Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Şarkı Söylemenin Faydaları konusunu ele alacağız.. İnsanlar şarkı söylemeyi sever. Bir melodi taşısalar da taşımasalar da, insanlar şarkıda seslerini yükseltme eyleminde olumlu olduğunu anlıyorlar. Aslında, şarkı söylemenin aslında vücudunuz ve zihniniz için iyi olduğunu kanıtlayacak sağlam bilimsel kanıtlar var.

Bu yazıda şarkı söylemenin fiziksel ve zihinsel sağlığınıza nasıl fayda sağlayabileceğine ve imzayı bir terapi biçimi olarak nasıl kullanacağınıza daha yakından bakacağız.

Şan Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bizimle iletişime geçip ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Şarkı Söylemenin Faydaları

Onlarca yıllık araştırma, bireysel ve grup halinde şarkı söylemenin birçok düzeyde sizin için iyi olduğunu göstermiştir. İşte bilime göre şarkılarda sesinizi yükseltmenin faydaları.

Stresi Azaltır

Şarkı Söylemenin Faydaları
Şarkı Söylemenin Faydaları

Şarkı söylemek stres giderici gibi görünüyor. 2017’de yapılan bir araştırma, şarkı söylemeden önce ve sonra katılımcının tükürüğündeki stres hormonu olan kortizol miktarını ölçtü. Bu çalışmadaki araştırmacılar, şarkı söyledikten sonra kortizol miktarının daha düşük olduğunu buldular; bu, insanların bir melodiyi seslendirdikten sonra daha rahat hissettiklerinin bir göstergesi.

Ayrıca, şarkı söylemenin, katılımcıların bir grup içinde mi yoksa kendi başlarına mı şarkı söyleseler de stres düzeylerini azalttığını buldular. Yine de küçük bir sorun var: Kortizol yalnızca sizi endişelendirmeyen bir yerde şarkı söylüyorsanız düşer. Benzer bir 2015 çalışması, bir şarkı söyleme performansından sonra tükürük kortizol seviyelerini test etti ve bu senaryoda kortizol seviyelerinin yükseldiğini buldu.

Bağışıklığı Arttırır

Şarkı Söylemenin Faydaları
Şarkı Söylemenin Faydaları

Şarkı söylemenin bağışıklık sisteminizi güçlendirebileceğine ve hastalıklarla savaşmanıza yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar var. Güvenilir kaynaklar şarkı söylemenin etkilerini, sadece müzik dinlemenin etkileriyle karşılaştırdı. Araştırmaya katılan denekler iki ayrı oturumda ya şarkı söylemiş ya da müzik dinlemiştir.

Şarkı söyleyenler, enfeksiyonlardan korunmanıza yardımcı olmak için vücudunuzun salgıladığı bir antikor olan immünoglobulin A’nın daha yüksek seviyelerini gösterdi. Müzik dinlemek (şarkı söylemeden) stres hormonlarını azalttı ama vücudun bağışıklık sistemini uyarmadı.

Ağrı Eşiğini Artırır

Şarkı Söylemenin Faydaları
Şarkı Söylemenin Faydaları

İster büyük bir koro ister daha küçük bir grup olsun, bir grupta şarkı söylerken, toplu şarkı söyleme eylemi vücudunuzun endorfin salmasına neden olur. Bu hormon, olumlu duyguları teşvik etmeye yardımcı olabilir ve hatta ağrı algınızı değiştirebilir.

2012’de yapılan bir araştırma, bir grupta şarkı söylemenin, davul çalmanın ve dans etmenin, sadece müzik dinlemenin değil, ağrı toleransınızı artıran hormonların salınımını tetiklediğini buldu. Araştırmacılar, ağrı toleransındaki artışın arkasında müziğin kendisinden ziyade sosyal bağ duygularının yattığını belirtiyor.

Horlamayı Azaltır

Şarkı Söylemenin Faydaları

Düzenli şarkı söylemek, şarkı söylemeseniz bile nefes alma şeklinizi değiştirebilir. 2008’de yapılan bir çalışmada araştırmacılar, koro üyelerinin eşleriyle ve şarkı söylemeyen kişilerin eşleriyle röportaj yaptı. Araştırmacılar, önemli ölçüde daha az koro üyesinin horladığını buldu. Bu, onları horlama için potansiyel bir tedavi olarak düzenli şarkı söylemeyi önermeye yöneltti.

