Erturgut Sanat ailesi bugün bir efsaneyi inceliyor. Bugünün konusu Eddie Van Halen’ın Gitar Tekniğini Özel Yapan Etmenler.. Gitar tarihine baktığımızda farklı kültürlerden, farklı müzik türlerinden bir çok efsane isimle karşılaşırız. Bu isimlerin her biri de kendilerine has stilleri ve repertuarları ile gitar tarihine adlarını kazımışlardır. Tabi ki bu isimler arasında ilk akla gelenlerden biri de, yine kendine has bir gitar stili olan Eddie Van Halen’dır. 

Eddie Van Halen şarkıları, gitar öğrenenler için hammer on’lar, pull-up’lar ve boogie tarzı ritim, iki elle dokunma, hibrit toplama ve avuç içi susturma triadları gibi daha gelişmiş teknikler de dahil olmak üzere gerçekten harika malzemelerle doludur. 

Tüm bunların yanı sıra Eddie Van Halen’ın gitar stili, humbucking manyetikler ile strat tarzı bir gitar kullanmak ve yanan hızlı riffler, yalamalar ve daha fazlası için tüm yolu açmakla ilgilidir.

Bu nedenle bugünkü yazımızda bu inanılmaz gitaristin gitar tekniğini özel kılan nedenlere biraz daha yakından bakacağız. 

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın.. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için bizimle iletişime geçin ve hemen randevu alın!

Eddie Van Halen’ın Gitar Tonunu Yakalamak

Eddie Van Halen’ın Gitar Tekniğini Özel Yapan Etmenler

Van Halen’ın tonunu taklit etmeye çalışanlar için stratocaster tarzı bir gitarda humbucker tarzı bir manyetik kullanmak çok önemlidir. Bu, Van Halen’in tonunun temelidir. Bir başka harika tavsiye, bir Floyd Rose tremolo sistemi ve bir kilitleme somunu kullanmaktır.

Marshall Pleksi amplifikatörü de kullanıldı, ancak o zamanın diğer hard rock gruplarından bazıları kadar Van Halen’ın tonuna etki etmedi.

Tabii ki, herkesin bu özel dişli kombinasyonuna sahip olmadığını anlıyoruz, ancak yaparsanız, her şey hazırsınız. Belki de tonu elde etmenin en önemli kısmı, yine, bir humbucking manyetik ile strat tarzı bir gitara odaklanmaktır, ancak yine de altı telli bir elektro gitarla teknikleri öğrenip çalabileceğiniz için bu hayati anlamda gerekli değildir.

Eddie Van Halen’ın Sololarını Anlamak

Eddie Van Halen’ın Gitar Tekniğini Özel Yapan Etmenler

Gitar soloları denildiğinde kuşkusuz akla gelen ilk isimlerden biri de Eddie Van Halen’dır. Onun sololarını özel kılan şey ise bunu yaparken kullandığı birbirinden farklı tekniklerdir. Eğer bu teknikleri tam olarak oturtursanız siz de Van Halen’ın sololarına sahip olabilirsiniz. Peki nedir bu teknikler? 

Gitaristin tarzı en çok klavyeye dokunma ve pozisyonlar arasında sorunsuz bir şekilde hareket etme yeteneğine bağlıydı. Van Halen, iki elle tapping, diyatonik ölçekte tapping ve tap sliding gibi bir dizi dokunma tekniği kullandı.

Van Halen’ın Boogie Ritmi

Van Halen bir boogie ritmi, özellikle de hızlı bir ritim kullandı. Bu tür bir ritmin harika bir örneği, gitaristin ilk albümünden “Ice Cream Man” şarkısında bulunabilir. Hızlı dediğimizde, ciddiyiz. Şarkı aslında dakikada 176 vuruşta çalınır!

Eddie Van Halen’ın Gitar Tekniğini Özel Yapan Etmenler

Boogie ritmi, genellikle rock ve blues’da çalınan ve esasen bir veya iki akor tıngırdatan, ancak ikisi arasında değişen ve ikinci tıngırdatmadan önce biraz gecikme ekleyen bir ritim tarzıdır.

Tabi ki bu ritmi Van Halen kendisi icat etmemiştir. Fakat bu klasik Blues ritmine eklediği duraksamalar, aksaklıklar ve bazen de hızlanmalar Eddie Van Halen’ı özel kılan noktalardan en önemlilerinden biridir. 

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Ailesini her zaman ziyaret edebilirsiniz..