Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Müzik Teorisini Öğrenmek İçin İpuçları konusunu ele alacağız.. Müzik teorisi, müzik eğitiminin en önemli parçalarından biridir ve “tamam, müzik teorisiyle işim bitti artık her şeyi biliyorum” diyeceğiniz bir nokta yoktur. Müzik teorisi, notaları, ritimleri, müzikal işaretleri, dizileri, anahtarları, solfej ve armoniyi öğrenme gibi en temel konuları içerir. 

Bu temel bilgileri öğrenmek, müzik okumanıza ve yazmanıza yardımcı olur. Ayrıca müzik teorisi, müziği analiz etme ve besteleme gibi en gelişmiş yönleri de içerir. Öğrenciler bu becerileri gelecekteki kariyerlerinde icracı, topluluk/orkestra üyesi, şef, aranjör veya besteci gibi birçok farklı pozisyon için kullanırlar. Bu pozisyonlar, performans tekniklerinin yanı sıra dinleme ve analitik becerilerini kullanmalarını gerektirir.

Geleneksel teori eğitimi, kulak eğitiminin, düzenleme, besteleme ve orkestra şefliği gibi en gelişmiş alıştırmalar dahil olmak üzere, pratik ve fiziksel yollarla müzik teorisi öğreniminin her seviyesi ile birlikte gitmesi gerektiğini düşünmez. Bunun nedeni, öğrencilerin bir müzik yapısı duygusu oluşturan pratik duyulara maruz kaldıklarında müzik teorisinin akademik bir çalışma olmaktan öteye geçmesidir.

Müzik Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alın!

Müzik Teorisini Öğrenmek İçin İpuçları

Doğru Dinleme

Müzik Teorisini Öğrenmek İçin İpuçları
Müzik Teorisini Öğrenmek İçin İpuçları

Müzik teorisi okuyan herkes, sürecin çok fazla okuma ve not yazmayı gerektirdiğinin farkındadır. Yansıtmanın önemli bir kısmı, anın yaratılışının düşünme sürecini dikkate almaktır. Beğendiğiniz basit ve kısa bir müzik parçası seçebilirsiniz. Onu defalarca dinlerken, neler olduğunu anlamaya çalışın.

Ardından aynı parçayı bir kez daha arka vokallere veya enstrümanlara dikkat ederek dinleyin. Her ayrıntıyı duymak zorunda değilsiniz, beklentiyi düşük tutabilirsiniz. Yapmanız gereken, sesler ve ritimler arasında herhangi bir bağlantı aramaktır. Basta tekrarlanan melodiler var mı? Bas çizgisi bir melodi yaparken ve tam tersi olduğunda, öncü çizgi ne yapar?

Formel müzik eğitiminde, bu eserlerin özelliklerini ortaya çıkarmak ve tanımak için müzik analizi genellikle klasik eserlere odaklanır. Müzik analizini kullanarak, öğrenciler belirli bir müzik formunun kalıplarını, bir döneme ait beste stilini veya besteciyi tanımlar. Daha sonra analiz edilen çalışmayı başkalarıyla karşılaştırabilirler.

Kulak Geliştirmek

Müzik Teorisini Öğrenmek İçin İpuçları
Müzik Teorisini Öğrenmek İçin İpuçları

Akorları ve akor dizilerini öğrenmek, birçok popüler müzisyenin genellikle kullandığı bir yöntemdir. Bu, uyumun temel girişidir. Klasik müzik eğitiminde daha çok melodik dikte ve akor dikte uygulamaları kullanılırken, caz müzisyenleri çok fazla beklemeden akor ilerleyiş diktesi ile pratik yaparlar.

Başlangıç ​​seviyesinde olsanız bile, akorları ve akor dizilerini çalmayı öğrenmek zor olabilir. Tek yapmanız gereken bir sürü şarkıyı kulaktan kulağa çalışmaya devam etmek diyenler gelebilir ve bu akor dizilerini tanımaya başlayacaksınız. Bu durumda, gerçek şu ki, gerçekten bu tür bir egzersiz yapmanız gerekiyor. İşlemi tekrar etmeniz yeterli olacaktır. Yakında akor ilerlemelerini duyarak tanıyabileceksiniz. Örneğin, I-VI-II-V sizin için açık olacaktır. Gerçekçi bulmayabilirsiniz ama gerçekten işe yarıyor.

