Repertuvar Hazırlanışı

Bugün sizler için uzun süreli araştırmalarımız ve yılların getirmiş olduğu eğitim ve öğretim tecrübelerimiz ile “Repertuvar Nasıl Hazırlanır?” konusunda gerçekten işe yarayacak ve tescillenmiş bilgileri içeren bir yazı hazırladık.

Erturgut Sanat repertuvarından bir şarkıyı dinlemek için tıklayınız.

Bu yazıyı okuduktan sonra, herhangi bir konser ya da canlı müzik için nasıl repertuvar hazırlayabileceğiniz konusunda bilmeniz gereken bilgilerin, nasıl geliştirileceği konusunda her şeyi bilecek ve istediğiniz her zaman konser ya da canlı müzik için repertuvar hazırlayabileceksiniz.

Dediğimiz gibi bu yazıda bulunan bilgilerin hepsi, öğrencilerimiz ve başarıları tarafından tescillenmiş, profesyonel ve kaliteli bilgilerdir.

Repertuar-Nasıl-Hazırlanır

Bu yazıda bulabileceğiniz konular şunlardır:

♦ Çalınabilen Şarkıların Listelenmesi

♦ Çalınacak Yerin Nasıl Müziklerden Hoşlandığının Araştırılması

Dilerseniz sizler için uzun süreli araştırmalarımı ve yılların getirmiş olduğu eğitim ve öğretim tecrübelerimiz ile “Repertuvar Nasıl Hazırlanır?” konusunda gerçekten işe yarayacak ve tescillenmiş bilgileri içeren bir yazı hazırladığımız yazımıza geçiş yapabilirssiniz.

Kolay yoldan konser ya da canlı müzik öncesi bir repertuvar hazırlamanız için kullanılan tekniklerin geliştirilebilmesi için uygulanılması gereken her egzersizi ve yöntemi açıklayalım ki siz de konser öncesinde bas gitarınızı rahat ve profesyonel bir şekilde hazırlayın.


Konser için Bas Gitar Nasıl Hazırlanır?

Konser veya canlı müzik öncesinde rahat ve profesyonel bir şekilde repertuvarınızı hazırlayabilmeniz için bilmeniz gereken teknikleri geliştirebilmek için ihtiyacınız olan şey aslında uzun sürelerin vermiş olduğu müzisyenlik tecrübeleridir.

Fakat müzik yapmaya yeni başladıysanız ve bu yazıda bulunan uygulamaları, egzersizlerini yaparsanız, kısa sürede gerçekten çok kaliteli ve etkili tecrübelere sahip olarak, kısa sürede konser öncesinde, rahat ve profesyonel bir şekilde istediğiniz türde repertuvar hazırlayabilmeniz için gerekli olan her şeyi öğrenebileceksiniz.

Dilerseniz sizler için bu uygulamaları, çalışma yöntemlerini ve egzersizlerini ayrı başlıklar altında inceleyerek devam edelim.

Çalınabilen Şarkıların Listelenmesi

Çalınabilen-Şarkıların-Listelenmesi

Öncelikle yapmanız gereken şey, kendinizi ya da grubunuzu tanımanız olacaktır. Çalınabilen şarkıların listelenmesi, kendiniz için ayrıca oluşturacağınız listenin oluşmasında en önemli rolü oynayan uygulamadır.

Eğer çalınabilinen şarkılar çok ise, listenizi oluşturmak ve düzenlemek kolaylaşacaktır fakat az şarkı çalabiliyorsanız, işiniz biraz zorlaşabilir. Fakat kendinize ya da grubunuza yeni şarkı öğretmek çok da zor olmayacaktır.

Ancak bunların hepsinin öğrenilmesi ve uygulanılması için bilmeniz gereken şey tabi ki de hangi şarkıları çalabildiğinizdir. Eğer tek kişiyseniz, çalabildiğiniz bütün şarkıları not alarak, bir grupsanız grubun dahilinde herkesin ortak ve kişisel olarak çalabildiği şarkıları not ederek yapmalısınız.

Herkesin ortak çaldığı şarkıları bir kenara koyup yapmanız gereken ise bu aşamada, herkesin kişisel olarak bildiği şarkıları ortaklaşa öğrenmek olacaktır. Ne kadar çok şarkı, o kadar büyük bir repertuvar!

Çalınacak Yerin Nasıl Müziklerden Hoşlandığının Araştırılması

Çalınacak-Yerin-Nasıl-Muziklerden-Hosnaldıgının-Arastirilmasi

Çalınması gereken şarkıların belirlenmesinden sonra, konserin, canlı müziğin olacağı yerin, oraya gelecek insanların beklentilerinin ve tabi ki de sizin çalmak istediğiniz müzik tarzını belirlemeniz gerekmektedir.

Sonuçta müziğinizi dinleyen kişi, duymak istediği bir şeyler olduğu için oraya gelecek ve tamamen alakasız şeyler duyduğu takdirde, dinlemek istemeyecektir.

Dolayısı ile bu etkinlik öncesi, etkinliğin olacağı yer hakkında gerektiği kadar araştırma yapılmalı ve kendinizi ona göre ayarlamalısınız. Hedef kitle ve çalmak istediğiniz tür belirlendikten sonra, repertuvarınızı bu durumlara göre listeleyip, oluşturmanız son aşama olacaktır.

Fakat dediğimiz gibi listeye koyduğunuz her şarkıyı çalabiliyor olmalısınız aksi takdirde, sahnede istenmeyen manzaralara sebebiyet verebilirsiniz.

O ortam gergin olabileceği için, grubunuz var ise, grup içi gerginliklere bile sebebiyet verebilecek bu durumu önlemek için sadece daha çok ve daha çok çalışmalısınız!