tuhaf anlarda ortaya çıkabilir. Belki bir dağın tepesinde, bir kumsalda otururken vs. Mükemmel akor ilerlemesini veya melodi hattını hayal ettiğimiz, ancak seçtiğimiz enstrümandan kilometrelerce uzakta olduğumuz örnekleri hepimiz hatırlayabiliriz. İşte bunun önüne geçebilmek için son zamanlarda harika bir gitar türü daha ortaya çıktı. Gezginler için harika bir çözüm!

Tamamen ısmarlama enstrümanlara kadar hepimizin hayranı olduğu gitar tülerinin küçültülmüş versiyonlarından taşınabilirlik düşünülerek tasarlanmıştır, seyahat gitarları çok özel bir alanı dolduruyor. Seyahat gitarlarına daha detaylı bir göz atalım ve bir sonraki festivaliniz, kamp geziniz veya plaj partiniz için dikkate almaya değer olabilecek birkaç örnek gösterelim.

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bizimle iletişime geçip ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Seyahat Gitarı Nedir?

Seyahat Gitarları Nedir?
Seyahat Gitarları Nedir?

Esasen, bir seyahat gitarı, temel işlevi olarak taşınabilirlik ve hareketlilik ile tasarlanmış bir gitar türüdür. Bu genellikle gitarın önemli ölçüde daha küçük bir gövdeye veya ağırlığa sahip olduğu anlamına gelir ve genellikle akort veya enstrümanı depolama gibi yaygın sorunlara yaratıcı çözümler sunarlar. Konseptten yapımına kadar, seyahat gitarı bir çantaya atılmak ve herhangi bir yere, her yere ve aradaki tüm yerlere taşınmak üzere tasarlanmıştır. 

Standart boyutlu gitarlar, bildiğimiz gibi çok büyük, çok ağır veya uzun süre taşımak için çok hassas olabilir, bu nedenle seyahat gitarları bu özel durumlar için özel bir araç sunar. Gerçekçi olarak, bu mükemmel tonu yakalamak için seyahat gitarına ulaşan çok fazla stüdyo müzisyeni bulamazsınız, ama o zaman onların amacı bu değil. Taşınabilirlik, boyut ve ağırlık burada günün sırasıdır ve bugün piyasada diğer önemli unsuru da çivileyen seyahat gitarlarının bulunmasına yardımcı olur; bu önemli unsur hiç şüphe yok ki tondur. 

Seyahat Gitarlarını Farklı Kılan Nedir?

Seyahat Gitarları Nedir?
Seyahat Gitarları Nedir?

İlk bakışta, özel bir seyahat gitarının görüntüsü sizi hayal kırıklığına götürebilir. Çoğu zaman, normal gitarlardan oldukça çarpıcı estetik farklılıkları vardır. Bildiğiniz bir şeye bakmak gibi, sadece oldukça konsantre bir formda. Üreticiler, gitarın genel boyutunu ve ağırlığını azaltmak için her türlü önlemi alırlar ve gitarları sapsız veya kökten farklı şekilli gövdelere sahip, hatta hiç gövdesiz görmek nadir değildir. Yine de bir gitarın hala çalışması gerekiyor, bu yüzden hala akort mandallarına, bir köprüye ve diğer temel bileşenlere ihtiyaç var.

Seyahat Gitarlarının Özellikleri Nelerdir?

Seyahat Gitarları Nedir?
Seyahat Gitarları Nedir?

Seyahat gitarları söz konusu olduğunda iki ana düşünce akımı vardır. Birincisi, normal boyutta bir gitar alıp, aynı oranları nispeten ancak daha küçük bir toplam pakette koruyarak bir shrink ray ile zaplamak. Bu yaklaşım, enstrümanın aşinalığını korumasını sağlar ve ayrıca onları daha genç öğrenciler için çekici hale getirir.

Diğer yaklaşım, enstrümanı tamamen yeniden tasarlamak, belki de akort mandallarını alıp gövdeye takmaktır. Tabii ki, bu tür radikal tasarım değişiklikleri başka problemler de yaratabilir, bu yüzden örneğin çıkarılabilir kol ve bacak dayama yerlerinin dahil edilmesiyle bunların telafi edildiğini görebilirsiniz. Bu gitarlar tanıdık gelmese de, çalma deneyimi büyük ölçüde normal bir gitarla aynı olmalıdır. Gitarın fiziksel formu oldukça farklı olsa bile, ölçek uzunlukları, perde konumları ve perde aynı olacaktır.

Hiç seyahat gitar çalma şansınız olmadıysa, bu listedeki en iyi seyahat gitarlarına bakıyor ve normal bir gitarla aynı şekilde çalınıp çalınamayacağını merak ediyor olabilirsiniz. İyi haber şu ki, evet, kesinlikle çalınabilir. Ibanez RG tarzı bir elektro gitarın ince sapından 50’ler tarzı bir Stratocaster sapa geçiş yapmak, tekniğinizde biraz yeniden ayarlama gerektirebilir, aynı şekilde normal gitarlardan belirli seyahat boyutlu gitarlara geçiş de olacaktır. Yine de ayarlamak zor değil. Ayrıca, daha küçük gövdeye uyum sağlamak için farklı oturmanız gerekebilir, ancak bu gitarlar doğal olarak daha hafif olduğundan, bu çok fazla baş ağrısına neden olmamalıdır daha doğrusu sırt ağrısı.

Her Tür İçin Var Mı?

Seyahat Gitarları Nedir?

Günümüzün seyahat gitar yelpazesinin genişliği, çoğu çalma stiline ve türe uygun bir gitar olduğu anlamına gelir, bu nedenle hızlı cevap evet, herkes için bir seyahat gitarı vardır. Senaryolar açısından seyahat gitarları, adından da anlaşılacağı gibi, sıradan gitarların ulaşamayacağı yerlerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. 

Bir dağa tırmanırken sırtınıza sığacak veya el bagajınızın bir parçası olarak uçağa binecek kadar küçük olan seyahat gitarları, müzisyenleri her yerde, her zaman çalabilme özgürlüğü ve rahatlığını verir. Bunun için onları alkışlıyoruz..

Seyahat Gitarları Nedir?