Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Piyanoda Düet Yapmak İçin İpuçları konusunu ele alacağız.. Piyano çalmak, tek başına veya başkalarıyla birlikte keyif alınabilecek bir beceridir. Piyano da çalan bir arkadaşınız veya aile üyeniz olacak kadar şanslıysanız, düet çalmayı deneyebilirsiniz. 

Piyano düeti, bir piyanoda birlikte çalan iki piyanist tarafından icra edilmek üzere özel olarak yazılmış bir müzik parçasıdır:

  • “Piyano düeti” terimi teknik olarak iki piyanist için yazılmış herhangi bir müzik parçasına atıfta bulunabilse de, tipik olarak belirli bir formatta yazılmış parçaları tanımlamak için kullanılır: yani her iki piyanistin bir bankı paylaşması ve aynı piyanoda birlikte çalması. 
  • Bu düet türü bazen “dört elli piyano” olarak da adlandırılır. 
  • Piyano düetleri , solo piyano parçaları veya piyano düetleri kadar yaygın olmamakla birlikte, birçok klasik ve romantik bestecinin repertuarında bulunabilir. 
  • Mozart, Beethoven ve Schubert çok sayıda dört elli piyano parçası yazdılar ve bu eserlerin çoğu bugün popülerliğini koruyor. 
  • Dört elli piyano aranjmanları genellikle yeni başlayan piyanistlerin harika bestecilerin klasik eserlerini deneyimlemeleri için erişilebilir bir yol sağlar. 

Dört elli piyano parçaları herkes tarafından kullanılabilirken, genellikle iki icracı arasında yüksek düzeyde koordinasyon ve iletişim gerektirir. Bu nedenle, piyano çalmayı sevenler için genellikle özel bir meydan okuma ve özel bir zevk olarak görülürler.

Piyano Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Piyanoda Düet Yapmak İçin İpuçları

Parçaları İyi Bilin

Piyanoda Düet Yapmak İçin İpuçları
Piyanoda Düet Yapmak İçin İpuçları

Birlikte piyanonun başına oturarak ve basit melodiler çalarak başlayın. Bu, başka biriyle çalmayı alışmanıza ve hangi bölümleri oynayacağınızı anlamanıza yardımcı olacaktır.

Ancak birlikte oturmadan önce, yüksek kısmı mı (genellikle primo olarak bilinir) yoksa bas kısmını mı (ikincil olarak bilinir) çalacağınıza karar verin. Siz ve eşlikçiniz, parçanın her bir bölümünü akıcı bir şekilde çalana kadar bağımsız olarak pratik yapmak için biraz zaman harcamalısınız. Ek olarak, bazen bir baskıdan diğerine bir parçada farklılıklar olabileceğinden, siz ve eşinizin aynı baskıdan notalar almanız en iyisidir.

Partnerinizle bir araya gelin ve sırayla birbiriniz için rolünüzü oynamaya başlayın. Birbirinizi dinlemek, parçayı öğrenmenize ve birlikte çalarken ne bekleyeceğinizi bilmenize yardımcı olur. Partneriniz çalarken sizin rolünüz uzun aralar içeriyorsa, dinlemek sizin için özellikle önemli olacaktır. Bir performansa hazırlanıyorsanız, partnerinizin sahnedeki yerini kaybetmesi ihtimaline karşı onun rolünü de öğrenmek isteyebilirsiniz.

Not Alın

Piyanoda Düet Yapmak İçin İpuçları
Piyanoda Düet Yapmak İçin İpuçları

Düetler için, üzerinde çalıştığınız parçanın her ölçüsünü numaralandırmak en iyisidir. Her beş veya onuncu ölçü yerine her ölçüyü numaralandırmak, sizin veya eşinizin belirli bir ifadeyle ilgili soruları veya sorunları varsa daha etkili iletişim kurmanıza yardımcı olacaktır. Aynı nedenle farklı bölümleri A, B, C vb. olarak etiketlemek de iyi bir fikirdir.

İyi Bir Plan

Piyanoda Düet Yapmak İçin İpuçları
Piyanoda Düet Yapmak İçin İpuçları

Piyanonuzdaki pedallara basmaktan hangi oyuncunun sorumlu olacağını belirleyin; normalde bu yardımcının rolü olacaktır, ancak taşa ve oyuncuların tercihlerine bağlı olarak, primo’nun sorumlu olması daha kolay olabilir. Parça içindeki dinamik değişiklikleri yönetebilmek için partnerinizle ikiniz için de en iyi neyin işe yarayacağı konusunda bir anlaşmaya varın.

Ardından, pasajların nasıl çalınması gerektiğine dair dinamikleri ve diğer notları göz önünde bulundurarak parçayı birlikte inceleyin. İkinizin de parçanın genel dinamiklerini ve akışını anladığınızdan emin olun, böylece birbirinizin tekniğini eşleştirebilirsiniz. Bir kişi yüksek sesle kesik kesik notalar çalarken, diğeri yumuşak bir legato ile çalarsa, bir taraf diğerini bastıracaktır. Eşinizi eşleştirmek ve birbirinizi dinlemek düetinizin işe yaraması için çok önemlidir.

Bir Araya Getirin

Piyanoda Düet Yapmak İçin İpuçları
Piyanoda Düet Yapmak İçin İpuçları

Çalmak için pek çok harika hazırlık yaptığınıza göre artık tüm parçaları bir araya getirme zamanı! Hazır olduğunuzda notalardan birkaç düet çalmayı deneyin. İkinizin de kolayca takip edebilmesi için çok zor olmayan bir şarkı seçin. Bir kişi liderliği alırken diğeri onu takip etmelidir. Baş piyanist, diğer piyanistin çalma sırası geldiğinde işaret vermeden önce şarkının ilk birkaç ölçüsünü çalarak başlayacak. Bu ileri geri şarkının sonuna kadar devam edecek. 

Siz ve eşiniz düet yaparken rahat olana kadar, çalarken veya bir metronomla oynarken saymak iyi bir fikirdir. Unutmayın, daha yavaş başlamak ve parçanın temposuna göre çalışmak daha iyidir, özellikle de piyano düetleri çalışırken.

Piyanoda Düet Yapmak İçin İpuçları
Piyanoda Düet Yapmak İçin İpuçları