Çalışmalar ayrıca nefesli çalgılar çalan kişilerin genel popülasyona göre daha az horladığını da göstermiştir. Bu bulgular, bazı uzmanları şarkı söylemenin ve nefesli çalgılar çalmanın obstrüktif uyku apnesi (OSA) olan kişiler için yararlı olabileceğini önermeye sevk etti .

Akciğer Fonksiyonunu Geliştirir

Şarkı Söylemenin Faydaları

Şarkı söylemek derin nefes almayı ve solunum sistemindeki kasların kontrollü kullanımını içerdiğinden, belirli akciğer ve solunum rahatsızlıkları için faydalı olabilir. Araştırmalar, şarkı söylerken kullanılan nefes alma tekniklerinin aşağıdaki koşullara sahip kişilere fayda sağlayabileceğini göstermiştir:

  • kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH)
  • astım
  • kistik fibroz
  • kanser
  • multipl skleroz
  • kuadripleji

Şarkı söylemek bu rahatsızlıkların hiçbirini tedavi etmese de, solunum kaslarınızın güçlenmesinden faydalanabilirsiniz. Araştırmalar, şarkı söylemenin kanınızdaki oksijen miktarını da artırdığını gösteriyor. Akciğer faydalarına ek olarak, şarkıcılar ayrıca daha iyi bir ruh hali ve daha büyük bir sosyal bağlantı duygusu yaşarlar.

Aidiyet Ve Bağlantı Duygusu Geliştirir

Şarkı Söylemenin Faydaları

Başkalarıyla birlikte şarkı söylerken, spor takımlarındaki oyuncuların yaşadığı aynı tür dostluk ve bağları hissetmeniz muhtemeldir. 2014 yılında güvenilir bir kaynak 11,258 okul çocuğunu kapsayan araştırmacılar, şarkı söyleme ve müzikle katılım programındaki çocukların güçlü bir topluluk ve sosyal içerme duygusu geliştirdiğini buldu.

375 yetişkin katılımcının yer aldığı bir araştırmada, araştırmacılar, bir grupta birlikte şarkı söyleyen kişilerin, solo şarkı söyleyen kişilere göre daha yüksek bir refah duygusu ve anlamlı bağlantı bildirdiğini buldu.

İnsanlar birbirine bağlı hissettiklerinde salınan nörokimyasallardan biri, aşk hormonu olarak da bilinen oksitosindir. Spontane, doğaçlama şarkı söylemek, vücudunuzun bu iyi hissettiren hormonu salmasına neden olur, bu da size daha yüksek bir bağlılık ve katılım hissi vermenize yardımcı olabilir.

Demanslı Kişilerde Hafızayı Geliştirir

Şarkı Söylemenin Faydaları

Alzheimer hastalığı ve diğer demans türleri olan kişiler , kademeli bir hafıza kaybı yaşarlar. Araştırmalar, bu koşullara sahip kişilerin şarkı sözlerini diğer kelimelere göre daha kolay hatırladıklarını göstermiştir. Güvenilir kaynağa Alzheimer Vakfı tarafından katılımcılar, “bir şeyi hatırlayabilmenin güzel” olduğunu söyledi.

Ancak şarkıcılar, şarkı sözlerinden daha fazlasını hatırladıklarını keşfettiler. Bazıları için tanıdık şarkılar söylemek, birdenbire unuttukları hayat anılarını da geri getirdi. Araştırmacılar, genç yaşta öğrenilen şarkı söylemenin birçok insan için otobiyografik ayrıntıların kendiliğinden geri dönmesine neden olduğunu buldu.

Diksiyonu Geliştirmeye Yardımcı Olur

Onlarca yıl önce bilim adamları, nörolojik bir durum nedeniyle konuşma güçlüğü çeken insanlar arasında şarkı söylemenin etkilerini araştırmaya başladılar.

Bugüne kadar, bir çok kaynak Şarkı söylemenin şu kişilerde konuşma yeteneğini geliştirdiğini bulmuşlardır:

  • otizm
  • Parkinson hastalığı
  • inme sonrası afazi
  • kekemelik

Şarkı söylemek aynı anda beynin birden fazla alanını uyarır. Bu, beynin bir bölümünde bozukluğu olan kişilerin beyninin diğer alanlarını kullanarak iletişim kurmasını sağlayabilir. Şarkı söylemek aynı zamanda her kelimedeki sesleri uzatabilir ve bu da onları telaffuz etmeyi kolaylaştırabilir.

Şarkı söylemek aynı zamanda, insanların normalde zorlayıcı olan konuşma ritimlerini korumalarına yardımcı olabilecek bir yöntem olan elle dokunmayı da kolaylaştırır.

Şarkı Söylemenin Faydaları