Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Müziğinizi Çalma Listelerine Sokmak konusunu ele alacağız.. Müziğinizi Spotify ve Apple Music çalma listelerine almak, daha büyük kitlelere ulaşmanın ve müziğinizi tanıtmanın harika bir yoludur. Parçalarınızı çalma listelerinde öne çıkarmak, müziğinizle daha büyük kitlelere ulaşmanın ve hayran kitlenizi büyütmenin harika bir yoludur. Ancak bazen müziğinizi çalma listesi küratörlerinin ve blog editörlerinin önüne çıkarmaya nereden başlayacağınızı bilmek zordur.

Bu kılavuzda, parçalarınızı Spotify ve Apple Music çalma listelerine nasıl yönlendireceğiniz, üçüncü taraf çalma listesi küratörleriyle nasıl iletişim kuracağınız ve müziğinizi yeni kitlelere yaymanıza yardımcı olacak bazı ek ipuçları hakkında ayrıntılara dalacağız. 

Müzik Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmak için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılma için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Müziğinizi Çalma Listelerine Sokmak

Doğrudan Spotify ve Apple Music’e gönderin

Müziğinizi Çalma Listelerine Sokmak
Müziğinizi Çalma Listelerine Sokmak
 1. (Masaüstü) bilgisayarınızı kullanarak Sanatçılar için Spotify’da oturum açın. Yayınlanmamış müziğinizi, sanatçı kontrol panelinizin ‘Yaklaşan’ altındaki ‘Müzik‘ bölümünde görebilmeniz gerekir .
 2. Kontrol panelinizin bu bölümünden göndermek istediğiniz yayınlanmamış parçayı seçin .
 3. Bu bir albüm veya EP ise, göndermek için bir parça seçin.
 4. Parça hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi vererek çalma listesi gönderme formunu doldurun .

Sanatçılar için Apple Müzik

Müziğinizi Çalma Listelerine Sokmak
Müziğinizi Çalma Listelerine Sokmak

Apple’ın platformu nispeten özeldir ve doğrudan ulaşarak pek çok promosyon fırsatı sunmaz. Apple Music’teki her çalma listesi, editör ekibi veya Apple ile çalışan profesyonel şirketler tarafından küratörlüğünü yaptı. Spotify gibi halka açık üçüncü taraf küratörlere izin vermiyorlar, bu da editör ekibi içinde bağlantılarınız olmadığı sürece müziğinizi doğrudan çalma listesi sahiplerine yönlendirmeyi neredeyse imkansız hale getiriyor. 

Bununla birlikte, müziğinizin çalma listelerinden birinde yer alma şansınızı artırmak için bir sanatçı olarak atabileceğiniz bazı adımlar şunlardır:

 1. Profilinizi Apple Connect ile doğrulayın: Profilinizin Sanatçılar için Apple Music’te doğrulandığından emin olun. Bu, platformlarında en az bir parça yayınladıktan sonra profilinizi talep ederek yapılabilir.
 2. Apple Music’te takipçi kitlenizi oluşturun: Apple Music profilinizi tanıtmak için sosyal medyanızı kullanın ve platformda takipçi kitlenizi oluşturun. Bu, küratörleri sayfanıza organik olarak getirmeye yardımcı olacak ve müziğinizin kendi çalma listelerinden birinde olup olmayacağına karar verecekler. 

Profesyonel ipuçları💡

 • Çalma listeleri için yalnızca yayınlanmamış parçalar dikkate alınabilir. Bu, tüm DSP’lerde (Apple Music) standarttır. Müziğinizi dağıtıma göndermek için kendinize zaman ayırdığınızdan ve çalma listesi için seçilen parçaları (teslimat zamanı ve yayın tarihiniz) belirlediğinizden emin olun.
 • Bir seferde bir parça gönderin. Yalnızca perdeli parça yayınlandıktan sonra, yayınlanmamış başka bir şarkı gönderebilirsiniz.
 • Yayın tarihinizden en az 7 gün önce gönderin. Çıkış tarihinden önce ne kadar çok zamanınız olursa o kadar iyi.
 • Gönderiminiz hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi ve fikir doldurun. Spotify verileri sever. Müziğiniz hakkında sağladığınız bilgileri, gönderdiğiniz parçayı doğru çalma listesine en iyi şekilde uydurmalarına yardımcı olmak için kullanacaklardır. Editörler, sağladığınız verilere dayalı olarak yeni müzikler arayacaktır, bu nedenle türün havasına ilişkin ayrıntıları ve parçanızla ilgili her şeyi ekleyin.
 • Bir masaüstü bilgisayar aracılığıyla gönderin. Gönderme işlemi sırasında formun çalışması için desteklenen tek cihazdır. 

Kullanıcı Tarafından Seçilen Oynatma Listeleriyle İletişime Geçin

Müziğinizi Çalma Listelerine Sokmak

Müzik türünüzde uzmanlaşmış Spotify gibi akış platformlarında potansiyel çalma listelerini arayarak başlayın. Parçanızı, kullanıcı tarafından oluşturulan en büyük çalma listelerinden birinde öne çıkarmak büyük bir kazanç olsa da, daha küçük, daha niş, çalma listelerinde (1000 – 10.000 takipçi) öne çıkmak, hayran kitlenizi oluşturmanın daha stratejik bir yoludur, çünkü müziğinizi doğru kitlenin önünde Bunlar, müziğinizin uzun süreli hayranı olma potansiyeline sahip dinleyicilerdir!

Bir sonraki adım, bazı durumlarda biraz araştırma gerektirebilecek çalma listesini küratörlüğünü yapan kişiyi bulmaktır. Çalma listelerine bağlı profillere tıklayın ve bir isim bulup bulamayacağınıza bakın. Çalma listesini çalıştıran kişiyi bulursanız, onlara Facebook, Twitter veya Instagram’da ulaşın, ancak henüz müziğinizi açmaya çalışmayın. 

Farklı küratörler farklı sunum biçimlerini sever, ancak gerçek bir etkileşimle başlamak, ardından parçanız ve onlara yardımcı olmak için yapabileceğiniz herhangi bir şey hakkında bir veya iki cümle ile devam etmek her zaman güvenlidir.

Onları takip ederek, içerikleriyle etkileşime geçerek ve onlarla çevrimiçi bir bağlantı kurarak başlayın. Onlarla sosyal medyalarında etkileşimde kalın ve onlara sadece çalma listelerinin bir hayranı olduğunuzu söyleyin. Küçük bir konuşmadan sonra, yapımcı olduğunuzu bilmelerini sağlayabilir ve sohbetin akmasına izin vererek, müziğinize bazı bağlantılar göndermenizi istemelerini bekleyebilirsiniz. Küratörler, sanatçı onlarla bir bağlantı kurmadan DM yoluyla kendilerine yeterince müzik bağlantısı gönderir, bu yüzden kalabalığın arasından sıyrılın!

Profesyonel ipucu 💡 

Çalma listesi küratörlerine ulaşırken, iyi bir EPK’ye (Elektronik Basın Kiti) sahip olmak, satış konuşması yaptığınız insanlarla güven oluşturmanıza yardımcı olabilir. Bir EPK, müziğinize, görüntülerinize, tur geçmişinize, izleyici verilerinize ve sosyal istatistiklerinize bağlantılar içermelidir.

Müziğinizi Çalma Listelerine Sokmak