Müzik Grubu Nasıl Kurulur?

Erturgut Sanat olarak bugün sizler için bir müzik grubunun nasıl kurulabileceğinden, müzik grubu kurarken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsedeceğimiz bir yazı hazırladık.

Bu yazıyı okuduktan sonra, başarılı ve istikrarlı bir müzik grubu kurmak için gereken her şeyi biliyor olacaksınız ve diğer müzik gruplarına göre bir adım önde olacaksınız.

Müzik-Grubu-Nasıl-Kurulur

Bu yazıda bulabileceğiniz konular şunlardır;

♦ Müzik Grubu Nasıl Kurulur?

♦ Müzik Grubu Kurarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dilerseniz sizler için hazırladığımız, müzik grubunun kurulması hakkında detaylı bilgileri, altın değerinde ip uçları barındıran “Müzik Grubu Nasıl Kurulur?” isimli yazımıza geçiş yapalım.


Müzik Grubu Nasıl Kurulur?

Bir müzik grubu kurmak sanıldığı kadar kolay ve sıklıkla rastgele gelişen bir olay değildir. Müzik grubu kurmak bir aile kurmak gibidir, dolayısıyla bütün grup üyelerinin birbiri ile uyumlu olması gerekir aksi takdirde o ailenin evine hiç bir komşu ziyarete gelmez.

Bu durumda takip etmeniz gereken bir kaç aşama bulunmaktadır. Dilerseniz bu aşamaları ayrı başlıklar altında açıklayalım.

Müzisyen Bulmak

Müzisyen-Bulmak

Bir müzik grubu oluşturmak için illa ki birileri ile başlamaya ihtiyacınız yoktur, tur gibi etkinliklere katılırken farklı farklı müzisyenler kiralayarak müzik grubu oluşturabilirsiniz fakat bu size pahalıya patlayacağı için topluluk olarak bir müzik grubu kurmak istiyorsanız öncelikle müzisyen bulmanız gerekmektedir.

Genellikle bir rock grubunda öncelikle en az bir adet gitariste, bir adet bas gitariste, bir adet piyaniste, bir adet bateriste ve bir de vokale ihtiyaç duyulur.

Tabi ki de bu gereklilikler istek doğrultusunda değişim gösterebilir, sadece bir vokal ve bir gitar ile de grup kurulabilir sadece enstrümanlar olsa da.

Ne tarz müzik yapacağınıza göre belirleyeceğiniz enstrümanları çalabilecek müzisyenler bulmanız gerekmektedir.

İstediğim müzisyenleri nasıl bulabilirim?

  • İnternet geliştiğinden beri, herhangi bir ihtiyaç doğrultusunda istediğimiz her şeyi, çok kolay ve kısa sürede bulabilir hale geldik. Bu durum için mobil olarak çok fazla uygulama, çok fazla internet sitesi ve belirli toplantılar bulunan günümüzde grup üyesi olacak müzisyenleri bulmak çok da zor olmasa gerek.

Bu konuda size yardımcı olabilecek uygulamalar:

– Vampr

Bu konuda size yardımcı olabilecek siteler:

– Müzisyenbul.net

– Facebook.com

– Instagram.com

  • Aynı zamanda müzisyen aradığınızı klasik yollarla da halledebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey genellikle size hitap eden müzik türlerini çalan kafelere, barlara bir “Müzisyen arıyorum” tarzında ilan bırakmak hatta mümkünse gözüken bir yere yapıştırmak. Aynı zamanda imkanınız varsa bir kaç bar ya da kafede sahne alabilir ve bu esnada müzisyen aradığınızı duyurabilirsiniz. Sadece bir yolu denemeyin, eğer gerçekten bir müzik grubu kurmak istiyorsanız her yolu denemelisiniz.
  • Müzik eğitimi görmüş kişiler sizin yararınıza olabilir fakat bunu şartlandırmamanız gerekmektedir. Müzik dünyasının neredeyse %50’si eğitimsiz olarak ünlenmiş ve gerçekten kaliteli müzik yapan insanlar ile dolu. Her zaman en kaliteli müzisyeni seçmek zorunda değilsiniz, hatta çoğu ünlü grupta görülen durum şunu gösterir; gerçekten çok iyi müzisyenlerin bazı durumlarda egosunun, müziğinin önüne geçmesi. Dolayısıyla sizin burda dikkat etmeniz gereken hususlar şunlar olmalıdır:

– Müzik kulağı var mı?

– Sizinle ve diğer grup üyeleri ile anlaşabiliyor mu?

– Geleceğe dair ortaklaşa planlar yapabiliyor musunuz?

– Egosu, müziğinin önüne geçiyor mu?


Müzik Grubu Kurarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bütün bunları yaptınız ve grubunuzun üyelerini tamamladınız. Şimdi geldi ufak gibi gözüken fakat önemli etkileri olan aşamalara. Dilerseniz bu aşamaları ve bu aşamaları uygularken dikkat etmeniz gerekenleri açıklayalım.

İcra Edeceğiniz Müzik Tarzınızı Belirleyin

İcra-Edeceğiniz-Müzik-Tarzınızı-Belirleyin

Dünya üzerinde çok fazla müzik tarzı bulunduğundan dolayı kendinize bir kimlik edinebilmek ve hayran kitlenizi oluşturmak için bir müzik türü belirlemelisiniz. Dilerseniz dünya üzerindeki bütün müzik türlerini de icra edebilirsiniz fakat bu zor bir durum olduğundan dolayı çok fazla karıştırmamanızı öneriyoruz.

Giyim Tarzınızı Belirleyin

Grubunuzun, yaptığınız müzik tarzına uyumlu bir giyim tarzına sahip olması bizce önemli bir husustur. Yaptığınız iş ile örtüşmeyen bir giyim tarzınız olmasa da olur fakat giyim tarzınız müziğiniz ile uyuşursa, hedef kitleniz tarafından “İşte bu onlar!” düşüncesinin oluşma sürecini kısaltırsınız.

Bol Bol Prova Yapın

Bol-Bol-Prova-Yapın

Bu konu en önemli konulardan birisidir. Devamlı prova yapın, birbirinizi tanıyın, nelerden hoşlandığınızı bilin çünkü siz aynı anda müzik yapacak insanlarsınız ki bunu sürekli prova almadan yapmanız için hepinizin aynı kişi olması gerekmektedir.