Sanat yaratmak, hayatın birçok zorluğuna karşı güçlü bir panzehir olabilir. Yaşlanmadan yalnızlığa kadar, kendimizi ve çevremizdeki dünyayı daha derin bir şekilde anlayarak genel zihinsel sağlığımıza katkıda bulunabilir. Pek çok insanın hayatla mücadele ettiği bir zamanda sanat, zorluklarımızla yan yana yüzleşmenin bir yoludur, dudaklarımız bu aşamada tereddütlü olabilir veya doğrudan konuşamayabilir. Oysa ki sanat daha geleneksel terapi biçimlerine benzer bir şekilde rahatlatıcı ve iyileştirici bir deneyim olabilir.

Sanatın Yapmanın Ruh Sağlığına Faydaları

Alain de Botton, Art as Therapy(SanatTerapisi) adlı kitabında sanatın yedi işlevini şu şekilde özetlemektedir: hatırlama, umut, üzüntü, yeniden dengeleme, kendini anlama, büyüme ve takdir. Profesyonel bir sanatçı olarak bile, galerilerin veya müşterilerin dış beklentilerinin baskısı olmadan sanat yapmak, kişisel olarak ödüllendirici olabilir – bilhassa yaşadığımız pandemi sürecinde, günlük hayatın stres ve endişelerini gidermek için. Bu yazımızda, çalışma haftanıza dahil etmek için bazı sanat terapisi egzersizlerini bir araya getirerek stresi daha etkili bir şekilde azaltmanıza ve kendinizle daha derin bir düzeyde yeniden bağlantı kurmanıza olanak tanıdık.

Sanat eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi almak için Buraya Tıklayın..

Elbette ki, psikoloji veya ruh sağlığı uzmanı değiliz. Aşağıdaki öneriler, sanatın ve ruh sağlığının yararları üzerine yapılan çalışmalardan ve genel bilgilerden toplanmıştır. Akıl sağlığı hizmetine ihtiyacınız varsa, sizin için en iyi bakım planını oluşturmanıza yardımcı olması için bir profesyonele ulaşın.

Online sanat eğitimi hakkında ayrıntılı bilgiler için Buraya Tıklayın..

Sanata Başlamadan Önce

İçinizdeki Çocuğu Kucaklayın

Yetişkinler olarak çoğumuz, yaratıcı çıktımızın kalitesini içselleştirilmiş toplumsal standartlara göre sessizce yargılayan bir iç ses geliştirdik. Çalışmalarımızı başkalarınınkiyle karşılaştırırız, teknik ve entelektüel yeteneklerimiz konusunda endişelenir ve ulaştırmaya çalıştığımız mesajımızın değerinden şüphe ederiz. İçeride saklanan bir eleştirmenle savaşmak yorucu olabilir, yaratıcı çabaları bile stres yaratan bir deneyime dönüştürür. Yine de, resim yapmak için oturan bir çocuğu gözlemlediyseniz, ne kadar özgür ve huzurlu göründüklerini de fark etmişsinizdir. Doğuştan gelen bir dürtüyü kanalize etmek için şekil, renk, doku ve formu araç olarak kullanarak, “ölçerek” saf bir ifade eylemi olarak işaretler-yaparlar. Yaratmak için oturduğunuzda, içinizdeki çocuğunuza yer açmak için iç eleştirinizi bir kenara bırakın. Kendinize, özür dilemeden özgün olma izni verin ve bu yargılayıcı seslerin eriyip gittiğini fark edin.

Sanat Ve Sağlık

Odaklanın

Sanat yapımı, meditasyona benzer terapötik etkilere sahip olabilir. Bir “akış durumunu” tezahür ettirmek, zaman algımızı bile değiştirebilir. Eğer bir aktiviteye kendinizi kaptırdıysanız, yalnızca saate bakıp bütün bir günün nasıl geçtiğini fark ederseniz, tam olarak neden bahsettiğimizi anlayacaksınız. Psikolog Mihály Csíkszentmihályi, akış durumunu, “Ego’nun düştüğü uzun bir dönem olarak tanımlamıştır. Zaman uçar. Her eylem, hareket ve düşünce bir öncekinin ardından caz çalmak gibidir. Tüm varlığınız işin içinde ve becerilerinizi en üst düzeyde kullanıyorsunuz. “ Eldeki göreve derin bir odaklanma ve daldırma hissi olarak deneyim alanı sunan sanat, zihin ve vücut arasındaki bu akışkanlık, etkileyici bir dizi fizyolojik fayda sağlar. Çalışmalar, kan basıncını, nabzı ve solunum oranlarını düşürebildiğini ve sizi şimdiki anda güçlü bir şekilde merkezlediğini göstermiştir.

