Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Piyano Çalmanın Psikolojik Faydaları konusunu ele alacağız.. ‘İyi’ olmak, potansiyelimizden en iyi şekilde yararlanmamıza, günlük hayatın iniş çıkışlarıyla başa çıkmamıza ve aile, toplum ve sosyal hayatta tam bir rol oynamamıza izin veren bir zihin durumunda olmak anlamına gelir.

Bir zihinsel sağlık kuruluşu olan Anxiety UK’nin operasyon direktörü Dave Smithson, “Müzik aleti çalmanın depresyon, kaygı temelli bozukluklar, travma ve keder gibi sorunlar yaşayan insanlara yardımcı olabilecek yaratıcı bir beceri olduğunu biliyoruz” diyor. “Bu, çok fazla dikkatimizi gerektirdiği için, beynimizi tıkayan düşünce ve duygulardan zihnimizi uzaklaştırmaya yardımcı olan, dikkatli bir faaliyet dediğimiz şeydir.”

Smithson’a göre piyano çalmak, negatif düşünceleri işlememize ve kanalize etmemize izin vererek bu olumsuz düşüncelerden kurtulmamızı sağlar. Ona göre “Harika olan şey, piyano çalmanın veya dikkatimizi gerektiren herhangi bir dikkatli aktivite yapmanın sadece geçici bir çözüm olmamasıdır. Durumu buna müsait olan pek çok hasta için, uzun vadeli faydalar sağlayabilir, ancak ve ancak aktiviteye devam ettikleri sürece”..

Piyano Çalmanın Psikolojik Faydaları
Piyano Çalmanın Psikolojik Faydaları

Piyano Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılarak hem aklınızdaki soru işaretlerini giderebilir hem de öğretmenlerimiz ile tanışabilir ve sanat merkezimizi görebilirizsiniz. Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Piyano Ve Ruh Sağlığı

Smithson’un sözleri, 2011 yılında Finlandiya ve Norveç’teki araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen ve müzik terapisinin depresyon tedavisini iyileştirebileceğini bulan bir çalışma tarafından destekleniyor. Hastalar, üç aylık bir deneme süresi boyunca çeşitli vurmalı çalgılar çalmaya davet edildi.

Piyano Çalmanın Psikolojik Faydaları
Piyano Çalmanın Psikolojik Faydaları

Sonuç olarak, müzik terapisi artı standart bakım alan hastalar, semptomlarında tek başına standart bakım alanlara göre önemli ölçüde daha fazla iyileşme gösterdi. Ancak, deneme sona erdikten üç ay sonra, her iki grup da benzer sonuçlar kaydetti. İngiliz Psikiyatri Dergisi’nde yazan bir psikiyatrist olan Michael Crawford, müzik terapisinin depresyondan muzdarip insanlara neden yardımcı olduğunu açıklıyor: “Müzik dinlemek ve yaratmak, bireylerin kendilerini sözel olmayan yollarla ifade etmelerini sağlar. Melodinin, uyumun ve ritmin etkileşimi, duyuları harekete geçirir ve sakinliği destekler. Müzikle etkileşim, dopamin hormonunun seviyesini yükseltiyor.” Kısacası, müzik bizi daha iyi hissettirir.

Bazı insanlar için depresyon deneyiminin müziğe konsantre olamama hissini veya sert bir öz eleştiriye yol açmasını içerebileceğini söylemek önemlidir. Eğer sizin için durum buysa, unutmayın ki sis kalktığında müzik zevkiniz geri dönecektir. Arada bir kontrol etmek ve kısa süreliğine de olsa oynamak yardımcı olabilir. Zihnimizi keskin tutacak ve kendimizi ifade etme fırsatı verecek bir hobi veya beceri arayanlar için, bir enstrüman çalmak değerli bir hobi olabilir. Enstrüman çalmak ayrıca başkalarıyla sosyal olma veya özel olarak yaratıcı olma fırsatı sunar.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir