Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Piyanoda Notaları Öğrenmek İçin İpuçları konusunu ele alacağız.. Piyano birçok farklı tuştan oluşur ve klavyeler farklı şekil ve boyutlarda olabilir. Tam boyutlu bir kuyruklu piyanoda 88 tuş bulunurken, seyahat boyutundaki midi klavyelerde en az 12 tuş bulunur. Ancak hepsinin ortak noktaları vardır ve bu noktaları istediğimiz her şeyi çalmak için kullanabiliriz. 

Piyano Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Piyanoda Notaları Öğrenmek İçin İpuçları

Piyano Klavyesindeki Notaları Öğrenmek

Piyanoda Notaları Öğrenmek İçin İpuçları
Piyanoda Notaları Öğrenmek İçin İpuçları

Müzik çalmayı öğrenmek karmaşık görünebilir, ancak aslında oldukça basittir. Önce piyano nota isimlerini vererek başlıyoruz, bunu harflerle yapıyoruz. Notların nerede olduğunu hatırlamamıza yardımcı olması için siyah tuş desenini kullanırız. Alfabenin sadece ilk yedi harfini kullanıyoruz. 

🎵 A: La

🎵 B: Si

🎵 C: Do

🎵 D: Re

🎵 E: Mi

🎵 F: Fa

🎵 G: Sol

C, 2 siyah tuşun solundadır. F, üç siyah tuşun sağındadır. D, iki siyah anahtarın ortasındadır. Bunun gibi ipuçları, tüm beyaz tuşları okumayı öğrenmenizi sağlar. İlk önce siyah anahtarı bulursanız her nota kolaydır. 

Piyanoda Notaları Öğrenmek İçin İpuçları
Piyanoda Notaları Öğrenmek İçin İpuçları

Bunlara müzikal alfabe diyoruz. Bunlar beyaz tuşlara verilen harflerdir. Bunu anladıktan sonra, piyano klavyesinde bu notaları bulmaya geçebiliriz ve sonra neredeyse müzik okuyabiliriz. Piyano müziğini önce harfleri öğrenerek anlıyoruz, sonra aralıkları öğreniyoruz. Bu dersten sonra gelir. İlk önce notaları beyaz bir tuş üzerinde çalmaya odaklanıyoruz.  

Piyano Notalarını Hatırlamak

Yeni başlayanlar için pratik yapmanın farklı yolları vardır ve müzisyenler bunların hepsinden farklı zamanlarda yararlanır. Notaları okumayı öğrenirken, aşağıdaki üç yaklaşımı bir arada kullanmak verimlidir. Notaları tanıma ve dönüm notaları, aralıkları tanıma, kalıpları tanıma

Nota Tanıma Ve Dönüm Noktası Notaları

Piyanoda Notaları Öğrenmek İçin İpuçları
Piyanoda Notaları Öğrenmek İçin İpuçları

Notaları okumaya başladığımızda birkaç hedefimiz var: Piyano tuşlarını etiketleyin, satırları ve boşlukları öğrenin, harf adlarını öğrenin ve ortadaki C’yi belirleyin. Bu becerilere Nota Tanıma diyoruz ve müzisyenlerin bunu yapmayı öğrenmelerinin birkaç yolu vardır. 

Nota Tanıma

Bu yaklaşım, büyük personelin tüm notalarını tanımayı öğrenmeyi içerir. Ezberci bir öğrenmedir ve görevin boyutu ve doğası gereği, çoğu öğretmen ve öğrenci ezberlemeye yardımcı olmak için anımsatıcı kullanır. Belki bazılarına zaten aşinasınızdır? Aşağıdaki resme bir göz atın ve ardından anımsatıcıları noat adlarıyla eşleştirin.

En iyi ipuçları:

  • Anımsatıcılar alttan başlar ve yukarı doğru hareket eder.
  • Sadece çizgilere veya sadece boşluklara uygulanırlar.
Piyanoda Notaları Öğrenmek İçin İpuçları

Bu şema, piyanodaki tüm notaları ve bunların kuyruklu asaya düştüğü yerleri gösterir. 

Artıları Ve Eksileri

  • Artıları: Bu, çok spesifik olmanız, biraz müzik teorisi yapmanız veya başka biriyle iletişim kurmaya çalışmanız gerektiğinde kullanmak için harika bir yaklaşımdır. Örneğin, “İlk ölçüde F’den alalım” dersiniz. Bu kesinlikle doğru olandır
  • Eksileri: Notaları bu şekilde belirlemek çok zaman alır ve uzun vadede okumayı öğrenmenin zor bir yoludur. Ayrıca öğrencilerin okuma aralıklarına geçişini yavaşlatabilir veya engelleyebilir. Aralıkları tanıyıp çalabildiğinizde, ilk temel piyano akorunuzu çalmaya başlayabilirsiniz. Bunu ise tabiki de takdir etmiyoruz

Önemli Notaları Belirleyin

Simgesel notaları tanımak, piyano notaları uygulaması için popüler bir yaklaşım haline geldi. Yukarıdaki gibi tüm notaları hatırlamak yerine, her çıta üzerinde 4 önemli notu hatırlayın. Bu, doğruluk ve hız artışı yapmak için çok daha kolaydır. 

