Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Müzik Kulağı Nasıl Gelişir? konusunu ele alacağız. Başka bir müzisyenin notaları, akorları ve hatta görünüşe göre yoktan var olan tüm şarkıları seçebilmesi karşısında şaşkına dönen milyonlarca müzisyenden biri misiniz? “Kulakla çal” ifadesi sizi biraz terletiyor ve biraz endişelendiriyor mu? En sevdiğiniz şarkıları sadece onları duyarak öğrenme gibi görünen sihirli bir yeteneğe sahip olmayı ister miydiniz? O halde doğru yerdesiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm bu süper güçlere kulak eğitimi denir ve tekniğiniz, müzik teorisi ve nota okuma ve repertuarınızı uyguladığınız kadar pratik yapmanız gereken bir müzik becerisidir. Bir müzisyen olarak becerileriniz, kulaklarınızı bilinçli olarak eğitmeye başladığınızda sıçramalar ve sınırlarla artacaktır.

Müzik Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alabilirsiniz..

Müzik Kulağı Nasıl Gelişir?

Kulak Eğitimi Nedir?

Müzik Kulağı Nasıl Gelişir?
Müzik Kulağı Nasıl Gelişir?

Kulak eğitimi veya işitsel beceriler, perdeleri, ritimleri, akorları ve diğer müzik teorisi kavramlarını kulaktan tanımlamayı öğrenme uygulamasıdır. Kulak eğitimi egzersizleri yapmak, müzisyenliğinizi tüm yönleriyle artıracaktır. Daha iyi bir müzisyen olacak, çalıştığınız müzikle, dinlediğiniz müzikle ve genel olarak çevrenizdeki seslerle daha derin bir ilişki geliştireceksiniz. Ek olarak, diğer müzisyenler sizinle çalmaktan daha çok keyif alacaklar çünkü onları gerçekten dinliyor ve sadece duyuyor olacaksınız.

Kulaklarımı Nasıl Geliştiririm?

Müzik Kulağı Nasıl Gelişir?
Müzik Kulağı Nasıl Gelişir?

Kulaklığınızı eğitmek çok zor bir iş değildir, ancak tüm müzik becerileri gibi özveri ve tutarlı çaba gerektirir. Mükemmel işitsel beceriler geliştirmenin birçok yolu vardır. İşin püf noktası sabırlı olmak ve yazıda da belirteceğimiz unsurları takip etmektir. Müzik kuşağının sonradan gelişebilen bir unsur olduğunu hatta sonradan yozlaşabilen bir unsur olduğunu unutmayın.

Abosolut Yani Mutlak Kulak Ve Relative Pitch

Müzik Kulağı Nasıl Gelişir?

Hiç mükemmel ses tonuna sahip biriyle tanıştınız mı? Mükemmel perde, kelimenin tam anlamıyla herhangi bir sesi duyma ve bir piyanodaki notalardan bir kapı gıcırtısı ve bir uçağın uğultusuna kadar perdesini ve akortunu anında tanıma yeteneğidir. Müzisyenlerin çoğu bu yeteneğe sahip değildir ve bunu kullananların hepsi olağanüstü bir şey için değil.

Geri kalanımız için sesleri öğrenme adımımızı geliştirmeye çalışıyoruz. Buna İngilizce ve sık kullanılan adıyla Relative Pitch denir. Sesleri öğrenme, perdeleri ve akorları birbirine göre duyma yeteneğidir. Bir temel oluşturarak, tüm perdeleri bu temelle ilişkilendirebilir ve kendiniz için dahili bir ses haritası oluşturabilirsiniz. Öğrencilerimize perdeleri renklere benzetmeyi öğretiyoruz. Kırmızının ne olduğunu yalnızca biri size kırmızı, mavi, sarı veya başka bir renkten bahsettiği için bilirsiniz. 

Relative Pitch Nasıl Geliştirilir

Müzik Kulağı Nasıl Gelişir?

İngilizce ve daha çok kullanılan anlamıyla Relative pitch’i geliştirmenin en kolay yolu, bir nota seçip onu ezberlemektir. Piyanoda rahat bir şekilde oturun ve sesiniz için en rahat ve kolay notayı söyleyin veya mırıldanın. Zorlamayın ve yapabileceğiniz en rahat sesi çıkarmak dışında özellikle hiçbir şey yapmaya çalışmayın. 

