İlk Deniz Kabuğu Kornası

Yıllar sonra çalınan müzik aleti

Yıllar sonra çalınan bir müzik aleti… Bir Fransız müzesinde 17.000 yıldan fazla süren sessizliğin ve on yıllarca bulunduğu yerde unutulmasının ardından, tarih öncesi atalarımız tarafından boynuz haline getirilmiş bir kabuk, 10 Şubat’ta yayınlanan yeni araştırmayla birlikte tekrar çalınma ve ses çıkarma fırsatı buldu.

Bilim adamları, Atlantik ve Kuzey Denizi’nde hala mevcut olan bir büyük deniz salyangozu türünden gelen eski denizkabuğunun, türünün şimdiye kadar bulunan en eski nefesli çalgısı olduğuna inanıyor.

Müzik eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Kabuk, 1931’de, Marsoulas Mağarası’nın ağzına yakın Pireneler’de arkeolojik bir kazıda ortaya çıkarıldı ve duvarları son buzul çağının sonunda orada yaşayan Magdalen halkının diğer sanat eserleriyle birlikte boyanmış halde bulundu. Bilim adamları başlangıçta, bir tür törensel içki kabı olduğunu varsayarak, insan modifikasyonunun izini taşımadığını düşündüler.

En eski müzik aleti

Veya ortaya çıktığı gibi, üç nota …

17.000 Yıl Sonra İlk Kez Çalınan Müzik Aleti!

Bir müzisyen tarafından çalınan korna, C, C diyez ve D’ye yakın tonlara sahipti ve denizkabuğundan bir metre uzaklıkta 100 desibelde yankılanan bir sese sahipti

Araştırmanın baş yazarı ve Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi’nde kıdemli bir bilim adamı olan Carole Fritz, “Bu ses, Magdalen halkıyla doğrudan bir bağlantıdır,” dedi.

Denizin mağaraya oldukça yakın olması nedeniyle çok önemli olduğunu söyledi ve kabuğun mağaradan yaklaşık 200 kilometre uzaklıktaki Atlantik’ten geldiğini de sözlerine ekledi.

Denizkabuğundan daha eski aletler de bulundu – kuğu ve kartal gibi büyük kuşların kemiklerinden çıkarılan flütler – ancak araştırmacılar bunun en eski kabuk boynuzu olduğunu ve bu boynuzun okyanusun Magdalen halkı için önemini simgelediğini söylediler.

Science Advances’da yayınlanan çalışma, mağaradaki öğelerin radyo-karbon tarihlemesinin, mağaranın yaklaşık 18.000 yıl önce işgal edildiğini gösterdiğini söyledi.

Çalışma, “Bildiğimiz kadarıyla, Marsoulas kabuğu sadece Fransa’da değil, aynı zamanda Paleolitik Avrupa ve belki de dünya ölçeğinde tarih öncesi bağlamda benzersizdir” dedi.

Online müzik eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın.

17.000 Yıl Sonra İlk Kez Çalınan Müzik Aleti!

Kabuğun önemine dair bir ipucu, işaretleriydi. Boyalı kırmızı noktalar, parmak izlerinin boyutu ve şekli, mağara duvarındaki bizonu tasvir etmek için kullanılanlara benzer.

Toulouse Üniversitesi tarih öncesi sanat merkezinde araştırmacı olan yazar Gilles Tosello, kabuğun 1930’larda keşfedildiğinde, bilim adamları muhtemelen kırılmış ucunun – 3,5 cm çapında bir açıklık bırakarak – kaza sonucu oluşan hasardan kaynaklandığını varsaydılar. Ancak bu kısmın, kabuğun en güçlü kısmı olduğunu ve doğal olarak kırılmasının “neredeyse imkansız” olduğunu söyledi.

Daha yakından incelendiğinde, araştırmacılar, kabuğun bir ağızlık takmak için açıldığını düşündükleri iki deliği ortaya çıkaran bir CT taramasıyla “ayrıntılı bir teknikle” dikkatlice değiştirildiğini buldular.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezi 2007 yılının Aralık ayından, yani kurulduğu günden beri müzik alanında, çok geniş bir enstruman seçeneğiyle hizmet vermektedir. İzmir’de müzik kursu ve sanat kursları arayışınıza son vermek için Erturgut Sanat burada!

+ Telefon – Sabit: 0232 368 88 08    / Sabit telefonumuza 12.00 ile 20.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.+ Telefon – Mobil: 0507 95 96 333   / Mobil telefonumuza  9.00 ile 23.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz, veya istediğiniz her saat sizi aramamız için mesaj bırakabilirsiniz.
+ Whatsapp: 0507 95 96 333
+ Mail: msn@erturgutsanatmerkezi.com

Sosyal Medya

+ Twitter: www.twitter.com/ErturgutSanat
+ Instagram: 
www.instagram.com/ErturgutSanat
+ Facebook: 
www.facebook.com/ErturgutSanatYoutube: www.youtube.com/ErturgutSanat
Foursquare: Erturgut Sanat
Skype: erturgutsanat (online dersler için)
+ Grup: Erturgut Sanat
+ Android Uygulama: Erturgut Sanat