Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Enstrüman İçin Yaz Bakımı konusunu ele alacağız.. Bir müzisyen olarak öğrenmeniz gereken en önemli şeylerden biri, enstrümanınızın bakımını yapmanız, tutarlı ses kalitesini korumanıza ve uzun vadede paradan tasarruf etmenize yardımcı olacağıdır. Birçok genç müzisyen yaz aylarında enstrümanlarını çalmaya daha az zaman harcar, bu da çalmadan önce ve sonra düzenli bakım adımlarını gerçekleştirmedikleri anlamına gelir. Yaz durgunluğunu yenin ve enstrümanınız için yaygın yaz bakımı sorunlarının giderilmesine yardımcı olmak için şu ipuçlarını deneyin..

Yaz aylarının en büyük fırsatlarından biri de yeni bir enstrüman çalmayı öğrenmeye harcayacağımız vaktinin oluşmasıdır. Sizler de bu yazı en verimli bir şekilde geçirmek isterseniz Müzik Kurslarımız hakkındaki ayrıntılı bilgilere Buraya Tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bizimle iletişime geçip ücretsiz randevu alabilirsiniz.

Enstrümanlar İçin Yaz Bakımı

İklim Değişikliği

Enstrümanlar İçin Yaz Bakımı
Enstrümanlar İçin Yaz Bakımı

Soğuk hava bir enstrümanın kasılmasına neden olabilirken, yaz aylarının tipik sıcak havası tam tersi bir etkiye sahiptir. Aşırı sıcakta, bir aletin malzemeleri genleşebilir. Bu, aletin gerilime dayanma kabiliyetini etkiler. Bu artan sıcaklıklar ve nem, enstrümanın çalınmasını çok zorlaştırabilir ve pahalı onarım faturalarına yol açabilir. Sıcak havanın ve enstrümanların nasıl bir araya geldiği sorulduğunda, birçok müzisyen seslerinin sıcakta “ağırlaştığını” bildiriyor.

Neler Yapılabilir?

 • Çalmadığınız veya pratik yapmadığınız zamanlarda enstrümanınızı daima çantasında tutun. Bu, onu hava koşullarından ve kazalardan koruyacaktır.
 • Enstrümanınızı evinizde güvenli bir yerde saklayın ve aşırı sıcaklıklara sahip odalardan kaçının. Mümkünse doğrudan güneş ışığına maruz kalmayı sınırlayın. Yüksek ısı, yüksek maliyetli onarımlara yol açabilen eğrilme ve çatlamaya neden olabilir.
 • Enstrümanınızı asla ısı ve neme maruz kalmanın arttığı arabada bırakmayın. 
 • Ahşap aletler, sıcak havalarda son derece özel bakım gerektirir. Yüksek nemli alanlar için cihazınızı nem alma cihazı bulunan bir odada saklamak idealdir. 
 • Ahşap gövdenin sondaj yağıyla düzenli olarak yağlanması da nem hasarıyla mücadeleye yardımcı olabilir. Nem ahşap gövdeleri kurutarak çatlaklara yol açabilir. Çatlak gövdeler, enstrümanların çalınmasını son derece zorlaştırır ve tamiri maliyetli olabilir.

Düzenli Ve Doğru Temizlik

Enstrümanlar İçin Yaz Bakımı
Enstrümanlar İçin Yaz Bakımı

İster profesyonel bir müzisyen, ister gelişmekte olan bir müzik öğrencisi olun, tam çalma potansiyelinize ulaşmanın tek yolu enstrümanınızı temiz tutmaktır. Bu, kim olursanız olun ya da müzikte hedefleriniz ne olursa olsun önemli bir konudur çünkü bir enstrümanı çok uzun süre kirli ve bakımsız bırakmak sonunda kalıcı hasarlara neden olabilir.

Neler Yapılabilir?

 • Eve teslim enstrüman bakım kitleri, her yaştan, ilgi alanından ve müzik geçmişinden müzisyenlerin enstrümanlarını temiz ve birinci sınıf çalma koşullarında tutmasına yardımcı olur. 
 • Cihazın kutusu kapalıyken, kamış veya çubuk gibi aksesuar öğelerini cihazın üzerine yerleştirmekten kaçının. Alet çantanızın üzerine başka nesneler koymayın.
 • Ağızlıklarınızın, kayar tüplerin ve kurşun boruların içindeki kalıntıları temizlemek için bakım setinizdeki fırçaları kullanın.
 • Enstrümanınızın bir ağızlığı veya baş eklemi varsa, çaldıktan sonra her zaman enstrümanınızın içini (ağızlık dahil) temizlemek için bir bez kullanın. Bu, yoğunlaşmayı ve tükürüğü içeriden temizler. Bu tür nemlerin cihazda bırakılması özellikle yaz aylarında küf ve diğer zararlı bakterilerin oluşmasına neden olabilir.
 • Ahşap aletleri düzenli cilalama ile nemli tutun. 
 • Enstrümanınızın telleri varsa bakım rutininizin bir parçası olarak kullanmadan önce ellerinizi yıkayın. Birçok üretici özel temizlik bezleri ve bunun için özel olarak yapılmış ambalajlar satmaktadır. Kullandıktan sonra tellerde kalan kir ve yağ zamanla okside olur ve tonunuzu öldürür. Tel oksidasyonu sadece tellerin ölü gibi görünmesine neden olmakla kalmaz, aynı zamanda erken kopmaya da yol açabilir. 

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

Erturgut Sanat Merkezi. Eğlence, müzik, sanat, eğitimi, etkinlik. İçinizde mutlaka birini barındırıyorsanız kapımız size sonuna kadar açık..