Şimdi bu perdeyi piyanoda eşleştirin. Örneği benim için bu perde C3, C orta C’nin bir oktavının altında. Bu notayı günün herhangi bir saatinde güvenilir ve rahat bir şekilde söyleyebildiğinizi fark edecektir. İşin püf noktası, bu rahat adımı bulmak ve hafızaya almaktır. Her gün olabildiğince çok söyleyin ve kendinizi piyano veya kromatik bir akort cihazı ile eşleştirin. 

Temel Müzik Eğitiminin Ötesine Geçin

Müzik Kulağı Nasıl Gelişir?

ana ölçek

Temel adımınızı bulduğunuzda, ötesine geçebilir ve dahili adım haritanızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. İlk adım, ana gamı ​​nasıl söyleyeceğinizi öğrenmektir. Sesinizin nasıl çıktığı konusunda endişelenmeyin, şarkı söylemek perdeleri içselleştirmenin harika bir yoludur çünkü onlar kelimenin tam anlamıyla vücudunuzdan çıkarlar. Teraziler hakkında daha fazla bilgi için veya hızlı bir incelemeye ihtiyacınız varsa hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Aralıklar

Şarkı söyleme konusunda kendinizi rahat hissettiğinizde ve majör gamın sesini içselleştirdikten sonra, aralık tanımlaması yapmaya başlamalısınız. Aralık tanımlama, iki notayı dinlemeyi ve aralarındaki mesafeyi belirlemeyi içerir. Aralıkların yarım tonlar veya yarım adımlarla ölçüldüğünü ve majör, minör veya mükemmel gibi bir kalite tanımı ve birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci, altıncı, yedinci vb. sayısal bir açıklama içerdiğini unutmayın. Bununla ilgili daha fazla bilgi için, hemen bize ulaşın!

Akorlar

Aralıklarla çalıştıktan sonraki adım, farklı akorlar arasındaki farkları ve ardından bu akorların akor ilerlemelerinde birlikte nasıl çalıştığını duymaya başlamaktır. Piyanodaki bazı temel akorların hızlı bir incelemesine ihtiyacınız varsa sizin için harekete geçmeye ve yardımcı olmaya hazırız.

Ölçekler, aralıklar ve akorlarla mümkün olduğu kadar çok çağrışım oluşturmak değerlidir. Örneğin, bir majör akor size nasıl geliyor? Büyük bir üçlüye üç sıfat ekleyebilir misiniz? Parlak, iyimser ve mutlu olmaya ne dersiniz? Minör akor nasıl yapılır? Minör bir akor, büyük bir akordan daha fazla veya daha az parlak mı geliyor? Minör bir akor, büyük bir akordan daha fazla veya daha az mutlu mu geliyor? Tüm bu sesler, görünür ışık gibi bir spektrumda bulunur ve bunları birbirine göre ne kadar çok konumlandırırsanız, o kadar başarılı olursunuz!

Majör ve minör akorlar arasındaki farkları başarılı bir şekilde tanımladıktan sonra, bunları akor ilerlemeleri bağlamında tanımlamaya çalışın. Müzikte birçok yaygın akor dizisi vardır ve bunların örneklerini bulmak uygulamanıza rehberlik edecektir.

Kulaktan Şarkı Çıkarmak

Müzik Kulağı Nasıl Gelişir?

Bu beceriyi uygulamanın bir başka eğlenceli yolu da, sevdiğiniz şarkılardan oluşan bir çalma listesi oluşturmak, çalma listesini karışık olarak dinlemek ve müziğe elinizden geldiğince en iyi şekilde eşlik etmeye çalışmaktır. Parçaları düzgün bir şekilde öğrenmek için durmayın ve geri dönün. Sadece müzikle birlikte yuvarlanın ve ilerledikçe ne kadar toplayabileceğinizi görün. Bu şekilde spontane kulak eğitimi becerilerinizi veya müziği anında öğrenme ve tahmin etme yeteneğinizi güçlendirirsiniz. 

Müzik Kulağı Nasıl Gelişir?