Konu çocukları enstrüman pratiği yapmaya motive etmeye geldiğinde ebeveynler zorlu bir savaşla karşı karşıyadır.

Bir enstrüman öğrenmek sabır, disiplin, konsantrasyon, eleştirel düşünme becerileri ve sebat gerektirir, bunlar çoğu zaman bir çocuğun geliştirmesi gereken niteliklerdir.

Bununla birlikte, çocukların bu özellikleri geliştirmeye başlamaları bir enstrüman çalışmasıyla birlikte paralel doğrultuda ilerler. Ne yazık ki, bazı ebeveynler çaresizlik ve bilgisizlikten çocuğun cesaretini kıran taktiklere başvurur.

Çocuklara Enstrüman Pratiği Yaptırmak

Müzik eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın.

Örneğin, bir ebeveyn, bir çocuktan, en sevdiği tatlıyı yemek ya da video oyunları oynamak için fazladan geç kalmak gibi ödül karşılığında belirli bir süre pratik yapmasını isteyebilir. Bu yöntem çocuğa uygulamanın bir angarya olduğunu ve uygulama bittikten sonra eğlencenin beklediğini öğretir. Bunun yerine, çocuklarımıza, eğlencenin müzik pratiği sırasında gerçekleşeceğini görmelerine yardımcı olmalıyız.

Peki, ebeveynler çocuklarına sağlıklı ve heyecan verici bir şekilde pratik yapma konusunda nasıl ilham verebilir? İşte üç ana yöntem!

Müzikal Hedefler Belirleyin

Çocuklarda Enstrüman

Müzikal hedefler belirlemek, verimli uygulamayı teşvik ederken müzikal yolculuğa da yön verir. Öğretmenler haftalık hedefler belirlerken, ebeveynler her bir uygulama seansı için hedefler belirlediğinden emin olmalıdır. Örneğin, ebeveynler, “ Bugün, Mary Had a Little Lamb”ın ilk dört ölçüsünü hatasız çalmak için bir hedef belirleyebilir. Belli bir süre fütursuzca ve verimsizce pratik yapmak yerine, üzerinde çalışılması gereken somut bir şey olduğunu bilerek çocuğunuz daha fazla tatmin olmuş hissedecektir.

Her hedefe kısa bir süre içinde ulaşıldığından emin olmalısınız. Aksi takdirde, öğrencinin hazır olmadığı bir şeyi başarmaya yönelik sürekli girişimleri hayal kırıklığına sebebiyet verecektir. Unutmamalısınız ki, ne kadar küçük olursa olsun başarıları kutlamak, olumlu pekiştirmenin esas anahtarıdır.

Müzik ve Enstrümana Dair Coşkunuzu ve Sevginizi Gösterin

Evinizi müzikle doldurun! Kayıtları dinleyin. Kamplar, konserler ve jam seansları gibi eğlenceli müzikal etkinliklere katılın.

Kendinizi müzikle ne kadar çok çevrelerseniz, çocuğunuz onu o kadar takdir edecektir. Göreceksiniz ki, bir süre sonra radyodan veya canlı müzisyenlerden duydukları aynı sesleri üretmek için pratik yapmak isteyeceklerdir. Müziğin kendisini takdir ederken, çocuğunuzun enstrümanla yakın bir ilişki geliştirmesine izin verin. Ebeveyn olarak, enstrümanın anatomisini ve enstrümanı nasıl muhafaza edileceğini öğrenin ve çocuğunuzun öğrenmesine de izin verin.

Çocuğunuza Enstrüman Pratiği Yapması İçin İlham Vermenin 3 Yolu

  Enstrümanı takdir etmek, çalma ve pratik sevgisini beslemenin de sağlıklı bir yoludur. Emin olun bir enstrümanın kırılıp zarar görmesini umursamazlarsa, öğrenmeye dair başka hiçbir şeyi ciddiye almayacaklardır.

Son olarak, egzersiz seansına her zaman şevkle yönelin. İç çekip “Offf, pratik yapma… Şu işi halledip yatağa gidelim…” demek yerine, her daim kendinize beklentiler yaratın.

“Eeee neredeyse pratik yapma vakti geldi, çok eğlenceli olacak!” demek için kendinizi ve çocuğunuzu şevklendirin. Müzik, uygulama ve enstrümana heves gösterirseniz, çocuğunuz ona da saygı ve sevgi besleyecektir.

Hayal Kırıklığının veya Öfke Nöbetlerinin Sizi veya Çocuğunuzu Cesaretlendirmesine İzin Vermeyin

Bir enstrüman öğrenmek yeni seviyelere sürekli bir yükseliş değildir. Aslında, inişler ve çıkışlarla dolu-iki adım ileri, beş adım geri ve sonra 10 adım sıçrama!

Diyebiliriz ki bir enstrümanla ilişkiniz, bir rollercoaster yolculuğuna daha çok benzer. Öyleyse, hayal kırıklığı ve öfke nöbetleri beklemek gayet normaldir.

Çocuğunuza Enstrüman Pratiği Yapması İçin İlham Vermenin 3 Yolu

Bir öfke nöbeti meydana geldiğinde, çocuğunuza enstrümanlardan bir an uzaklamasını söyleyin. Ona derin bir nefes almayı öğretin. Çocuklara hata yapmanın ve hemen bir kavrayış olmamasının bir sorun olmadığına dair güvence verin. Zira öğrenme aşamasında bu güvene daima ihtiyaçları olacaktır. Eğer bu algıyı sahiplenirlerse, ne kadar ilerlediklerini bildikleri için kendilerini çok daha iyi hissedeceklerdir.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir