Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Başsız Gitarlar konusunu ele alacağız.. Gitar mağazalarında ya da internette dolaşırken eminiz ki hepiniz başsız gitarlar ve baslar görmüşsünüzdür. Peki başsız gitarların özelliği nedir hiç merak ettiniz mi? Aslında hiç de yeni olmayan bu gitarların kendine has özellikleri ve yapıları tabi ki vardır. 

Biz de bugünkü yazımızda füturistik görüntüleri ile gitar severleri cezbeden başsız gitar modelleri hakkında bir yazı hazırlamak istedik. Eğer siz de yeni jenerasyonun bu özel tasarım gitarları hakkında daha fazla fikir sahibi olmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alın!

Başsız Gitarlar Nedir? 

Başsız Gitarlar
Başsız Gitarlar

Cevap, adından da anlaşılacağı kadar basittir. Başsız bir gitar ile geleneksel bir gitar arasındaki fark, bir mesnetin olmamasıdır. Ayar mandalları yerine, başsız bir gitarın baş kütüğü, dizeleri yerinde tutan kilitleme somunlarına ev sahipliği yaparken, ayarlama görevi başparmak vidaları şeklinde köprüye geçer.

Başsız Gitarlar Daha Mı İyidir?

Başsız Gitarlar
Başsız Gitarlar

Güzelliğin, görenin gözünde olduğunu söylerler. Ve başsız gitarlar farklı değildir. Bu sadece bir tercih ve zevk meselesidir. Herkes arketip gitarın nasıl göründüğünü bilir, bu yüzden ilk başsız enstrümanlar ortaya çıktığında, doğrudan İskandinav minimalist tasarım okulundan çıkmış gibi görünüyorlardı. İlerici, ergonomik ve modern… Bu enstrümanları tartışırken etrafa atılan bu sözleri duyuyorsunuz.

En son trendlere atlamak isteyen gençler gibi, her zaman bu tasarım makyajını coşkuyla kabul eden gitaristler olacaktır. Ama bir kenara bakarsak, bu başsız harikaların getirdiği birçok kolaylık faktörü ve yaratık konforu var. Yani, daha iyisi “doğru” kelime değil. Başsız enstrümanlar, müzik yaratmak için elimizde olan birçok farklı ortamdan sadece biri.

Başsız Gitarların Artıları Nelerdir?

Başsız Gitarlar
Başsız Gitarlar

Dünyanın en iyi enstrüman üreticileri statükoya sonsuza dek meydan okuyacaklardır. Bugün hiçbir enstrüman mükemmelleştirilmiyor. Başsız gitar ve bas geleneksel tasarımlar üzerine inşa edilmiştir, ancak bu tuhaf estetiğin ötesine geçen iyileştirmeleri vardır.

Örneğin, bir mesnetin ve makine kafalarının ağırlığı olmadan, başsız aletlerin karşılaştırıldığında daha hafif olması şaşırtıcı değildir. Omuzlarınızdaki daha az ağırlık, uzun stüdyo seansları ve konserler için harika olan daha fazla konforla daha uzun süre oynamanıza izin verecektir.

Bazı gitarlar ve baslar korkunç mesnetli dalış sorunundan muzdariptir. Sen ayakta çalarken boynu sürekli aşağı doğru eğilen bir levrek gördün mü hiç? Çünkü gitarın mesnedi gövdesine göre ağırdır. Başsız gitarların ve basların bu sorunu tamamen yoktur, çünkü mesnetin ağırlığı tamamen kaldırılmıştır. Otururken veya dik dururken vücudunuza tam olarak otururlar.

Aynı zamanda bu tarz gitarların akort ayarları çok daha karmaşık görülebilir. Ama aslında düşündüğünden daha kolay ve basittir. Telleri köprüden ve kilitleme somunundan geçirin. Ardından telleri gergin tutun ve kilit somunlarını sıkıştırmak için sıkın. Son olarak, buna göre ayarlamak için köprüdeki başparmak vidalarını kullanın. Yapmanız gereken şey aslında bu kadar basittir.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

Şan hakkında tüm sorun ve soru işaretleriniz için hemen bizlere ulaşabilir ve hepsini ücretsiz bir şekilde giderebiliriniz..

Erturgut Sanat merkezine sadece eğitim için değil kaliteli muhabbet ve sohbet için de uğrayabilirsiniz.