Erturgut Sanat ailesi olarak bugün Müzik Ve Uyku konusunu ele alacağız.. Müzik güçlü bir sanat türüdür. İnsanlara dans etmeleri için ilham vermesinin yanı sıra uyku hijyenini iyileştirmenin basit bir yolunu sunarak, hızlı uykuya dalma ve daha dinlenmiş hissini geliştirir.

Müzik, kendinizi rahat hissetmenize yardımcı olarak uykuya yardımcı olabilir. Telefon uygulamaları ve taşınabilir hoparlörlerle, gittiğiniz her yerde müziğin gücünden yararlanmak artık inanılmaz kolay. Müziğin erişilebilirliği ve potansiyel uyku yararları göz önüne alındığında, müziği gece rutininize eklemek kesinlikle daha cazip gelecektir.

Müzik Kursları hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Müzik Uykuya Dalmaya Nasıl Yardımcı Olabilir?

Müzik Ve Uyku

Ebeveynler, ninnilerin ve yumuşak ritimlerin bebeklerin uykuya dalmasına yardımcı olabileceğini deneyimlerinden bilirler. Bilimsel araştırmalar bu durumu bir araştırmayla destekledi. Sadece bebek evresinde değil, anne karnında ve hatta ilkokul çocuklarında dahi rahatlatıcı bir sesin uykuya dalmada etkin olduğu deney ve gözlemlerle kanıtlandı.

Müzik kullanmak uykuya dalma süresini de kısaltabilir. Uykusuzluk semptomları olan kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmada, katılımcılar arka arkaya 10 gece yatağa girdiklerinde kendi seçtikleri bir albümü dinlediler. Akşam rutinlerine müzik eklemeden önce katılımcıların uykuya dalması 27 ila 69 dakika arasındayken, müzik ekledikten sonra uykuya dalmak sadece 6 ila 13 dakika sürdü.

Hızlı uykuya dalmayı kolaylaştırmanın ve uyku kalitesini artırmanın yanı sıra yatmadan önce müzik dinlemek uyku verimliliğini artırabilir, bu da yatakta geçirdiğiniz sürenin aslında uykuyla harcanması anlamına gelir. Geliştirilmiş uyku verimliliği, daha tutarlı dinlenme ve gece boyunca daha az uyanma anlamına gelir.

Müzik Uykuyu Neden Etkiler?

Müzik Ve Uyku

Müzik dinlemek de otonom sinir sistemini yatıştırarak rahatlamaya katkıda bulunabilir. Otonom sinir sistemi, kalp, akciğerler ve sindirim sistemi dahil olmak üzere otomatik veya bilinçsiz süreçleri kontrol etmek için vücudunuzun doğal sisteminin bir parçasıdır. Müzik, otonom sinir sisteminin sakinleştirici kısımları aracılığıyla uykuyu iyileştirir, bu da daha yavaş nefes almaya, daha düşük kalp atış hızına ve kan basıncının düşmesine neden olur.

Uyku İçin En İyi Müzik Türü Hangisidir?

Müzik Ve Uyku

Tabiki de klasik müzik cevabını bekliyorsunuz ancak değil :) Uyku için en iyi müzik türü hoşlandığınız, kendinizi rahat hissettiğiniz müzik türüdür. Müzik zevki göreceli bir kavram olduğu için bu sizin için tabii ki de değişken olabilir..

Bir çalma listesi tasarlarken göz önünde bulundurulması gereken faktörlerden biri tempodur. Müziğin çalındığı tempo veya hız genellikle dakikadaki vuruş miktarı (BPM) ile ölçülür. Çoğu çalışma, 60-80 BPM civarında müzik seçilmiştir. Normal dinlenme kalp atış hızları 60 ila 100 BPM arasında değiştiğinden, genellikle vücudun daha yavaş müzikle senkronize olabileceği varsayılır.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Ailesini her zaman ziyaret edebilirsiniz.