Bu güçlü temelden sonra aralık yöntemini kullanarak bitişik notları okuyabilirsiniz (sırada geliyor). Bunlar öğrenilmesi gereken önemli notlardır. Notayı tanımayı ve piyanoda çalmayı hedefleyin

Dönüm Noktası Notalarının Artıları Ve Eksileri

  • Artıları: Bu, piyanodaki notaları öğrenmek için hızlı ve kolaydır. Klavyede yolunuzu bulmayı destekler. Deşifre okuma becerilerinin gelişimini artıran bir okuma biçimini teşvik eder.
  • Eksileri: Sorun giderme zor olabilir. Örneğin, kulağa doğru gelmeyen bir şey çaldığınızda, ne yaptığınızı bir kez daha kontrol etmek istersiniz ama ya şüpheli nota bir dönüm noktası notu değilse?

Aralık Tanıma

Piyanoda Notaları Öğrenmek İçin İpuçları

Bu, piyano notaları okumayı öğrenmenin daha sezgisel bir yoludur . Dönüm noktası notu yaklaşımıyla birlikte kullanılır. İlk notayı belirleyerek başlayın (yukarıdaki yaklaşımlardan birini kullanarak). Ardından, notaların şeklini takip edin, yukarı mı aşağı mı hareket ediyor, adım adım mı hareket ediyor yoksa atlıyor mu? 

Şimdi, çalmakta olduğunuz notayla ilişkisine göre bir sonraki notaya geçin. Tüm bunlar, taşındığınız nota isim vermenize gerek kalmadan yapılabilir. Müziğin şekline tepki vermek için parmaklarınıza izin vermek gibi bir his verir ve etkili bir piyano nota çalışması şeklidir.

Aralık tanımanın artıları ve eksileri

  • Artıları: Her bir nota ayrı not adı olarak bakmak yerine, tüm notlara birlikte bakıyoruz. Bir müzisyen, her seferinde bir nota okumak yerine, tüm müzik ölçülerini saniyeler içinde çalabilir. 
  • Eksileri: Kaybolursanız veya perdede yükselir veya alçalırsanız, diğer tüm ilişkiler de yanlış olacaktır. Ek olarak, okuma aralıkları, oyuncunun hangi anahtarda olduklarını dikkatlice düşünmesini gerektirir.

Piyano Notalarını Hatırlamanın En İyi Yolu

Piyano notalarını okumak sadece nota adlarını ve aralıklarını okumanın bir kombinasyonu değildir, bazen nota değerleri ve adları en önemli şey değildir. Dillerdeki harfleri okumayı öğrendiğimiz gibi, harf isimlerini de okumayı öğreniriz.

Piyanoda Notaları Öğrenmek İçin İpuçları

Akıcı okumaya giden yolda bir sonraki adım, örüntü tanımadır. Metni nasıl okuduğunuzu düşünün. ‘Nota’ kelimesini gördüğünüzde onu bir bütün olarak alırsınız, N – O – T – A şeklinde okumazsınız ve ardından sesleri ‘nota’ yapana kadar yavaş yavaş karıştırırsınız. Aynı konsept, notalardan çaldığınızda da geçerlidir. 

Aralık tanımayı kullanarak bir notadan diğerine okuyabildiğinizde, bir seferde 3 veya 4 nota kalıbını almak için kendinize meydan okumaya başlamanın ve böylece küçük müzikal ‘kelimeler’ oluşturmanın zamanı geldi. Bu, yalnızca dörtlük nota, yarım nota veya tam nota ritimleri çaldığınızda en basit olanıdır. Sol elin ne yaptığına odaklanmamaya çalışın, sadece yavaş ve kasıtlı olarak çalın. 

Klavye Coğrafyası

Bu, piyano klavyesinde yolunuzu bilmek anlamına gelir, örneğin, orta C’den başlayıp yukarı doğru 3 nota çalarsanız F’ye ineceğinizi bilmek. Amaç, bu notaları aşağı bakmadan piyano için çalışmaktır.

Piyano dizilerini öğrenirken bunu uygulayın, sürece eğlenceli bir unsur getiriyor. Skalada rastgele durun ve üzerinde bulunduğunuz nota klavyeye bakmadan isim verin. Bu, notaları okurken gördüğünüz dört boşluk ve çizgiden notaları duyulduğu gibi ayırmayı öğrenmenizi sağlar.

Notları tanımak için kulaklarınızı eğitin. Bu, müzisyenler için hayati bir beceri olduğu için her zaman bahsetmeye değer. Ne yazık ki, okumayı öğrenmekle parmak hareketlerini koordine etmek arasında kolayca gözden kaçabilir.