Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Müzikte Melodi konusunu ele alacağız.. Melodi, müziğin temel unsurlarından biridir. Melodiler, müziğin akorların ve ritmin üzerinde kalan kısmıdır. Birçok şekil ve boyutta olabilirler ve sözleri olabilir veya enstrümantal olabilirler. Çok pes veya çok tiz çalınabilirler. Keman, gitar, saksafon, trompet gibi enstrümanlarla çalındığını veya sesle söylendiğini duyabiliyoruz. Hatırlanması gereken en önemli şey, bunların her zaman bir seferde yalnızca bir adım olduğudur. 

Müzikal fikirleri açıklamak zor olabilir ve genellikle karmaşık İtalyan müziği terimleri kullanılarak veya zor müzik teorisi kullanılarak tanımlanır ancak Melodi, müzisyenlerin sahip olduğu en basit ve en kolay müzik konsepti olabilir. 

Müzik Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Müzikte Melodi Nedir

Müzikte Melodi
Müzikte Melodi

Melodiyi nasıl tarif edeceğinizi merak ettiyseniz, burası başlamak için harika bir yer. Çok basit bir parçayı ele alalım.. Bu parça armoni kullanmaz, akor dizisi yoktur ve çok basit bir ezgidir. Bir şarkıcı, birçok şarkıcı veya herhangi bir enstrümanla icra edilebilir. Dört cümlesi vardır ve bu tarihsel dönemdeki çoğu Avrupa müziği gibi çok temel melodi kurallarına uyar. 

Her cümlenin aynı olan iki müzik tonuyla başladığını fark edeceksiniz, “Hap-py”. Her melodik cümle aynı şekilde başlar, ancak daha sonra melodik hareket gelişmeye başlar. Bu formül, melodinin her bir cümlesinin aynı şekilde başladığı ve ardından biraz farklı şekilde geliştirildiği popüler müzikte sıklıkla izlenir. 

Notalara bakarak ve hangi notaların çalındığını görerek, melodiler tekrarlandığında bir müzik bestesini neyin oluşturduğunu anlamayı öğrenebiliriz. Aynı zamanda, bazı şarkı yazarlarının bir müzik parçasında neden farklı ses kombinasyonları kullandıklarını da öğrenebiliriz. Melodiler genellikle uyum üzerine söylenir.

Melodi ve Armoni Arasındaki Fark

Müzikte Melodi
Müzikte Melodi

Müzisyenler her zaman melodi ile armoniyi karşılaştırmaya çalışırlar, ama gerçekten ikisi birlikte çalışır. Melodi ve Armoni. Tek bir satıra destek sağlamak için hepsi birlikte çalışan birçok notanın üzerinde süzülen tek bir nota satırı. Bazen film müzikleri gibi hiç beklemediğimiz yerlerden melodiler duyarız! Favorilerimizden biri besteci John Williams’a ait. Elbette batı müziğindeki en ikonik film müziklerinden bazılarıyla ve alışılmadık ritim kullanımıyla tanınıyor. 

Söz konusun sanatçının bazı eserleri çok ilginç çünkü cümleler kısa ve ilginç bir şekle sahip. Sadece bir perdeden diğerine ileri geri hareket ederler. Düşük teller için yazılmıştır, ancak düşük perde oluşturabilen herhangi bir enstrümanda icra edilebilir. Cümleler basit olduğu için ilginç ama ekranda olduklarında çok korkutucu geliyor. Unutulmaz bir melodinin tüm unsurlarına sahiptir, ancak geleneksel bir melodi değildir.

Müzikte Melodi
Müzikte Melodi