Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Mozart’ın Piyano Eserleri konusunu ele alacağız.. Mozart, sıradan bir besteciden çok daha fazlasıydı ve hala tüm dünyada bilinen bir isim. 600 civarında eser besteleyip yayınlamanın yanı sıra, hayatını çalarak ve müzik yaparak geçirdi ve oradaki en ikonik piyano bestecilerinden biri olacaktı. Popüler Mozart şarkılarının, sonatlarının ve konçertolarının çoğu bugün hala biliniyor, filmlerde, televizyonda kullanılıyor ve dünya çapında klasik konserlerde seslendiriliyor.

Mozart’ın bir besteci olarak hayatında yapabildikleri kesinlikle etkileyiciydi, ancak onu diğer birçok besteciden ayıran şey, beş yaşında başlayan inanılmaz bir performans kariyeri. Mozart çok genç yaşta piyano çalmayı öğrendi ve Mozart’ın en ünlü eserlerinden çok önce becerilerini geliştiriyordu. Mozart, performanslarını çok erken yaşta, çoğundan çok daha genç olarak vermeye başladı. 

Bu yazı, Mozart’ın en ünlü eserleri, Mozart’ın ünlü eserleri ve en iyi Mozart şarkılarının yanı sıra birçok Mozart piyano parçasını, Mozart’ın ne zaman piyano çalmaya başladığının cevabını içerir. Mozart’ın en iyi piyano şarkılarından bazılarını yazdığını biliyoruz , ancak kariyerinden hayranlarının (ve tüm müzik hayranlarının) bilmesi gereken başka etkileyici gerçekler de var:

  • 600’den fazla müzik parçası yazdı ve yayınladı
  • 5 yaşında piyano çalmaya başladı
  • 8 yaşında ilk senfonisini yazdı.
  • 11 yaşında ilk operası “La Finte Simplice”ı yarattı. 
  • 13 yaşında Gregorio Allegiri’nin “Misere”sinin müziğini tek bir performans dinledikten sonra parçaların hafızasını kullanarak yazdı.
  • 50’den fazla senfoni yazdı
  • En ünlü operaları da dahil olmak üzere 21 sahne parçası ve opera yazdı: Sihirli Flüt, Figaro’nun Evliliği ve Don Giovanni
  • Öncelikle orgda çalınmak üzere 18 kitle yazdı.
  • 19 piyano sonatını yazdı.

Piyano Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Ünlü Mozart şarkıları

Mozart’ın en ünlü eserlerinin çoğu orijinal olarak piyano için yazılmamıştı. Bazen en iyi klasik piyano şarkıları ve melodileri orijinal piyano şarkıları değildir. Genel olarak, diğer enstrümantasyonlu klasik müzik, solo piyano müziğine dönüşecektir. 

Diğer müzisyenler, zaman zaman, Mozart’ın orijinal olarak bir yaylı çalgılar dörtlüsü için yazılmış olan Eine Kleine Nachtmusik gibi yazılı ünlü müziklerinden bazılarını veya onun requiem’inden tek bir parçayı almış ve sonra Mozart’ın yazdığı müziği değiştirip yeniden yazmıştır. Bu, çoğu şarkıyı çalacak notalar olduğu ve en ünlü Mozart piyano müziğinin bir kısmının piyano için yazılmadığı anlamına gelir.

Alla Turca

Mozart'ın Piyano Eserleri
Mozart’ın Piyano Eserleri

Bu, Mozart’ın A minör anahtarında yaygın olarak çalınan, A minör ve E minör akorları arasında geçiş yapmaya odaklanan, sıçrayan melodide çok sayıda kromatik geçiş tonu yazan piyano şarkılarından biridir. İkinci yarıda, anahtar imzası değişmese bile, parça anahtarı göreceli majör A Majör olarak değiştirir. Türk etkisindeki kompozisyonda egzotik bir his var.

Mozart bunun gibi basit melodilerden basit piyano akorlarına kadar pek çok eser besteledi ama Rondo Alla Turca o kadar keskin ve ilginç bir müzik ki kafanıza takılacak. Bu, Mozart’ın yeni başlayanların bile çalmaya başlayabileceği basit melodilere sahip kolay piyano bestelerinden birine bir örnektir.

A Little Night Music – Eine Kleine Nachtmusik

Mozart'ın Piyano Eserleri
Mozart’ın Piyano Eserleri

G majör anahtarında yazılmış ve orijinal olarak keman için bir Mozart kompozisyonu olan bu melodinin birçok farklı gelişim aşaması olduğunu ve bir kaynama noktasına, keyifli bir zıplama hareketine ulaşana kadar çok hafif değişerek performans boyunca geliştiğini unutmayın.

Ayrıca 9. ölçüde melodinin ritminin tamamen çeyrek notaları ve sekizinci notaları kullanmaktan on altıncı notaları kullanmaya başladığını unutmayın. On altıncı notalar, sekizlik notanın tam olarak yarısı ve dörtlük nota uzunluğunun dörtte biri kadardır. Bu, şarkıya daha acil bir şekilde “hızlanma” hissi verir. 

