Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Gitarda Ritimlere Hakim Olmak konusunu ele alacağız.. Gitar çalmayı öğrenirken notalar, tablature okumaları, melodiler ve parmak pozisyonları gibi pek çok konuya hakim olmanız gerektiğini görürsünüz. Ancak en az bunlar kadar önemli ve olmazsa olmaz bir konu daha vardır. Ritim… Gitar çalarken belki de en çok ihtiyacınız olan şeylerden biri olan farklı gitar ritimlerine hakim olmak ne kadar iyi bir gitarist olacağınızın anahtarı olabilir.

Peki siz de gitar çalmayı öğrenirken farklı gitar ritimlerine hakim olmak için neler bilmeniz gerektiğini merak ediyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise bu yazımız tam size göre. Çünkü bu yazımızda farklı gitar ritimleri hakkında en çok merak ettiğiniz konulara cevap arayacağız.

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alabilirsiniz.

Ritim Neden Önemlidir 

Gitarda Ritimlere Hakim Olmak
Gitarda Ritimlere Hakim Olmak

Müzik ritim olmadan gerçekten müzikal değildir. Ritim olmadan herhangi bir melodiye sahip olamazsınız. Bu yüzden ritmi bilmiyorsanız gitar çalmayı bilmediğinizi söylemek çok da yanlış olmaz. Caz gitaristi Scott Henderson’ın dediği gibi müzikte ritim her şeydir.

Ritim nedir?

Gitarda Ritimlere Hakim Olmak
Gitarda Ritimlere Hakim Olmak

Genelde bunu gitar çaldığımızda ortaya çıkan şey olarak düşünürüz. Müziği müzikal yapan şey budur. Ritim olmasaydı, tek bir uzun notaya sahip olurduk. Ritim, kalbinize dokunan, ayaklarınızı kaşındıran, dans etmek ve hareket etmek istemenizi sağlayan şeydir. Gitar çalarak dışsallaştırdığın bir iç ritim gibi.

Rock, pop veya funk gibi türler çalarken tanıdığınız ritimleri sıklıkla bulabilirsiniz. Ritim ayrıca gitar çalarken motive olmanıza yardımcı olabilir. İyi bir vuruş, gitar derslerinizi kolaylaştıracaktır.

Farklı Ritimlere Hakim Olmak      

Her şeyden önce, bir müzik parçasını öğrenmek ve tüm akorları çalmak için, her şarkı için yalnızca belirli bir ritim olmadığını bilmelisiniz. Bir müzik parçasını çalmanın ve ritmini çoğaltmanın düzinelerce farklı yolu ve seçtiğinizin, gittiğiniz stille her şeyden çok ilgisi vardır.

Gitarda Ritimlere Hakim Olmak
Gitarda Ritimlere Hakim Olmak

Ama tabi ki müziğinizi hayata geçirmek için ritme hakim olmalısınız. Ritmi öğrenmek için üç temel faktörün doğru olması gerekir, ayağınız, sağ eliniz ve başınız.

Aslında, bir müzik parçasının ritmini öğrenmek genellikle ayağınızı işe koymak anlamına gelir. Ayağınız temponuzu tanımlamak için temeliniz olarak hizmet edebilir ve ritmi korumanıza yardımcı olur.

Sağ eliniz, eğer bir solak değilseniz, gitarınızdaki tellerde ritmi veren eldir. Bu el kendine rağmen hareket etmeye başlayacak ve ayağınızın hareketlerini takip edecektir. Bu şekilde çalmanız ritmini asla kaybetmez. Ayağınız yükseldiğinde, eliniz de yükselecek ve ayağınız düştüğünde eliniz de düşmelidir.

Tabii ki, kafanı kullanmadan ritmi öğrenmek imkansızdır. Ama kafan ritmi öğrenmek için ne yapmalı? Oldukça kolay… Sadece 4’e kadar sayın. Ve bir metronom gibi her bir dörtte kafanızı hareket ettirin. Tıpkı eliniz ve ayağınız gibi.

Böylece farklı ritimlere hakim olabilir ve temel anlamda pek çok ritmi tanımlayarak gitarda çalmaya başlayabilirsiniz.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir