Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Piyano İle Konservatuar Sınavlarına Hazırlanmak konusunu ele alacağız.. Piyano öğrenmek, birçok müzik tutkunu için derin ve ödüllendirici bir tutkudur. Ancak, nereden başlayacağınızı bilmemek de kafa karıştırıcı olabilir

Piyano, Dünyadaki çoğu otariteye göre Seviye 1 – 10 arasında 10 seviyeye ayrılmıştır. Her test seviyesi, artan müzikal bilgi, teknik, beceri ve anlayış gerektirir. Bu ilk başta ürkütücü görünebilir ve birçok kişi piyano dersi almanın farklı piyano test seviyelerini daha iyi anlamalarına yardımcı olduğunu ve böylece daha verimli bir şekilde üstesinden gelebildiklerini fark eder. 

Bir piyano öğrencisi bir piyano seviyesinden diğerine ilerledikçe, yeni müzik türleri erişilebilir hale gelir ve müzisyenin her zaman büyümeye götüren tamamen yeni ve zorlu bir şeyi deneyimlemesine izin verir. Hangi piyano testi seviyelerine hazırlanırsanız hazırlanın, piyano sınavında başarılı olmaya hazır mısınız? Piyano derslerine kayıt olmanın tam zamanı! 

Piyano eğitmeniniz, sınav sırasında mutlak en iyi performansınızı nasıl göstereceğiniz konusunda size ayrıntılı, adım adım rehberlik edebilecektir. Piyano Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Piyano İle Konservatuar Sınavlarına Hazırlanmak

Piyano Sınavlarının Seviyeleri Nelerdir?

Piyano çalmaya yeni başlayan biriyseniz, kendinize piyanoda kaç seviye olduğunu ve ilerlemenin en iyi yolunun ne olduğunu soruyor olabilirsiniz. Gerçek şu ki konu piyano öğrenmek olduğunda tek bir doğru cevap yoktur; herkesin kendi bireysel yaklaşımı olacaktır. 

Bununla birlikte, bu kılavuz, nerede durduğunuz ve hangi seviyeyi hedeflemeniz gerektiği konusunda bir fikir edinebilmeniz için  1-10 arasındaki farklı piyano testi seviyelerine genel bir bakış sağlayacaktır.

Seviye 1

Piyanoda en temel seviyedir ve genellikle öğrencilerin basit ölçekleri ve akorları öğrenmesini içerir. Piyano seviye 1 testinde, yeni başlayanlar enstrüman ve bileşenlerini tanımanın yanı sıra temel parmak tekniklerini öğreneceklerdir. 

Seviye 2

Bu seviye, öğrenciler daha karmaşık şarkılar öğrenmeye ve arpejler veya deşifre gibi alıştırmaları tamamlamaya başladıkça daha fazla pratik gerektirir. Burada öğrencilerin doğru çalmak için iki el arasında iyi bir koordinasyona ihtiyaçları vardır.  

Seviye 3

Bu seviye orta düzeyde kabul edilir ve yaratıcılığı ve müzikaliteyi geliştirmek için doğaçlama veya beste teknikleri gibi daha teknik unsurları tanıtır. Piyano seviye 3 testinde öğrencilerin daha da ilerlemek için müzik notalarını okumaya da alışmaları gerekir.  

Seviye 4-7

Bunlar, bir öğrencinin teknik, doğaçlama, kompozisyon ve deşifre dahil çalmanın tüm yönlerinde becerilerini geliştirirken ileri düzey klasik parçaları repertuarlarına dahil eden ileri seviyelerdir. Bu seviyeler, öğrencilerin enstrüman üzerinde tam potansiyellerine ulaşmaları için büyük miktarda uygulama gerektirir.  

Seviye 8-10

Hepsinin en yüksek seviyesi! Bu aşamaya gelen öğrenciler, herhangi bir müzik parçasını kolaylıkla deşifre edebilir ve kendi bestelerini kolayca oluşturmalarına olanak tanıyan kapsamlı bir müzik teorisi anlayışına sahip olurlar. Birinin bu seviyeye ulaşması yıllarca kendini adamasını gerektirir, ancak ulaştıklarında kendilerine kesinlikle enstrümanın ustaları diyebilirler!  

İster zevk için ister profesyonel olarak çalıyor olun, uluslararası piyano sınavı gibi bir piyano sınavıyla karşı karşıya kalmanız muhtemeldir. Herhangi bir sınavda olduğu gibi, hazırlık çok önemlidir. Ama zamanı geldiğinde, her şeyin plana göre gittiğinden nasıl emin olabilirsiniz?

Piyanoda Sınav Aşamaları

Sınavdan Önce

Sınavınızdan önceki haftalarda, provanızı artırmak isteyeceğiniz zaman budur. Özellikle o gün çalacağınız parçalara odaklanın. Yalnızca çalmayı daha kolay bulduğunuz parçaların üzerinden geçmek daha kolay (ve daha tatmin edici) olabilir. Piyano derslerinizde öğretmeniniz zorlandığınız parçaları fark edecektir. Onlarla kafa kafaya mücadele etmekten korkmayın. En zor kısımlar üzerinde çalışmak, sınav gününüzde kendinizi daha güvende hissetmenizi sağlayacaktır.

Ayrıca, sınavın sahte bir versiyonunu yapın, böylece tam olarak ne bekleyeceğinizi ve sizden neyin isteneceğini bilirsiniz. Ne kadar tanıdık hissettirirse, o gün muhtemelen o kadar az gergin olursunuz. Sınav koşullarında o gün olacakların bir özetini yapın.

Sınav Günü

Sınavınızın yapılacağı yere daha önce hiç gitmediyseniz, yolculuk için bolca zaman ayırın. Geç kalmak ve telaşlı olmak dikkatinizi dağıtacak. Unutmayın: ne kadar erken sınav yerinde olursanız dinlenmek ve odaklanmak için o kadar vaktiniz olacaktır. Eğer imkanınız varsa sınava gireceğiniz yeri daha önceden ziyaret edin, hangi toplu taşıma araçlarını kullacağınıza ya da özel aracınız ile gidecekseniz hangi yollardan geçeceğinize önceden karar verin. Böylelikle ulaşımla ilgili riskleri en aza indirgemiş olursunuz.

Yanınızda yiyecek bir şeyler olduğundan emin ol. Sınav günü harika bir kahvaltı veya sağlıklı bir öğle yemeği odaklanmanızı geliştirecektir. Açsanız konsantre olmanın zor olduğunu hepimiz biliyoruz, bu yüzden sadece meyve olsa bile bir şeyler yemeye çalışın.

Her ne kadar genelde göz ardı edilse de sınava giderken giyeceğiniz kıyafetleri de iyi seçmeniz gerekmektedir. Piyano çalarken rahat edebileceğiniz, aynı zamanda sınav yönetmeliğine uygun kıyafetler seçmeye özen gösterin.

Sınav Esnasında

İster kuyruklu ister dik piyano başında olun, rahat olduğunuzdan emin olmanız çok önemlidir. Gerekirse taburenizi ayarlamak için zaman ayırın.

Parçalar arasında duraklama konusunda endişelenmemeye çalışın. Sınavı farklı bir sırayla yapmakta daha rahat hissediyorsanız, sınavda, performansınıza başlamadan önce sıralama ile ilgili olarak sınav görevlilerine danışmaktan çekinmeyin..

Bir hata yaparsanız panik yapmayın. İlk ya da son olmayacaksın. Ondan elinizden geldiğince devam edin. Hiçbir zaman o an göründüğü kadar kötü değildir. Sınavdaki öğretmenler bir parça sırasında sizi durdurursa paniğe kapılmayın bunun nedeni, notu belirleyecek kadar işitmiş olmaları olabilir.