Sonat No.11

Mozart'ın Piyano Eserleri
Mozart’ın Piyano Eserleri

Wolfgang Amadeus Mozart’ın 11 Numaralı Piyano Sonatı, eller arasında oktavlar halinde çalınan basit ve güzel bir melodi ile başlar. Melodinin oktavlarını iki elle çalmak, birçok farklı besteyle işe yarayan, öğrenmesi zor ve önemli bir beceridir.  Bu güzel melodi, C Majör’ün üçüncü derecesinde başlar ve anahtarın toniği olan C’ye dayanmadan önce, ima edilen akor ilerlemeleri boyunca yavaşça aşağı doğru sürüklenir.

Dikkatli olun çünkü Piyano Sonatı No. 11 3/4 ölçüyle yazılmıştır, yani her ölçü aslında dört yerine dörtte üç nota vuruşuna sahiptir. Müzik tarihinde bu zamanda, 3/4 zaman işareti kullanmak nadir değildi çünkü genellikle bunun gibi müzikler baloda, dansta, düğünde veya diğer kutlamalarda dansı çağrıştırmak için çalınırdı. Vals müzik formları, 3/4 zamanlamada en iyi bilinenlerden bazılarıdır ve bu sonatta bu tür bir his vardır. 

Mozart’ın Piyano Sonatı 11, tahmin edebileceğiniz gibi, piyano konçertosundan farklı olarak sonat adı verilen bir müzik parçasıdır. Piyano konçertoları ile piyano sonatları arasındaki fark, bir konçertonun tüm orkestra, koro veya bir orkestra şefi tarafından yönetilen büyük bir toplulukla çalınması amaçlanır; burada piyano, büyük bir grupta önde gelen solist veya müzik icracısı olarak görev yapar. 

Mozart Senfonisi 40

Mozart'ın Piyano Eserleri
Mozart’ın Piyano Eserleri

Bu melodi anında tanınabilir, ancak aynı zamanda en acemi piyanistler tarafından bile basit ve çalınabilir. Mozart, D minör tonunda inanılmaz derecede akılda kalıcı bir minör melodi yazar. Okurken amaçlanan tüm yanlışlıklar, Bb ve C# kullandığınıza dikkat edin. Bb, A doğal’a yarım adım düşer ve C#, D doğal’a yükselir. 

Çoğu zaman, bir minör tonda çalarken veya beste yaparken, harmonik minör gamı ​​veya melodik minör gamı ​​yapmak için yazılmış ekstra ek notlar olacaktır. Bu durumda Mozart, D Melodik Minör Ölçeğini temsil etmek için D doğal’a yarım adım hareket eden C# yazıyor. 

Ayrıca bu şarkının, bir önceki ölçünün son vuruşundan başlayarak, toplama ölçüsü denen şeyle başladığını fark edeceksiniz. Bu, şarkının neşeli, hareket ve enerji dolu gibi hissetmesine yardımcı olur. Melodi, düşüşten önce başlayarak, momentumu iletme hissini teşvik eder. Melodinin 4. vuruşta başlamasına izin vererek, yazılmayan ölçüleri saydığınızdan emin olun. Bu, öğrenilmesi yararlı bir beceridir.

Tam bir senfoni olarak, bu öğrenmesi uzun bir parça ve yeni başlayan biriyseniz en kolay iş değil.

Requiem in D Minor

Mozart'ın Piyano Eserleri
Mozart’ın Piyano Eserleri

Belki de kariyerindeki belirleyici müzik parçası, hayatının sonunda gelen parçaydı. Mozart bu parçayı tamamlamadan vefat etti. Bu müzik parçası, Batı klasik müziği tarihinde en çok tanınan girişlerden birine sahiptir. Her hareket belki bir öncekinden daha tanınabilirdir ve parçayı adını bilmeseniz bile, film, televizyon ve reklamlarda sayısız kez kullanıldığı için hareketleri muhtemelen tanıyacaksınız. 

Bu Requiem Mass’ın her hareketi, piyanoda bir ömür boyu beceri geliştirme ve iş başında gerçek bir ustanın gösterilerini içerir. Kontrpuan, Anahtar Modülasyonlar, Ritmik Varyasyon ve Phrasal Development. Yazma ve performans kariyerinin tüm temel bileşenleri ve becerisi, son parçası sırasında burada sergileniyor. Her hareket bir öncekinden daha ilginç ve zorlu. 

Müzisyenler genellikle piyano şarkıları hakkında Mozart müziğinden saygıyla bahsederler, ancak bir müzisyen olarak yeteneği ve kararlılığı tartışmasız en iyi bu parça tarafından temsil edildi. “Lacrimosa” sırasında kemanların, alçak telli çalgıların, üflemeli çalgıların ve unutulmaz koronun acımasız ve ağrılı inen aralıkları.

Mozart'ın Piyano Eserleri
Mozart’ın Piyano Eserleri