Eğer piyano eğitimine yeni başladıysanız yada başlamaya karar verdiyseniz aklınızdaki soru işaretlerinden biri de Piyano Pedalları Ne İşe Yarar? sorusu olacaktır.. Erturgut Sanat olarak bu yazımızda sizlerle birlikte bu konuyu ayrıntılı olarak ele alacağız.. 

Piyano günümüzde olduğu gibi icat edilmedi, yıllar içerisinde evrimleşerek günümüze ulaşmıştır.. Bu evrimlerin temel amacı piyanoyu daha efektif kullanmaktır.  Piyanoya ilk pedal 18. Yüzyılda Broadwood and Sons firması tarafından yapıldı. Piyanonun pedal gelişimi böylelikle başlamış oldu.. Yıllar içerisinde piyanoda yapısal gelişimler yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor.. 

Piyano pedalları ne işe yarar

Piyano başlangıçta sadece akustik olarak kullanıldığı için pedallar da bu doğrultuda akustik piyanoya göre geliştirilmiştir. Daha sonraki yıllarda ortaya çıkan elektronik piyanolarda ise pedalların işlevi sesleri taklit edilerek sağlanmıştır. Yani elektronik piyanolarda, akustik pedallarının işlevini sağlayan unsurlar yerine o sesin çıkmasını sağlayan elektronik pedallar bulunur. Özellikle teknolojinin gelişmesiyle elektronik pedallarda akustik piyano pedalı efekti kusursuz elde edilmektedir. 

Piyano Pedalları Ve İşlevleri

Piyanoda 3 farklı pedal bulunmaktadır. Her pedalın işlevi farklı olmakla beraber bir eser içerisinde üçü de değişkenlik gösterilerek kullanılabilir.. Unutmayın piyano pedallarını doğru yerde ve doğru zamanda kullanmak önemlidir. Bunu tekniklerle birlikte kullandığınızda ise piyano pedallarını işlevsel olarak kullanabilirsiniz.

Piyanoda Sağ Pedalın İşlevi

Piyano pedalları nedir

En sağda bulunan pedalın temel işlevi sustain sağlamaktır. Sağ pedalı kullanarak bir notaya bastığınızda bastığınız notadan parmağınızı çekseniz dahi bastığınız ses uzayacaktır.. En çok kullanılan pedallardan biridir. Notaya derinlik katarak eserlere akıcılık katmaktadır.. 

Bazı eserlerde nota üzerinde pedalı kullanmanız gereken yerlere işaret konur. Bu işaret notanin üzerinde Ped* yada P* olarak simgilenir..

Sağ pedalı değişik kombinasyonlarda kullanarak çalımlarınıza farklı renkler katabilirsiniz..

  • Notaya basmadan önce pedala basılması: Çalmaya başladığınızda sesin daha yumuşak bir şekilde kullanmanızı sağlar
  • Nota basımı ile aynı anda kullanılması: Genellikle ritimleri ön plana çıkarmak için kullanılır. Bastığınız notanın veya akorun şarkı içerisinde daha keskin duyulmasını sağlar.
  • Nota basımından sonra kullanılması: Sesin uzamasını sağlar..

Piyanoda Orta Pedalın İşlevi

Piyano Pedalları Ne İşe Yarar?

Halk arasında veya piyanoya yeni başlayan öğrenciler arasında gece pedalı olarak adlandırılır. Diğer pedallar kadar sık kullanılmamaktadır. Halk arasındaki adından da anlaşılacağı gibi sesin yüksekliğini azaltarak yumuşak ve dingin bir çalım yapılmasını sağlar..

Piyanoda Sol Pedalın İşlevi

Sel pedalını kullandığınızda daha hafif ve yumuşak sesler elde edebilirsiniz.. 

Bu yazımızda sizlerle birlikte piyano pedallarını ele aldık. Aklınıza takılan soru işaretlerini gidermek için Buraya Tıklayarak iletişim numaralarımıza ulaşabilir ve dilediğiniz gibi sorularınızı direk bize yöneltebilirsiniz..

Ayrıca piyano eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezi 2007 yılının Aralık ayından, yani kurulduğu günden beri müzik alanında, çok geniş bir enstruman seçeneğiyle hizmet vermektedir. İzmir’de müzik kursu ve sanat kursları arayışınıza son vermek için Erturgut Sanat burada!