Klasik armonide akor dizileri daha düzenlidir. Kuralları öğrendikten sonra ilerlemelerin nasıl olacağı ve cümleleri hangi kadansların bitireceği çoğunlukla tahmin edilebilir.  Bu yöntemi öğrendikten sonra klasik armoni dersleri de çok daha kolay olacak ve tüm bu korkutucu sayıları ve terimleri çok daha hızlı öğreneceksiniz. Aralıkları ve akorları içeren bu yöntem için iki temel beceri gereklidir.

Aralık Çalışmak

Müzik Teorisini Öğrenmek İçin İpuçları

Aralık, iki nota arasındaki boşluğun hesaplanmasıdır. Basitçe, bir piyanonun üzerine oturun ve artan veya azalan şekilde iki notayı ayrı ayrı çalın. Ardından aralarındaki anahtarları sayın. Yarım tonlar ve tam tonlar açıklamasını hatırlayın. Tam tonların toplam sayısı, aralık numarasını gösterecek ve yarım tonların sayısı, bunun bir Majör veya minör aralık olup olmadığını gösterecektir.

Bunu kulak eğitiminin temel bir parçası olarak kabul edebilirsiniz. Aralıkları yapı taşları olarak düşünmelisiniz. Onları nasıl tanıyacağınızı öğreneceksiniz. Bunu başarmak için kulaklarınızı eğitmenin ve aralıkları notalarla ilişkilendirmenin ve ayrıca ekstra pratikle göreceli perdeyi geliştirmenin yolları vardır.

Pek çok aralığı öğrenmeniz, duymanız, tanımanız ve söylemeniz gerekecek, ancak ahenklerle başlamak, Majör 2’inci ve minör 2’nciliği artırmak ve ardından oktava kadar devam etmek daha iyidir. 13 artan ve 13 azalan aralık vardır. Unison yalnızca bir notadır, bir aralık değildir, ancak ahenkli şarkı söylemeyi veya ahenkli enstrüman çaldığını duyabileceğiniz için, aynı notayı söylemek veya aynı notayı çalmak için biriyle pratik yapmak mantıklıdır.

Her seferinde küçük bir miktarla ve adım adım pratik yapmak önemlidir. 5 veya 6 aralıkla çalışmayın, kafa karışıklığını önlemek için başlangıçta sadece iki aralıkla gidin.

Akorlar

Müzik Teorisini Öğrenmek İçin İpuçları

Aralık egzersizlerini bir kez yaptığınızda, akorları içselleştirmek için de aynı şekilde çalışırlar. İlk şey, bir akor dizilimindeki tüm akorları yanınızda bulundurmayacağınızdır. 12 majör akor, 12 minör akor ve diğer tüm akorlardan hangisinin olduğunu bulmaktansa, şarkıları kulaktan çalmak daha kolaydır. Bunu anlamak zorunda değilsin.

Çoğu müziğin diyatonik olması iyi bir şey, yani hepsi tek bir anahtarda. Hemen hemen tüm müziklerde kullanılan diyatonik dizi ile çalışırken sadece yedi farklı akor üretmek mümkündür. Skaladaki her nota farklı bir akor oluşturacaktır.

Bir Grup İle Çalışmak

Müzik Teorisini Öğrenmek İçin İpuçları

Ölçek akıcılığı, harmonik süreç ve kontrpuanın yanı sıra diğer türlerin biçimleri de dahil olmak üzere herhangi bir temel teori yeterliliğini uygulamak için “iletişim” kullanmak mümkündür. Müzik teorisi dersinde İletim yöntemini kullanmanın günümüz öğrencilerinin ihtiyaçlarını karşılamanın etkili bir yolu olduğuna katılıyorum.

Öğrenciler bir topluluğun parçası olduklarında ve her birinin topluluğu yönetme olanağına sahip olduklarında, enstrümanlarını nasıl çalacaklarından fazlasını öğrenirler. 

Grup ne kadar büyük olursa olsun (iki kişiyi de kapsayabilir) bir topluluğun veya grubun parçası olmak, kulak eğitimi, öz farkındalık ve iyi anlamda karşılaştırma (gerekli olan) için zaten en iyi uygulamalardan biridir, güven inşa etmeyi öğrenmenin yanı sıra liderlik etmek, fikirleri paylaşmak ve diğer fikirlere saygı duymak.