Piyano Temizliği

Erturgut Sanat olarak bugün sizler için piyanonun nasıl temizleneceği hakkında altın değerinde bilgiler ve ip uçları içeren bir yazı hazırladık. Bu yazıda bulunan bilgileri uygulayarak, piyanonuzu ilk günkü haline getirebileceksiniz.

Piyano-Nasıl-Temizlenir

Bu yazıda bulabileceğiniz konular şunlardır;

Piyano Nasıl Temizlenir?

Dilerseniz sizler için hazırladığımız, detaylı bigliler ve ip uçları içeren “Piyano Nasıl Temizlenir?” isimli yazımıza geçiş yapalım.


Piyano Nasıl Temizlenir?

Tabi ki de bir adet bez ile piyanonuzun her yerini temizleyebilirsiniz fakat piyanonun mekanik parçaları bu durumdan zarar görebileceği gibi, siz de bu durumdan zarar görebilirsiniz.

Dolayısıyla bu yazıda sunduğumuz bilgiler çok önemli ve uygularsanız, piyanonuzun ilk günkü gibi temiz olabileceğinin garantisini verebiliriz.

Piyanonun neredeyse her parçasına ayrı bir işlem uygulanması gerekmektedir, dilerseniz bu parçaları ayrı başlıklar altında inceleyelim.

Piyano Tuşlarının Temizlenmesi

Piyano-Tuşlarının-Temizlenmesi

Piyanonun uzun süreli kullanımı, bulunduğu ortamın koşulları, hatta piyanoya gelen güneş bile piyanonun tuşlarının kir ve toz tutmasına sebep veren faktörlerdir. Dolayısıyla en sık kirlenen parçalardan biridir piyanonun tuşları.

Peki piyanonun tuşlarını nasıl temizleyeceğiz?

Toz almak için üretilmiş ve genellikle “Evlere Temizliğe Giden Hizmetçi” figürlerinin elinde gördüğümüz tüylü bir gereç vardır. Bu gereçin adı “Toz Alma Püskülü”dür ve bu gereçi herhangi bir temizlik malzemesi satan yerden ucuza temin edebilirsiniz.

Toz alma püskülü ile ne mi yapacağız? Tabi ki de piyanonun tuşlarının arasındaki üstündeki tozları temizleyeceğiz. Piyanonun tuşları arasında çok fazla boşluk bulunmadığı için, satın alacağınız toz alma püskülünün, püsküllerinin çok ince olmasına özen göstermelisiniz.

Bu püsküller ile piyanonun tuşlarının arasında uygulanan hareketler, piyanonun tuşlarının içerisindeki bütün tozu ve kiri alacaktır.

Piyanonun tuşlarının üst kısımlarını temizlemek için ne yapabilirim?

Piyanonun üstündeki tuşları temizlemek ve bakımını yapabilmek için öncelikle bu hizmet için üretilmiş olan mikrofiber bezlerden satın almanız gerekmektedir, aksi takdirde piyanonun tuşlarının üzerindeki boyalara zarar verebilir hatta çatlamalara sebep olabilirsiniz.

Elimize bezi aldıktan sonra kabaca üstünde bulunan kirleri temizleme işlemi uyguluyoruz. Aynen cam siler gibi yapacağımız bu işlem, piyanonun üzerinde ki bütün kirleri almamıza yardımcı olacaktır.

Piyanonun Gövdesini Temizlemek

Piyanonun-Gövdesini-Temizlemek

Piyanonun gövdesini temizlemek de aynı tuşların üstündeki tozları almak gibi başlar. Elinize aldığınız kullanılmamış ya da kullanıldıktan sonra iyice temizlenmiş mikrofiber bez yardımı ile kabaca tozunu almalısınız.

Bu işle mi her yerine uyguladıktan sonra ahşap için üretilmiş ya da özel olarak piyano bakımı için üretilmiş (Piano Care) sıvılara ihtiyacınız vardır.

Bu sıvıları çok az bir şekilde piyanonun gövdesine ve biraz da beze damlatıp aynı cam siler gibi piyanonun her yerine uygulamanız gerekmektedir.

Ve unutmadan, bu bakımları yaptıktan sonra piyanonuzun asla güneş ışığına maruz kalmaması gerekmektedir, aksi takdirde piyanonuzun gövdesinin boyalarında sararmalar gözükebilir ve piyanonuz deforme olabilir.

Dolayısıyla, piyanonuzu güneş gören yerlerden uzak bir yere yerleştirmelisiniz.

Piyanonun İç Kısmını Temizlemek

Piyanonun-İç-Kısmını-Temizlemek

Piyanonuzun iç kısımları çok narin ve zarar görmeye müsait parçalardır dolayısıyla bu kısımların temizliğinde dikkat etmeniz gereken çok fazla unsur vardır.

Biz, bu kısımları temizlerken temastan kaçınmanızı öneriyor ve hava püskürtme cihazlarını öneriyoruz. Her yerde kolayca bulabileceğiniz, hızlı bir şekilde hava püstkürten cihazları, piyanonuzun iç kısmına tutarak, bütün tozların dışarıya çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Tozlar etrafa fazlasıyla hızlı bir şekilde yayılacağı için temizlik sırasında bu kısmı başa koyabilirsiniz. Tabi bu temizliği yapmadan önce piyanonuzun diğer kısımlarını ve odayı bir çarşaf ile korduğunuzdan emin olun aksi takdirde, içeriden çıkan tozlar başka yerleri kirletecektir.