Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Piyanoda Şarkı Öğrenmek konusunu ele alacağız. Birinin bir piyano şarkısını öğrenmesinin ne kadar sürdüğüne ilişkin pek çok değişken vardır. Bu yazımızda, bu değişkenlerden bazılarını keşfedeceğiz ve size bunun ne kadar süreceğini tahmin edebileceğiniz konusunda genel bir fikir vereceğiz. Herkesin farklı bir hızda öğrendiğini, dolayısıyla kat ettiğiniz mesafenin değişebileceğini unutmayın. Ancak biraz pratik ve özveriyle, en sevdiğiniz melodileri anında çalacaksınız!

Bir piyano parçasını öğrenmek ne kadar sürer sorusunun kolay bir yanıtı yoktur:

  • Parçanın zorluk seviyesi, öğrencinin deneyimi ve öğrencinin uygulamaya ayırmaya istekli olduğu süre gibi faktörlere bağlıdır. 
  • Gerekli süreyi ölçmeye yardımcı olabilecek bazı genel yönergeler vardır. 
  • Örneğin, yeni başlayan biri basit bir parçayı birkaç hafta içinde öğrenebilirken, daha karmaşık bir kompozisyonda ustalaşmak birkaç ay hatta yıl alabilir. 

Nihayetinde, belirli bir parçayı öğrenmenin ne kadar süreceğini belirlemenin en iyi yolu, bir piyano eğitmenine veya deneyimli başka bir müzisyene danışmaktır. Piyano Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Bir Piyano Şarkısını Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Piyanoda Şarkı Öğrenmek
Piyanoda Şarkı Öğrenmek

Herkesin sık sık pratik yaptığı veya çaldığı şarkılardan oluşan bir repertuvarı vardır; ama bir tane yoksa veya daha iyisi onu genişletmek istersen ne olur? Piyanoda bir şarkı öğrenirken en büyük mücadele, öğrenmek istediğiniz bir müzik parçasını seçmek, notaları satın almak için gidilecek yolu bulmak veya bulunduğu kitabı bulmaktır. önünüzdeki müzik, aklınızda can alıcı bir soru var: Bunu öğrenmeniz ne kadar sürer?

Bu soru genel anlamda cevaplanamaz. Herkesin kendi işleri yapma yolu ve bunları yapmak için kendi hızı vardır. Deneyim seviyenizle başlar (ki bu neredeyse her şey için geçerlidir). Örneğin deneyimli bir piyanist, parçanın tamamına bakabilir, anahtarı ve zaman işaretini, tekrarları, tekrarlayan pasajları veya riffleri vb. not ettiğinden emin olabilir.

Pratik Pratik Pratik

Piyanoda Şarkı Öğrenmek
Piyanoda Şarkı Öğrenmek

Yine de hiç kimse bir şarkıyı bir gecede öğrenmeyi beklememeli; zaman ve pratik gerektirir. Michael Jordan, ilk basketbolunu eline aldıktan kısa bir süre sonra Onur Listesi’ne giremedi; yıllarca eğitim aldı. Başka bir deyişle, her şeyi yoluna koymak uzun zaman alıyor gibi görünüyorsa cesaretiniz kırılmasın. Her seferinde şarkının bir bölümünü öğrenerek başlayın.

Acele etmeyin, her egzersizi, her pratiği olması gerektiği gibi yapmadan kesinlikle atlamayın. Tam olarak olduğundan emin olun ve yavaş metronomdan hızlı metronoma kadar pratiği tekrar edin. Böyle çok yavaş olduğunu düşeneceksiniz ama hızdan daha önemli bir unsur daha var o da Verim!! Hızlı olması verimli oluyor algısını alt edin. Olması gerektiği gibi olsun ancak yavaş olsun. Emin olun böylece daha kısa sürede daha verimli ilerleyeceksiniz..

Piyanoda Şarkı Öğrenmek
Piyanoda Şarkı Öğrenmek