Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Penayı Doğru Tutmanın İpuçları konusunu ele alacağız. Penayı tutmak ve doğru bir çalım stiline sahip olmak gitar çalmanın en, en önemli aşamalarından biridir. İyi bir penaya sahip olmadan iyi bir pena tutuşuna sahip olmanız mümkün değildir. İyi bir pena nasıl seçilir merak ediyorsanız Pena Nasıl Seçilir? yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Yazımıza ulaşmak için Buraya Tıklayın.

Diyelim ki yapmak istediğiniz müzik türüne ya da stilinize göre göreceli iyi bir penaya sahipsiniz, şimdi sıra geldi penayı daha verimli kullanmaya. Özellikle başlangıç aşamasında pena tutmayı doğru oturtmanız ilerleyişinizi inanılmaz kolaylaştıracaktır. Başlangıç seviyesi arkadaşlarımız çok yararlı olacak bir yazıyla karşınızdayız! Haydi başlayalım.

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bizimle iletişime geçip ücretsiz randevu alın!

Penayı Doğru Tutmanın İpuçları

Penayı Kavrayın

Penayı Doğru Tutmanın İpuçları
Penayı Doğru Tutmanın İpuçları

Çoğu müzisyen, baskın olmayan elleriyle belirli notaları ve akorları parmaklarken, baskın elleriyle bir gitarı tıngırdatırken çok rahattır. Gitarı tutun, onunla etkileşime geçin ve rahat hissettiren bir tutuş geliştirin. 

  • Baskın olmayan “parmak elinizi” gitarın boynuna yerleştirin, başparmağınız klavyenin arkasını tutar ve parmaklarınız tellerin üzerinde durur. Teller sizden uzağa, kabaca yere dik olarak bakmalıdır. Gitarın gövdesini dizinize koyun veya ayakta çalmak için bir omuz askısı kullanın.
  • Kolunuzu gitarın üst kısmına (vücudunuzun en dar kenarı boyunca uzanan kavisli çıkıntı) dayayın ve tellere yaslanmak için elinizi aşağı doğru sallayın. Akustik gitar kullanıyorsanız, parmaklarınızı tutuşun üzerindeki tellerin üzerine koyun; elektro gitar kullanıyorsanız, parmaklarınızı son perdede tellerin üzerine koyun.

Penayı Başparmağı Ve İşaret Parmağı Arasında Tutun

Penayı Doğru Tutmanın İpuçları
Penayı Doğru Tutmanın İpuçları

Penanın kabaca yarısını parmaklarınızla kapatın. Sıkı bir tutuş sergilemenizde yarar var, ancak pena ucunun bükülmesine izin verecek kadar gevşek tutun. Penayı çok gevşek tutmayın, aksi takdirde elinizden uçabilir.

Size Uygun Bir Tutuş Bulun

Penayı Doğru Tutmanın İpuçları
Penayı Doğru Tutmanın İpuçları

Bir gitar penasını tutmanın “doğru” veya “yanlış” bir yolu yoktur, ancak kontrol, ton ve rahatlığı vurgulayan belirli kulplar vardır. “O” yöntemini, “tutam” yöntemini ve “yumruk” yöntemini düşünün. 

  • “O” yöntemini kullanın. Seçimi başparmağınızın pedi ile işaret parmağınızın kenarı arasında tutun ve parmaklarınızı uzun bir “O” şekline getirin. Bu kavrama, kontrol ve tonu dengeler.
  • “Tutam” yöntemini kullanın. Seçimi başparmağınızın pedi ile işaret parmağınızın pedi arasında tutun. Bu yöntem, daha ince ayarlı pena kullananlar ve zamanlarının çoğunu tıngırdatarak geçirenler için en iyisi olabilir.
  • “Yumruk” yöntemini kullanın. Seçimi, başparmağınızın ilk eklemi (pedin altında) ile kıvrık işaret parmağınızın kenarı arasında, ilk eklemin yakınında tutun. Bu yöntem genellikle bluegrass oyuncuları tarafından tercih edilir ve ağır seçimler için en iyisi olabilir.

Bileğinizi Gitarınıza Doğru Döndürün

Penayı Doğru Tutmanın İpuçları

Penanın düz ucu bir tele hafifçe dayanmalı ve penanın uzun tarafı tele mümkün olduğunca dik olmalıdır. Bileğinizin açısı, penalama işlemi için çok önemlidir. Gitar çalarken, gerçekten parmaklarınızla değil, bileğinizle hareket edersiniz. Riffleri, soloları ve yaylıları tıngırdatmak ve seçmek için bileğinizi yukarı ve aşağı hareket ettirin.


Telleri Süpürün, Kanca Takmayın 

Penayı Doğru Tutmanın İpuçları

Tellerin yüzeyini süpürmek için penayı kullanın: sesin zayıf olacağı kadar nazikçe değil, teli penaya takacağınız kadar da kabaca değil. Sert ama nazik olun. İradenizi ona dayatmak yerine enstrümanla çalışmayı deneyin. 

  • Akışkan olun ve seçiminizi çok sert tutmayın. Tüm hareketlerinizde gevşek ve esnek olmanız gerekir. Çok katıysanız, seçiminiz de sert ve ritmik olmayan ses çıkaracaktır. 
  • Penalamada, telleri süpürürken bileğinizi oldukça sert tutabilirsiniz. Sonuç olarak, parmak ve bilek tekniği sadece akıcı bir şekilde oynamanızı sağlayan bir araçtır. Rahat hissettiren bir yöntem bulduğunuzda, üzerine inşa edin.

Penayı Doğru Tutmanın İpuçları
Penayı Doğru