Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Piyano Tuşları Neden Basılı Kalıyor? konusunu ele alacağız.Tam parça çalmaya başmadan önce veya egzersiz sırasında tuşlarınızdan birinin bozuk olduğu ve basıldıktan sonra tam olarak geri dönmediğini fark etmekten daha kötü bir şey olamaz! Basılı kalan tuşlar, piyano sahiplerinin karşılaştığı en yaygın sorunlardan biridir ve bir dizi olası nedeni vardır, bu nedenle profesyonel piyano tuşu onarımına mı yoksa kendiniz yapacağınız basit bir amatör müdahale ile mi düzeltmeye ihtiyacınız olduğunu bilmek zor olabilir.

Piyano Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alın!

Piyano Tuşları Neden Basılı Kalıyor?

Sıkı Anahtar Burcu

Piyano Tuşları Neden Basılı Kalıyor?
Piyano Tuşları Neden Basılı Kalıyor?

Piyanonuzdaki her tuşun içinde, tuşu yerinde tutmaya yardımcı olan iki metal pim bulunur. Bu pimler, anahtarın altındaki küçük deliklerden geçer ve bu delikler, burç bezi veya sadece burç adı verilen ince bir keçe ile kaplanmıştır. Yepyeni piyanolar genellikle biraz sert hisseder çünkü burç ekstra sıkıdır; yani ray pimlerini gereğinden fazla sıkıştırıyor. Nem ayrıca anahtar burcunun şişmesine neden olarak ray pimlerini çok sıkı tutmasına neden olabilir ve bu aslında ağır anahtarlar söz konusu olduğunda en yaygın suçlulardan biridir.

Aynı zamanda düzeltilmesi en karmaşık olanlardan biridir. Burçların ayarlanması veya değiştirilmesi mutlak özen ve hassasiyet gerektirdiğinden, sorunun bu olabileceğini düşünüyorsanız profesyonel yardım öneririz.

Çarpık Parçalar

Piyano Tuşları Neden Basılı Kalıyor?
Piyano Tuşları Neden Basılı Kalıyor?

Birçok piyano parçası ahşaptan yapıldığından, sıcaklık ve nemdeki değişikliklere karşı son derece hassastırlar. Zamanla, bükülebilir ve şekil değiştirebilirler. Örneğin, tuşların önündeki tahta (anahtarlık veya ön korkuluk olarak adlandırılır) bazen şişerek bazı tuşların ona sürtünmesine neden olabilir.

Anahtarlar da aslında ahşaptan yapılmıştır. Genellikle ‘fildişi’ olarak adlandırılsalar da, piyano tuşlarının çoğunda yalnızca fildişi veya plastik kaplama bulunurken alttaki çekirdek ahşaptır. Bu, anahtarların kendilerinin de bükülebileceği ve komşularına sürtünebileceği anlamına gelir. Bu durumlarda piyano teknisyeninizi aramalısınız ve yapılacak en iyi şeyin ne olduğuna onlar karar verecektir. Nadir durumlarda, tam bir anahtarı değiştirmemiz gerekir, ancak çoğu bükülme, tekrar yeterli boşluk oluşturmak için zımparalanabilir.

Bakımsızlık

Piyano Tuşları Neden Basılı Kalıyor?

Piyanoların bakıma ihtiyacı vardır ve piyano bakımının temeli temizliktir. Küçük parçacıklar piyanonun içine girip ona zarar verebilir ve bu toz kadar zararsız bir şey bile olabilir. Çok fazla kir veya kalıntı birikirse, piyanonun durumu bozulabilir ve bu, parçaların etkileşim şeklini etkileyebilir.

Düzenli olarak temizlik yapmak, piyanonun içine düşmüş olabilecek küçük eşyaların ortaya çıkmasına da yardımcı olur. Anahtarlar arasında yiyecek kırıntıları veya madeni para gibi küçük nesneler sıkıştığında, hareket etmek için daha az yer kalır, bu nedenle yapışmaları muhtemeldir. 

Çocukların kazara her türlü küçük şeyi anahtarların arasına düşürebileceğini sık sık görüyoruz, ancak bu kendi başınıza çözebileceğiniz kadar basit bir sorun; bozuk para bulmak için tuşların arasına bir bıçak kaydırabilir veya tuşlara zarar verme konusunda endişeleniyorsanız daha küçük nesneler için bir kutu basınçlı hava kullanabilirsiniz. Burada kendinize güvenmiyorsanız, işi uzmanlara bırakmak en iyisidir.

Sıkı Merkezi Pimler

Çoğu piyano sahibi çekiçlere aşina olacaktır; bunlar ses yaratmak için tellere çarpan kısımlardır. Çekiçler, hareketli mekanizma parçaları aracılığıyla anahtarlara bağlı merkez pimlerine bağlanır. Ortadaki pimler genellikle nem nedeniyle çok sıkıysa, tuşlar çalınamayacak kadar ağırdır.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

Erturgut Sanat Merkezi. Eğlence, müzik, sanat, eğitimi, etkinlik. İçinizde mutlaka birini barındırıyorsanız kapımız size sonuna kadar açık..