Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Kurgusal Bir Karakter Yaratmak konusunu ele alacağız.. Bir öyküyü anlatan, kurgusal olan neredeyse tüm yazarlık türleri için en vazgeçilmez öğelerden biri hiç kuşkusuz bir karakterdir. Bir karakter hikayeyi alır, bir yerden başlatır ve finale kadar tıpkı gerçek bir insanın kaderini yaşaması gibi ilerleterek bir finale getirir. Peki tüm bu yaşamsal süreci yaşayacak kurgusal bir karakter yaratmak için nelere ihtiyaç vardır? 

Tabi ki neredeyse yüzde sekseni işçilik olan yaratıcı yazarlık sürecinde kurgusal bir karakteri yaratmak için dikkat etmemiz gereken üç temel boyut vardır. Yazarlık derslerinde en çok üzerinde durulan konulardan biri olan bu üç temel boyutun ne olduğunu siz de merak ediyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise yapmanız gereken ilk şey yazımızı okumaya devam etmek.

Yazarlık Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bizimle iletişime geçip randevu alın!

Kurgusal Bir Karakter Yaratmak

Karakterin Fiziksel Boyutunu Yaratmak  

Kurgusal Bir Karakter Yaratmak
Kurgusal Bir Karakter Yaratmak

İnsanlar okudukları kurgusal öykülerde ya da izledikleri kurgusal yapıtlarda ilk olarak karakteri gözlerinde canlandırmak isterler. Sinema, tiyatro gibi yapıtlarda bu nispeten daha kolay da olsa bu türde yazılarda bile karakterinizin olması gereken fiziksel yapısını iyi betimlemek son derece önemlidir. 

Çünkü bir yönetmen tek başına karakterin yaşına, fiziksel görüntüsüne ya da herhangi bir fiziksel engeli olup olmadığına karar veremez. Yazar olarak bunu sizin bilmeniz gerekir. Çünkü yarattığınız kurguda karakterinizin fiziksel özellikleri işlevsel olmalıdır. Yaşı ya da engeli karakterin hikaye boyunca yaşayacağı maceraya hizmet etmelidir. 

Karakterin Sosyolojik Boyutunu Yaratmak     

Kurgusal Bir Karakter Yaratmak
Kurgusal Bir Karakter Yaratmak

Kurgusal bir karakterin fiziksel özellikleri kadar sosyolojik özellikleri de kurgu için son derece önemlidir. Karakterin maddi durumu, iş hayatı ya da medeni durumu, geldiği aile, ait olduğu sosyolojik ve ekonomik sınıf hikayenin yürütücüsü niteliğindedir. 

Bu nedenle kurgusal bir karakter yaratırken neye benzediğini düşündüğünüz kadar sosyolojik olarak sahip olması gereken tüm özelliklerini de bilmeniz gerekir. Buna bugüne kadar kaç tane kitap okuduğu ve kültürel birikimi bile dahil. 

Karakterin Psikolojik Boyutunu Yaratmak 

Kurgusal Bir Karakter Yaratmak
Kurgusal Bir Karakter Yaratmak

Her karakteri eyleme geçiren ya da eylemsiz kalmasını sağlayan en temel özelliği taşıdığı psikolojik göstergeler ve geçmişinden gelen birikimlerdir. İyi yapıntılanmış bir karakter tıpkı yaşayan gerçek bir insan gibi tüm kararlarını psikolojik altyapısına bağlı olarak alır. Bu nedenle her kararın nedenini okuyucu karakterin psikolojisinde arar.

Karakterin psikolojik altyapısını oluşturmak için de tüm geçmişine hakim olması gerekir bir yazarın. Yaşadığı travmaları, kopuşları ve ruhunu etkileyen her detayı düşünmek karakterin neden – sonuç bağına bağlı olarak hareket etmesi için son derece önemlidir. 

Bu nedenle kurgusal bir karakter yaratırken fiziksel, sosyolojik ve psikolojik boyutları üç ayaklı bir sac gibi düşünülebilir. Bu ayaklardan bir tanesi bile olmadan sac ayakta kalamaz ve devrilir. Eğer siz de iyi bir karakter yaratmak istiyorsanız hem inandırıcı hem de ilginç olarak bu üç boyutu da doldurmanız gerektiğini unutmamalısınız. 

Kurgusal Bir Karakter Yaratmak