Erturgut Sanat ailesi olarak bugün Akustik Davuldan Elektronik Sesler Elde Etmek konusunu ele alacağız.. Akustik davul sesleri, elektronik davul sesleri, hibrit davul sesleri.. Günümüzde, davul sesleri artık birbirlerinden net bir şekilde ayırt edilemezler, daha ziyade değiştirilebilirler, karıştırılırlar, sorunsuz bir şekilde geçiş yapılırlar ve hepsinden önemlisi artık türe özgü değildirler. Davulcular için bu durum, küçük mekanik modifikasyonlardan bateri setinin tamamen elektrifikasyonuna kadar çok çeşitli olasılıkların kapısını açar. Yazımızda akustik davullarınıza daha elektronik bir dokunuş kazandırmak için atabileceğiniz bazı adımları tartışacağız. 

Her şeyden önce, bir “elektronik” davul sesini gerçekten diğerinden ayıran nedir? Bir cevap, bu tür seslerin ya bir bilgisayar tarafından üretildiği ya da her zaman tamamen aynı olan tekrarlarının, müziğe belirli bir his veren makine benzeri bir akış yaratması olabilir.

Diğer bir açıklama ise, elektronik seslerin genellikle kendi akustik alanlarını kapladıkları ve bu da artık doğal bir ortamdaki bir davul setine benzemeyen, yapay ve sınırlandırılmış bir sese sahip olduğudur. 

Bateri Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bizimle iletişime geçip ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Akustik Davuldan Elektronik Sesler Elde Etmek

Akustik Davulların Sesini Kapatmak

Akustik Davuldan Elektronik Sesler Elde Etmek
Akustik Davuldan Elektronik Sesler Elde Etmek

Açıkça çınlayan bir trampetin kendine has bir çekiciliği vardır ve akustik bağlamda kendini iyi gösterecektir. Ancak elektronik bir ses taklit edilecekse, bu imalar genellikle niyetimize aykırı olan çok doğal, uzamsal bir his yaratır. Yani o akustik sesi sönümlemeye ihtiyacımız var. Bunun için çeşitli önlemler uygundur, örneğin cüzdan tekniği akustiği kapatarak dolgun bir ses sağlayabilir.

Ancak bu amaç için geliştirilmiş ürünlerle daha güvenilirdir. Snareweight deri susturucular, istenen sese kolayca uyarlanabilen çok çeşitli sönümleme seviyelerinde mevcuttur Big Fat Snaredrum’un özel yakasız kaplamaları, 70’lerin şişman davul makinesi sesini sunar .

Akustik Kitlere Elektronik Pedler ekleyin

Akustik Davuldan Elektronik Sesler Elde Etmek
Akustik Davuldan Elektronik Sesler Elde Etmek

Akustik bateri kitine elektronik bir parlama vermenin popüler bir yolu, ona elektronik bileşenler eklemektir. Bu bölümdeki ürün yelpazesi oldukça geniştir, bu yüzden bir cihaz satın almadan önce kendinize tam olarak ne istediğinizi sormalısınız. İyi bilinen bir elektronik alkış sesi mi yoksa bazen tetiklenen bom bas davul mu olmalı? Albümünüzde önceden hazırlanmış bir ses mi duymak istiyorsunuz yoksa değişkenler üzerinde kontrol sahibi olmak mı istiyorsunuz ?

Örneğin, Roland’ın SPD-One serisi, çok basit bir işleme izin verir, ancak aynı zamanda farklı klasik elektronik veya perküsyon sesleri grupları sağlar. Farklı modeller, davul çubuğu ile tetiklenen kendi seslerinizi çalma imkanı sunar. 9 çarpıcı yüzeyi, kapsamlı düzenleme ve depolama seçenekleriyle göz dolduran Roland SPD-SX, tam kontrol sağlar.  Bu cihaz ayrıca her türlü sese göz atabileceğiniz ve yükleyebileceğiniz Splice gibi servislerle birlikte kullanılabildiği için benzersizdir  Ableton Live Lite ve Wave Manager yazılımları ile cihaza aktarılır. Ayrıca bir mikrofonla kendi seslerinizi kaydedebilir ve tamamen özelleştirilmiş bir deneyim için bunları cihaza ekleyebilirsiniz.

Akustik Ve Elektrik Seslerinin Karıştırılması

Akustik Davuldan Elektronik Sesler Elde Etmek
Akustik Davuldan Elektronik Sesler Elde Etmek

Gittikçe daha fazla davulcu hem canlı hem de stüdyoda doğal davul sesleri ve elektronik öğelerin bir karışımını kullanıyor. Bunu yapmanın en yaygın yolu, bir bateri seti ve bir tetikleyici kombinasyonudur. Tetik, çerçeveye takılıdır ve sensör tetiklendiğinde  bateri modülünden gelen karışık sinyalin yanı sıra davulun surround sesi de çalar. Bu kombinasyonu kaydetmek istiyorsanız, bir veya daha fazla mikrofona, bir arayüze ve bilgisayar gibi bir kayıt cihazına ihtiyacınız olacaktır.

Teorik olarak, bunun için herhangi bir bateri modülünü kullanabilirsiniz, her iki sinyal kaynağının da ne kadar mix’e sahip olmasını istediğiniz size kalmış. Canlı olarak daha fazla kick ve alt bas sunmak ister misiniz ? Ardından modülü uygun bir ses için aramanız ve modülünüzden canlı miksere göndermeniz yeterlidir .

Yoksa akustik trampet sesine beyaz gürültü veya hain şeklinde biraz elektronik parlama vermekle mi ilgili? Roland’ın RT-30HR trampet tetik modülü bunun için mükemmel olabilir veya daha gelişmiş  RT-MicS, tetik, mikrofon ve örnek seslere sahip hepsi bir arada bir cihaz olabilir. 

Daha fazla davula elektrik verilecekse , kapsamlı ses ve düzenleme seçeneklerinin yanı sıra arayüz işlevselliği sunan TM6-Pro mükemmel bir seçimdir. Yamaha EAD10 modülü , davul seti elektrifikasyonu için çok eğlenceli ve nispeten yeni bir yaklaşım sunuyor. Yalnızca bas davulu tetikler, ancak iki küçük mikrofon tüm seti alır ve inanılmaz ve kesinlikle akustik davullara benzemeyen bir dizi işlenmiş ses ekler.

Özet olarak teknoloji geliştikçe bizlere daha çok ses seçeceği sunulmaktadır. Akustik davul setlerinde elektronik aksamların olması ya da sete adapte edilmesi özellikle büyük prodüksiyonlu konserlerde harika bir çeşitlilik sunmaktadır. Neredeyse albüm kaydına yakın bir davul tonuna sahip olmak için harika bir çözüm..

Yazımızda bir kaç marka, model ve seri sizlerle paylaştık. Bu marka model ve seriler takibide sizlere uygun gelmeyebilir. (Fiyat performans ya da başka unsurlar açısından) Diğer marka model seçeneklerinin de bu işlem için iyi bir alternatif olacağını unutmayın ve her zaman araştırma içinde olun. Her türlü soru işaretleriniz için dilediğiniz zaman bizlere ulaşabilirsiniz..

Akustik Davuldan Elektronik Sesler Elde Etmek