Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Piyanoda Doğru Oturma Rehberi konusunu ele alacağız.. İyi bir piyano öğretmeninin konuşacağı ilk şey piyanoda nasıl doğru oturulacağıdır. Bunun nedeni, ilk başta yanlış yapmak ve kötü bir alışkanlığa girmek son derece kolaydır. Doğru duruş, piyano koltuğuna nasıl oturulacağını öğrenmek, daha iyi piyano çalmaya, piyano tuşlarında daha iyi el pozisyonuna ve daha tatmin edici piyano derslerine yol açacaktır. 

Kötü alışkanlıklara başlamak basit ama durdurmak zordur, mükemmel piyano duruşu müzisyenlerin tüm yaşamları boyunca çalıştıkları bir şeydir. Piyano öğrenmekle ilgili her şey gibi, onu da en başından doğru yapmaya değer. Kötü alışkanlıkları sonradan düzeltmek çok daha zordur. Piyanoda doğru oturmak gerçekten önemlidir çünkü ellerinizi en doğal şekilde hareket ettirmekten zahmetsizce pedal çevirmeye kadar çalımınızla ilgili her şeyi etkiler.

Piyano Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bizimle iletişeme geçip ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Piyanoda Doğru Oturma Rehberi

Uygun Piyano Duruşu Nedir? 

Piyanoda Doğru Oturma Rehberi
Piyanoda Doğru Oturma Rehberi

Tüm piyano öğrencilerinin öğrendiği doğru duruşun en önemli kısmı, nasıl oturduğunuzun el pozisyonunuzu etkilemesidir. Duruş ve el pozisyonu karmaşık bir şekilde bağlantılıdır. Uygun piyano duruşu, sehpaya uzanmak zorunda olmadığınız kadar yakın, ancak kollarınızı her iki yönde kolayca uzatabileceğiniz kadar banktan yeterince uzakta oturmayı içerir. Piyano için ısınma egzersizleriniz üzerinde çalışırken buna odaklanın . Boynunuz da notaların oturacağı piyano tuşlarının üst kısmına rahat bir açıda olmalıdır. Doğru duruşu elde etmek için piyano sehpanızı ayarladığınızdan emin olun. Piyanonuzda ne tür bir koltuk kullandığınız son derece önemlidir.  

Piyano Çalarken İncinmelerden Nasıl Kaçınılır

Piyanoda Doğru Oturma Rehberi
Piyanoda Doğru Oturma Rehberi

Notalar, piyano çalarken uğraşılması zor bir iştir. Bir müzisyen, vücudunun ön yarısı öne eğilmek ve notaları okumak için yaklaşmak isterken nasıl piyanodan rahat bir mesafede oturabilir, doğru duruşunu koruyabilir? Piyano notaları okumayı öğrendiğinde, doğal olarak ileriyi öğrenmek isteyeceksiniz. İyi duruş doğal olarak gelişecektir, ancak başlangıçta vücudunuza dikkat ettiğinizden emin olun. Mükemmel duruş, nötr bir omurgaya sahip olmayı, kürek kemiklerinizin doğal ağırlığını omurganızdan sarkmasını, önünüze sakince yerleştirilmiş kolları ve piyanoya dik tüm bankı içerir. 

Omurganın doğal eğriliği, dik oturmanıza izin verecektir. Bu iyi alışkanlıklar sizi yedek kulübesinde rahat bir pozisyonda tutacak ve beceri seviyenizin üzerinde olan parçaları çalacaktır. Bu, uzun saatler boyunca çalmanıza ve enstrümanın herhangi bir yerine rahatça erişmenize, vücudunuzun nasıl çalıştığına dair sakin bir şekilde odaklanmanıza izin verecektir. 

Piyanoda güzel bir sese sahip olmanın doğru yolu, iyi bir piyano duruşuna sahip olmak ve omuzlarınız veya hizalı boynunuz kadar el duruşunuz üzerinde çalışmaktır. Piyano çalarken serçe parmağınız ve diğer parmaklarınız hafifçe enstrümanın üzerinde durmalı, duruşunuz ve el pozisyonunuz doğru şekilde birbirine bağlı olmalıdır. 

İyi piyano duruşu ve çalarken parmak pozisyonları basittir, ancak ilk başta zor olabilir. Ancak doğru piyano duruşu rahatlatıcı olmalıdır. Beliniz ile piyanonun ön tarafı arasındaki doğru mesafe yaklaşık 10 cm olmalıdır. Doğru mesafe, dirseğinizin neredeyse doğrudan kendinizle piyano arasına düşmesine izin vermelidir. Ayaklarınız, tam önünüzde, amortisör pedalının hemen sağında, dizlerinizin altında sessizce durmalıdır. 

Yeni Başlayanlar İçin Hangi Piyano Tezgahı Yüksekliği En İyisidir?

Piyanoda Doğru Oturma Rehberi

Enstrümanınızda kullandığınız koltuk tipi çok önemlidir. Standart piyano tezgahı yüksekliğinin ne olduğunu bilmek son derece önemli olabilir. Bir koltuğa yığılmış halde oturmak veya tekerlekleri ve kolçakları olan bir ofis koltuğunda oturmak istemezsiniz. İstediğiniz piyano sehpasının tam yüksekliğini bilin ve çok kısa olmadığından emin olun. İyi piyano çalmayı bilmek ve sırtınızla veya boynunuzla ilgili her türlü sorunu  yaşamak istemiyorsanız, bunlar uygun değildir.

Ardından, kullandığınız sandalye veya piyano tezgahı yüksekliğinin sizin için doğru yükseklik olup olmadığını kontrol etmek istiyorsunuz. Bazı piyano sehpası yükseklikleri, koltuğu daha yükseğe veya alçaltmak için dönen yandaki düğmelerle ayarlanabilir. Uygun piyano sehpası yüksekliği en yaygın olarak profesyonel klasik performanslar için kullanılacaktır, ancak dijital piyanoda ayakta performans gösteren veya aynı anda iki klavyede çalan çok sayıda piyanist vardır. Parmaklarınızın rahat olduğundan ve klavyeye bastırıldığından, uzakta kalmadığından emin olun. Piyano tezgahının yüksekliğinin kenarında oturuyor olmalısınız, ancak düşmeye yakın olmayacak kadar önde değil. 

Piyano Derslerimiz tamamen kişiye özel olarak işlenmektedir. Eğitim kişiye özel olmak zorundadır, genele hitap eden bir eğitimde kişisel başarı yakalanması neredeyse imkansızdır. Bu nedenle kişiye özel müfredat ayarlanarak derslerin işlenmesi son derece önemlidir..