Herhangi bir beceri gibi, bir akış durumuna erişmek de biraz pratik gerektirebilir ve destekleyici faktörler kişiden kişiye değişir, ancak genellikle yardımcı olan bazı temel unsurlar vardır. Çalışma alanınızı temizleyin ve olası dikkat dağıtıcı unsurlardan kurtulun – örneğin, tüm sosyal medya bildirimlerini kapatın veya televizyonun fişini çekin. Işıklandırma ile oynayın; loş ortam aydınlatması rahatlatıcı bir atmosfer yaratmaya yardımcı olurken diğerleri doğal ışıkta daha iyi çalışır. Son olarak, erişmeye çalıştığınız aktivitenin havasına uygun bir oynatma listesi hazırlayın.

Evde Denenecek Üç Sanat Terapisi Egzersizi

Renk

Renk üzerine yoğunlaşmak, kaçındığımız veya yanlış tanıdığımız duyguları kabul etmemizi sağlayan mükemmel bir kendini keşfetme modu olabilir. Çok fazla düşünmeden, size hitap eden altı rengi seçin ve onlarla çalışın. Örneğin bir renk çemberi veya altı bağımsız parça oluşturmak isteyebilirsiniz. Neye karar verirseniz verin, şekil ve formu unutun, bunun yerine her bir rengin sizin için ne anlama geldiğine, size nasıl hissettirdiğine, hangi çağrışımları ortaya çıkardığına odaklanın. Her rengi hangi duyguyla tanımlarsınız? Şu anda hayatınızda bu duyguları yaşıyor musunuz? Sizin için birden fazla duyguyu ifade eden renkler var mı? Bu sorulara dikkat edin. Bir duyguyu tanımlamak ve adlandırmak, genellikle onunla baş etmenin ilk adımıdır.

Sanat Yapmanın Ruh Sağlığına Faydaları

Karalama

Sanat, eğlenceli olduğunda, bunun nedeni sezginize ve oyun anlayışınıza uyum sağlamanızdır. Psikanalist Carl Jung bir keresinde “bu fanteziyle oynamadan, hiçbir yaratıcı çalışmanın henüz doğmadığını” gözlemlemiştir. Bu egzersiz sizi sezgiye yaslanmaya, içinizdeki çocuğunuza güvenmeyi öğrenmeye ve kendinizi beklenmedik olasılıklara açmaya teşvik eder.

Sanat Yapmanın Ruh Sağlığına Faydaları

Gözlerinizi kapatın, bir kalem veya kurşun kalem alın ve 30 saniye boyunca karalama yapın. Gözlerinizi açtığınızda, yaptığınız çizgileri inceleyin, bir görüntü bulana kadar her açıdan inceleyin. Bu bir figür, nesne, şekil vb. olabilir. Resminizi bulduktan sonra parçaya geri dönün ve resmi odak noktasına getirmek için renk ve ayrıntıları doldurun. Peki, bunun sizin için ne önemi var? Bu görüntüler sizi nasıl hissettiriyor? Yinelenen kalıpları belirlemek için bu egzersizi birkaç kez tekrarlayın.

Sanat Yapmanın Ruh Sağlığına Faydaları

Günlük

Günlük tutma, duygularınızın ve deneyimlerinizin zaman içinde nasıl değiştiğini izlemenizi sağlar. Siz geliştikçe görsel diliniz de gelişir. Bir ay boyunca her gün 30 dakika boyunca günlük tutma alıştırması yapın ve bunun ruh halinizi ve algılarınızı nasıl etkilediğini görün. Günlüğünüzü kolajlar aracılığıyla rüyalarınızı tezahür ettirebileceğiniz ve her gün karşılaştığınız görüntülerle zaman geçirebileceğiniz kutsal bir alan olarak düşünün. İlgi duyduğunuz şeyleri toplayın: bir yürüyüşten arda kalan bir yaprak veya bir kitaptan bir pasaj. Bunları günlüğünüze yapıştırın, bunlara yanıt olarak çizimler veya resimler oluşturun ve bunu yaparken, sizi bu şeylere çeken şeyin ne olduğunu ve size nasıl hissettirdiklerini fark edin. Amaç, karşılaştığınız günlük uyaranlara fiziksel olarak da yanıt vermektir. Ayın sonunda, hangi nesnelerin veya durumların olumlu tepkilere neden olduğunu ve hangilerinin olumsuz tepkilere yol açtığını düşünün. Bu bilgiyle kendiniz için pozitif ayarlamalar yapmaya başlayabilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezi 2007 yılının Aralık ayından, yani kurulduğu günden beri müzik alanında, çok geniş bir enstruman seçeneğiyle hizmet vermektedir. İzmir’de müzik kursu ve sanat kursları arayışınıza son vermek için Erturgut Sanat burada!