Hangisi Daha Faydalı?

– Yüzyıllardır, müzik dünyasının karanlık ve gizli dehlizlerinde destansı bir savaş yürütülüyor. Bu müzikal askerler duruşlarını ölümüne savunacaklar! Onlar kim mi?

Hangi tarafı seçerseniz seçin mutlaka eğitim almalısınız. Zira kulaktan çıkarmak da nota bilgisi istemektedir. Enstrüman ve müzik eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi almak için Buraya Tıklayın.

KULAKTAN ÇALANLAR VS MÜZİĞİ OKUYANLAR

Müziği okumak

Pekâlâ-, belki o kadar da ciddi değildir. Ancak müzikal yolculuğuna başlayan insanlar genellikle şu soruyu sorar – daha yararlı olan nedir? Müzik parçalarını kulakla mı öğreniyorsun yoksa nasıl okuyacağını biliyor musun?

Tüm tahmin çalışmalarını bir kenara bırakalım. Şunu söylemeliyiz ki, müzisyenler ikisini de bilmeli!

Zira kişinin kulağını eğitmesi, başarılı müzik icrasının da temelini oluşturur.

Kulaktan Çalmak

Müziği kulaktan çalmak ve Notadan okumak

Düşündüğümüzde, hepimiz müziği bu şekilde öğreniyoruz. Bir çocuk, kelimeleri formüle ederken veya radyoda duyduğu bir şarkıyı mırıldanırken yahut ebeveynlerinin sesini taklit etmeye başladığı an, bu dinlemeler esasında bir öğrenmedir.

Bunun yaylı müzisyenler için nasıl geçerli olabileceğine bir göz atalım…

Çalışmalarımıza başladığımızda karşılaşmamız gereken en büyük sorun tonlamadır. Keman ailesinin çalgılarında perde yoktur. Bu nedenle, doğru adımın ne olduğunu bilmemiz bizim için çokça önemlidir.

Müziği Okumak Mı, Kulaktan Çalmak Mı?

Öğretmenlerimiz bizi eğitecek ve doğru notaları dinlememizi sağlayacaktır. Motor hafızamız parmaklarımızı nereye koyacağımızı zamanla ezberlemeye başlayacaktır. Bununla birlikte, bu tür bir baskıyla bile, kulağımızın tellerin biraz uyumsuzluğunu ve diğer fiziksel ve dış faktörleri hesaba katması gerekir.

Başka bir deyişle, tonlama söz konusu olduğunda hile, asla ve asla, yaylı çalgılar için bir seçenek değildir.

İlk müzik dersine adım attığınız andan itibaren, bir öğretmenden, akranlarınızdan veya kayıttan gelen sesleri taklit etmeyi öğreneceksiniz…

Tabii ki, bu beceri işitsel, kulak, eğitim, akorları, majörleri, minörleri, küçültülmüş, artırılmış vb. tanımlamayı öğrenmekle daha da ileri götürülür. Fazla çaba harcamadan hemen geri dönüş sağlamak ve tekrar etmek… Bu, yeni müzik öğrenme sürecinde çok zaman kazandırabilir.

O halde müzik okumayı bilmek gerçekten gerekli mi? Evet!

Müziği Okumak

Müziği Okumak Mı, Kulaktan Çalmak Mı?

Bu noktada, kulağın öğrenme süreçlerimize ve yaşamımıza hâkim olduğu açıktır. Doğduğumuzda alfabeyi nasıl okuyacağımızı bilmeden bir takım öğrenme girişimlerine başlarız. Önce ebeveynlerimizi ve diğerlerini dinleyerek şarkı söylemeye başlarız…

Ancak, unutmayalım ki yazdırılan sayfadaki harfleri tanımlamanın pek çok ödülü vardır. Aynı şey müzik için de geçerlidir.

Müzik okumak sesi güçlendirmeye yardımcı olur. Melodinin arkasında neler olduğunu gösterir. Bir parçanın neden mutlu veya hüzünlü olduğunu hiç merak ettiniz mi? Notalara ve akor yapılarına bakıldığında bu daha net hale gelir…

Okuma aynı zamanda bir bestecinin bir eserin niyetini ve anlamını ortaya çıkarır. Çoğunlukla, notalar crescendos, staccato, forte, allegro vb. gibi çok sayıda işaretle gelir. Bu göstergeler, bir bestecinin müziğinin nasıl çalınmasını istediğini kısmen gösterir.

Notalar, belirli tekniklerin nasıl uygulanacağına dair bir yol haritası sağlar. Buna karşılık, müzisyenin becerisini daha yüksek seviyelere taşır. Bunu études’te ve Paganini’nin 24 Caprices gibi solo virtüöz çalışmalarında rahatlıkla görüyoruz.

Bazıları prima vista’nın(görme-okuma) notalara dayandığını iddia ederken, kulaktan öğrenenlerin özellikle öğrenme aşamalarında diğer müzisyenlere, kayıtlara ve sese bağlı olduğu da söylenebilir.

Müziği Okumak Mı, Kulaktan Çalmak Mı?

Bazı yönlerden notalar müzisyene uygulama odasında bağımsızlık verir, çünkü etrafta kimsenin olması gerekmez.

Son olarak, notaları, işlevlerini ve teoriyi bilmek, kişinin kendi müziklerini yazması ve paylaşması için araçlar sağlar.

Sonunda, çok yönlü bir müzisyen her iki yöntemi de kullanacaktır. Bu onlara bir avantaj ve çok çeşitli profesyonel işler yapma yeteneği sağlayacaktır. Ayrıca, öğrencinin birçok müzikal fırsatta yer almasına ve bol miktarda yeni ve eski müzik türlerini çalmasına da olanak tanıyacaktır.

Müzik eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi için Tıklayın

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir