Gitar, rock & roll’un bel kemiği olabilir; ancak gitarın rock&roll’da oynadığı rolü caz ve blues’da saksafon üstlenir. bu anlamda saksafonun caz ve blues dahil çeşitli popüler türlerde öne çıkan önemli bir enstrüman olduğunu belirtmeliyiz.. 

Saksafoncular tarihin en yetenekli müzisyenleri arasında konumlarını almıştır ve bu sayede müzikleri, gelecek yüzyıllar boyunca da yaşayacaktır. 

Saksafon eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi almak için Buraya Tıklayın..

Geçen yüzyıl boyunca sayısız saksofoncu müzik dünyasında yer almışsa da, hiçbiri bu listedekiler kadar etkili olmamıştır. Etkileri oldukça derin olmuş ve katkıları enstrümanın bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz şeye dönüşmesine yardımcı olmuştur. 

İşte Tüm Zamanların En Ünlü Saksafoncularından Yalnızca Yedisi

Sidney Bechet 

En İyi Saksafoncular

Sidney Bechet sadece saksafonist değildi, klarnet de çalıyordu ve aynı zamanda saygın bir besteciydi. Stüdyoda kayıt yapan ilk solo caz sanatçılarından biriydi ve daha 17 yaşına geldiğinde memleketi New Orleans’taki en etkili müzisyenlerden bazılarıyla çoktan performans sergilemiş ve çalmıştı. Bechet, 1920’de Londra’daki bir dükkanda soprano saksafonu keşfettikten kısa bir süre sonra, ilk kayıtlarını yaptı ve tonlarca vibrato ve duygusal yoğunluğa sahip sazlık sesi çıkarırcasına soprano üflemesiyle tanındı. Kendisi bu listedeki 1800’lü yıllarda doğan tek saksafoncu, caz müzik türünün ilk önemli saksafonisti olma özelliğini taşıyor.

Ben Webster

Saksafon Dersi İzmir

1930’ların ortalarından 1940’ların sonlarına kadar süren Duke Ellington Orkestrası ile tanınan sanatçı, saksafon müzisyeni olarak kariyeri boyunca Duke Ellington, Dizzy Gillespie ve Fletcher Henderson gibi isimlerle birlikte çalıştı. Ben Webster, sevenleri tarafından Brute ve Beautiful olarak anılıyordu çünkü müziğine olağanüstü bir nezaket dokunuşu ve zariflik katarkendaha hızlı temposu ise çok fizikseldi.. Bluesy tenor saksafonu cazın en tanınanlarından biridir ve tarzı bugün birçok genç müzisyen tarafından incelenmektedir.

Charlie Parker

Saksafonun 7 Büyüleyici Formu

Charlie Parker, pek çok kişi tarafından (şimdiye kadarki!) En iyi caz saksofonisti  ve bu övgü için iyi bir sebebi var. Zira kendsi türe devrim niteliğinde armonik fikirler kattı ve hatta klasik ve Latin etkilerinin caza dahil edilmesine öncülük etti. Ne yazık ki, Charlie Parker sorunlu bir kişiydi ve alkol ve uyuşturucu bağımlılığından muzdaripti. Karaciğeri ile ilgili komplikasyonlar nedeniyle 34 yaşına kadar yaşadı, bu da çok daha uzun bir yaşam sürseydi tür için daha neler yapabileceğini merak etmemizi sağlıyor. Onun saf etkisi, yeteneği ve türe bir bütün olarak katkısı, öldüğünde ne kadar genç olduğunu düşündüğünüzde daha da etkileyici hale geliyor.

Stan Getz

Saksafonun 7 Büyüleyici Formu

Philadelphia’da doğmuş olmasına rağmen Stan Getz, 50’li yılların West Coast sahnesinin en popüler tenor saksafoncularından biri oldu. Saksafon çalmaya 13 yaşında başladı, bu yüzden çok genç yaşta enstrümanda çok yetenekli hale geldi.. Charlie Parker da dahil olmak üzere sektördeki en tanınmış isimlerden bazılarıyla çalıştı. Bugün hala popüler olan bossa nova tarzına öncülük eden Getz, bop ve füzyon da çalabildiği için ve bu onu bu listedeki daha çok yönlü saksafonculardan biri yapar. Ayrıca birçok pop plağına da konuk olmuş bir yetenektir. 

Grover Washington Jr.

Saksafonun 7 Büyüleyici Formu

70’ler ve 80’lerde son derece popüler olan Grover Washington Jr., Kenny G ve Steve Cole gibi ilham verici harikalara sahip olmakla tanınır. Bu listedeki inanılmaz derecede çok yönlü bir başka müzisyen olan Grover Washington Jr., alto, tenor, soprano ve bariton saksafonları ustalıkla çalabiliyordu. Smooth jazz türündeki çalışmalarıyla tanınan sanatçı, aynı zamanda caz funk ve soul jazz unsurlarını barındıran oldukça başarılı projelerde yer aldı. Philadelphia’daki Broad ve Diamond caddelerinin kesişme noktasının hemen güneyinde Washington’un büyük bir duvar resmi yer alır, bu yüzden eğer bölgeye yolunuz düşerse mutlaka kontrol edin.

Michael Brecker

Saksafonun 7 Büyüleyici Formu

Pennsylvania’da doğup büyüyen Michael Brecker, caz ve rock dinleyerek büyüdü. Sonuç olarak, müzikal sınırları asla kabul etmedi ve 70’lerde Steely Dan’den Art Garfunkel’e kadar çeşitli pop ve rock seanslarında saksafon çaldı. Progresif rock’tan caza, pop’a ve tekrar geri dönme konusunda esrarengiz bir yeteneği vardı ve Joshua Redman ve Chris Potter’ın beğenilerini de kazanarak hızla modern saksafonun standardı haline geldi. Hayatının ilerleyen dönemlerinde daha düz bir caz hissi ile kayıtlar yaparken, her zaman çok yönlülüğü ile tanınmayı başardı.

Ornette Coleman

Saksafonun 7 Büyüleyici Formu

Özgür ve Avant garde caz hareketinin öncüsü olan Ornette Coleman, Teksas’ta doğdu, ancak profesyonel hayatının çoğunu New York’ta geçirdi. Bir alto saksafoncu ve besteci olan Coleman, modern caz müziği tarihindeki en güçlü yenilikçilerden biriydi. Etkisi nedeniyle 50’li ve 60’lı yıllardaki caz müzisyenleri, Amerikan cazını dünyanın geri kalanından ayırmaya yardımcı olan uyum ve ritim kurallarına bağlı kalmak zorunda hissetmediler. 

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezi 2007 yılının Aralık ayından, yani kurulduğu günden beri müzik alanında, çok geniş bir enstruman seçeneğiyle hizmet vermektedir. İzmir’de müzik kursu ve sanat kursları arayışınıza son vermek için Erturgut Sanat burada!