Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Piyanoda 7’li Akorları Anlamak konusunu ele alacağız.. Piyano akorları, yeni başlayan müzisyenler için korkutucu bir kavram olabilir. Müziği genellikle bir seferde yalnızca bir nota ile ilişkilendiririz, ancak akorlar, aynı anda, genellikle birçok farklı oktavda ve genellikle iki elle birden fazla nota çaldığımız zamandır! İçinde sadece üç nota bulunan akorlara triad denir. 

Bu makale, içinde dört veya daha fazla farklı nota bulunan akorları çağırdığımızda ne olduğunu açıklamaktadır. Ayrıca farklı yedinci akorları kendi müziğinize nasıl dahil edeceğinizi ve bunları bir akor tablosundan okumayı öğreneceğiz. Piyanistler için yedinci akorlar ufuk açıcı bir deneyim olabilir ve icranızda heyecan verici bir ilerlemeyi tetikleyebilir.

Bir akorun aynı anda 3 veya daha fazla nota çaldığınızda ortaya çıkan şey olduğunu bildiğimiz için, bir piyanistin aynı anda dört nota çaldığı durumlar için de bir isme ihtiyacımız var. “Triad” olarak adlandırılamazlar çünkü tri öneki 3 anlamına gelir, bu nedenle doğal olarak triad adı verilen bir akorda yalnızca üç nota bulunur. 

Aksine, 7’li akor aynı mantığı izlemez ve içinde yedi nota yoktur, ancak bir üçlü alır ve kökten bir 7’lik aralığı ekler. Piyano aralıklarını hesaplarken, aralıkların matematiksel bir farktan ziyade iki harf arasındaki alfabetik ilişkiye dayandığını hatırlamanız önemlidir. Bu, müzik teorisinin ve bir enstrüman hakkındaki bilginizi genişletmenin temel kavramıdır.

Piyano Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Piyanoda 7’li Akorları Anlamak

Tarihi

Piyanoda 7'li Akorları Anlamak
Piyanoda 7’li Akorları Anlamak

7’li akorların kullanımı, İtalyan Claudio Monteverdi gibi bestecilerin kadanslarında kullandığı Barok ve Rönesans dönemlerine kadar uzanır. Bir zamanlar, yedinci akorların kullanımı, bazı geleneksel besteleme modellerine uymadıkları için alışılmışın dışında ve uyumsuz olarak görülüyordu.  Ancak bugün yedili akorları içermeyen müzik çalan bir radyo istasyonu bulmakta zorlanacaksınız.

Kurulumu

Piyanoda 7'li Akorları Anlamak
Piyanoda 7’li Akorları Anlamak

Yedili akorlar, yukarıdaki dört üçlüden biri kullanılarak ve bu üçlünün kökünün üstüne bir yedinci eklenerek oluşturulur. Yedlii akorların tümü 1 – 3 – 5 – 7 skala derecelerinde bazı varyasyonlara sahiptir. Yedinci, üçlüye bir derinlik, duygu ve karmaşıklık düzeyi ekler ve bu da onu Jazz, R & B gibi müziklerde kullanılmaya uygun hale getirebilir.

Yedili akorları kullanmama eğiliminde olan müzik türleri Rock, Heavy Metal, EDM, erken ortaçağ ve Punk gibi olacaktır. Yedili akorların farklı türlerini keşfedelim. Yeni bir kelime öğrenmek gibi, yedili akorları öğrenmenin en iyi yolu, bunların arkasındaki teoriyi anlamak ve ardından onları bağlam içinde görmek ve duymaktır. 

Minör/Majör Yedinci Akorlar

Piyanoda 7'li Akorları Anlamak
Piyanoda 7’li Akorları Anlamak

Minör/Majör 7’li akorun çok ilginç bir hissi var. Film müziklerinde ve caz müziğinde sıklıkla kullanılan bu tür yedili akoru duyacaksınız. Zaman zaman bazı pop müziklerde küçük bir rol oynar. Bir minör/majör yedinci akor oluşturmak için, bir minör üçlünün köküne bir majör yedili eklersiniz. C’nin anahtarında, kök konumunda, akor C, E bemol, G ve B’den oluşacaktır. Bu akor için, notalara ve kurşun sayfalara Cminmaj7 veya C – maj7 olarak yazıldığını sıklıkla göreceksiniz.

Piyanoda 7'li Akorları Anlamak
Piyanoda 7’li Akorları Anlamak