Erturgut Sanat Ailesi olarak bugün sizler için Pandomim Nedir? Tarihi Ve Gelişimi konusu ele alacağız.. Pandomim, iletişim kurmak için öncelikle konuşulan kelimeden ziyade hareket ve yüz ifadelerini kullanma sanatıdır. Yüzyıllardır bir şekilde var olan pandomim kelimesi hem bir bireye hem de gerçek bir üretim veya performansa atıfta bulunmak için kullanılır. 

Çoğu pandomim şu anda kendi başına bir sanat olarak değil, diğer tiyatro biçimlerinde temsil edilmektedir. Birçok Palyaço, kendilerini kesinlikle bir pandomim olarak sunmak yerine pandomim unsurlarını kullanır.

Buna ek olarak, bir kişinin yerel dili konuşmadığı bir durumda iletişim kurması, “taklit”olarak kolayca tanımlanabilir. Müziğin dans yorumu da uzun zamandır bazıları tarafından bir pandomim biçimi olarak kabul edilmiştir. Bunların hepsi, pandomimin aslında bir pandomim olmadan vücut hareketleriyle sessizce iletişim kurma becerisini kullanmanın bir örneğidir.

Tarihi bu kadar eskilere dayanan ve hala aktif olarak hem tiyatro içinde hem de başlı başına kullanılan pandomim hakkında daha fazla ayrıntıyı merak ediyor musunuz? O halde yazımızı okumaya devam edin…

Tiyatro Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Pandomimin Kökenleri   

Pandomim Nedir? Tarihi Ve Gelişimi

Kelimenin tam anlamıyla “her şeyi taklit etmek” anlamına gelen Yunanca “pantomimus”, genellikle hem komedi hem de trajediyi kapsayan müzik eşliğinde çok saygın bir solo dans biçimiydi. Hıristiyan Kilisesi halka açılmasını yasaklayana kadar Romalılar arasında da popülaritesi yaygındı. Bazıları bu Roma dans formunun Orta Çağ boyunca hayatta kalmayı başardığını iddia etti, ancak bu genellikle kanıt eksikliği nedeniyle her zaman bir tartışma konusu olarak kaldı. 

Farklı tiyatro biçimleri, bu tür şüpheli iddialara neden olabilecek bu tür eski geleneklere dayandığını iddia ederek meşruiyetlerini haklı çıkarma eğilimindeydi.

Yüzyılın Başında Pandomimin Yükselişi

Pandomim Nedir? Tarihi Ve Gelişimi

Carl Godlewski gibi çeşitli sanatçıların kariyerleri, 1900’den sonra pandomim, sirk arkrobasi ve dans arasındaki sınırların en üst düzeyde bile çok akıcı olduğunu gösterdi. Étienne Decroux gibi modern pandomimler sadece müzik salonlarının ve sessiz film tekniklerinin değil, aynı zamanda François Delsarte’nin Balesini reform etme girişimlerinin, aynı şekilde Emil Jaques-Dalcroze ve Rudolf von Laban’ın dışavurumcu dans gelişmelerinin de etkilerini gösterdi. Deneysel tiyatro hareketi bu formları vejetaryen pacifistic sanatçıların Monte gerçeği İsviçre komün Bale veya dans topu çok daha farklı bir tarz kurmuş ben W. W. sonuna kadar ve sunuldu. Buster Keaton ve Charly Chaplin gibi sessiz film yıldızları, tiyatrodan alınan pandomim becerilerinin örnekleriydi ve karşılığında tiyatro üzerinde büyük bir karşı etkiye sahip olan yeni bir medyada kullanıldı.

Pandomimin Yükselişi Ve Günümüze Gelmesi

1930’larda Decroux, Paris’te dans ve akrobasi bağımsız “saf Mim” idealine dayanan ilk pandomim okulunu kurdu. Daha iyi bilinen öğrencilerinden bazıları, pandomim becerilerini oyunculuğuna dahil eden Jean-Louis Barrault ve solo pandomim performansının klişesini mükemmelleştiren ve popülerleştiren Marcel Marceau idi. Decroux’un yorumu, Max Reinhardt, Bertolt Brecht ve Meyerhold’un tiyatrodaki reformist etkilerin çabalarını içeriyordu ve bu da oyunculuğu doğaldan ziyade stilize edilmiş bedensel ifadeleri ve hareketleri temizlemek için azalttı. Dövüş sanatlarından mimler için yeni fikirler de alındı.

Paris’teki Jacques Lecoq’dan École Internationale de Théatre ve Verscio, İsviçre’deki Scuola Teatro Dimitri, pandomimin mesleki gelişimi için okullardır. “Saf” bir pandomime yönelik birçok çabaya rağmen, bugün kelime çok gevşek bir şekilde kullanılmaktadır ve beceriler genellikle diğer dans veya performans sanatı biçimlerine dahil edilmektedir. Pandomimin etkisi bugün sokak performanslarında veya break dansta sıklıkla görülebilir. Decroux veya Marceau tarafından basmakalıp olarak “klasik pandomim ” şu anda popülaritesinin çoğunu kaybetmiş gibi görünüyor ve birçok çağdaş pandomim sanatlarını saf bir biçimde sunma fırsatı bulmak için mücadele ediyor. Bazıları Marceau’nun L’Art’du sessizliği fikrinin neredeyse susturulduğunu söyleyebilir.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!