Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Pena Nasıl Tutulur? konusunu ele alacağız. Gitarda pena tutuşu gitar derslerinin ilk konularından biridir ve her başlangıç konuları gibi gitar çalmanın temelini oluşturmaktadır. Penayı doğru tutmanız ve doğru bir pena tutuşuna alışmanız gitar çalma kariyerinizi doğrudan etkileyecek. Yanlış bir pena tutuşuna alıştığınızda çoğu tekniği yapmanız hatta çoğu şarkıyı çalmanız dahi zorlaşacaktır, böylece zaman içerisinde gitardan soğuyabilir ve hatta gitar hayallerinize son verebilirsiniz..

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alın..

Gitarda Pena Nasıl Tutulur

Bir gitar penasını işaret parmağınızla baş parmağınız arasında tutmanız ve penanın sivri kısmı gitar tellerine bakacak şekilde parmaklarınızın yanından dışarı çıkacak şekilde tutmanız önemlidir.  Bir penayı tutmanın en iyi yollarından biri, başparmağınızı alıp başparmak yukarı pozisyonuna getirmek ve ardından penayı başparmağınızın pedine yerleştirip penanızın sivri kısmı vücudunuzun iç kısmına bakacak şekilde yerleştirmektir. Önemli olan nokta, penanın sivri kısmının baş parmağınızdan biraz dışarı çıkmasıdır. Ardından elinizin geri kalanını alın ve işaret parmağınızı ve baş parmağınızı kullanarak “tamam” işareti yapın. Yani şu işareti “👌🏼”

Pena Nasıl Tutulur?
Pena Nasıl Tutulur?

Gitar penanız işaret parmağınız ile baş parmağınız arasında sıkışacak ve penanız yandan çıkmalıdır. Elinizi rahatlatmak da önemlidir. Elinizi gitar tellerinize getirdiğinizde, eliniz gitara paralel olmalı ve pena başparmağınız ile işaret parmağınız arasında dışarı çıkmalıdır..

Gitarda Penalama Egzersizleri

Gitarda pena ile yukarı yada aşağıya inip çıkarken elinizi dik tutmanız önemlidir. Eliniz gitarın üzerinde yüzüyorsa, penalama kontrolünü elde etmek çok daha zor olacaktır. Pena ile çalışırken elinizi bir pivot noktasında tutun. 

Pena Nasıl Tutulur?
Pena Nasıl Tutulur?

Bir pivot noktası, gitar gövdesinin arka ucuna yakın olan gitarın köprüsü olabilir veya elinizi tellerin üzerine bile yerleştirebilirsiniz. Çoğu insan, bileğinizin serbest kalması ve hareket edebilmesi için önkolunu gitar gövdesinin üst kısmına yerleştirir. Ancak bunu yapmak için, kendinizi klavyeye çok fazla bastırmamanız gerektiğini, aksi takdirde dizeleri tamamen susturabileceğinizi aklınızda bulundurmalısınız. Bileğinizi ve elinizi hareket ettirebilmeniz için tek ihtiyacınız olan elinizin küçük bir parçasının gitarın üzerine dikilmesidir. 

Pena Çeşitleri Nelerdir

Pena Nasıl Tutulur?
Pena Nasıl Tutulur?

Standart gözyaşı şeklinin yanı sıra orta seçim boyutu da dahil olmak üzere bir dizi seçim vardır. Penalar ince, orta ve kalın gibi farklı boyutlarda üretilir ve genellikle kalınlıkları milimetre (mm) olarak ölçülür. 

  • İnce penaları kalınlığı genellikle 0,40 mm ila 0,60 mm arasında değişir.
  • Orta seçimler genellikle 0,60 mm ila 0,80 mm arasında değişir. 
  • Ağır veya kalın penala kalınlığı genellikle 0,80 ila 1,20 mm arasında değişir. 

İnce plastik veya selüloit veya naylon malzeme teller üzerinde biraz daha kolay kayar ve hoş bir pena tonu ürettiği için ince bir pena tıngırdatmak için harikadır. Ağır bir pena seçimi, hızlı seçim yapmak için harikadır, genellikle önde çalmak veya hızlı bir şekilde art arda tek notaları seçmek için kullanılır. Orta seviye bir pena seçimi, size her iki dünyanın da en iyisini verdiği için en popüler seçim olacaktır. Orta bir pena, daha hafif bir pena kadar ince değildir, bu nedenle tek nota çalma için hala harikadır, ancak ağır bir pena kadar sert değildir, böylece tıngırdatmak için yine de hoş tonlar üretebilirsiniz. 

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

Sanat Merkezimize Sadece Çay, Kahve Ve Muhabbet İçin De Gelebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezi Mutlu, Sanatlı Ve Huzurlu Günler Diler. Sanatsız Ve Mutsuz Kalmayın!