Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Scream Vokal Yapmak konusunu ele alacağız.. Çığlık atmak, heyecan göstermenin, öfkeyi serbest bırakmanın veya sadece dikkat çekmenin popüler bir yoludur. İster metal bir konserde olun, ister kalabalık bir barda amacınızı anlatmaya çalışıyor olun, çığlık atmak etkili bir şekilde duyulabilir. Ancak yanlış yaparsanız ses tellerinize ciddi şekilde zarar verebilirsiniz. 

Scream, genellikle vücudun daha yüksek kayıtlarında yoğun çığlıklarla karakterize edilen bir çığlık şarkı söyleme tarzıdır. Çığlıklar genellikle müzikte bir gelgit yaratmaya yardımcı olan temiz şarkı dönemleriyle noktalanır.

Çığlık stilini sergileyen şarkılardan bazı örnekler: 

  • Alexisonfire tarafından “Kazalar” 
  • Silverstein’dan “Benim Kahramanım” 
  • Perşembeye kadar “Ağırlık” 

Bu çığlık atma tarzı 2000’lerin başında Alexisonfire ve Silverstein gibi gruplar tarafından popüler hale getirildi.

Şan Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bizimle iletişime geçip ücretsiz randevu alın!

Scream Vokal Yapmak

Çığlık atmak, ses tellerine oldukça sarsıcı olabileceğinden, genellikle ağrıyla ilişkilendirilir. Ancak, doğru yapılırsa çığlık atmak acı verici olmak zorunda değildir. Önemli olan doğru tekniği kullanmaktır. 

İlk olarak, bir derin nefes ile ciğerlerinizi hava ile doldurun. Ardından, ‘h’ sesi çıkararak keskin bir şekilde nefes verin. Nefes vermenin gücü boğazınızı temizlemenize ve ses tellerinizi açmanıza yardımcı olacaktır. Son olarak, nefes verirken bir ‘e’ sesi çıkarın ve havayı yavaşça dışarı verin. Pratik yaparak, herhangi bir acı veya rahatsızlık duymadan güçlü bir çığlık üretebilmelisiniz.

Nasıl Agresif Şarkı Söylersiniz?

Nefes Egzersizleri ve Vokal Isınma

Scream Vokal Yapmak
Scream Vokal Yapmak

Çığlık atmaya başlamadan önce ses tellerinizi ısıtın. Egzersiz yapmadan önce kaslarınızı nasıl ısıtıyorsanız, ses tellerinizi de yoğun bir şekilde kullanmadan önce ısıtmanız gerekir. Çığlık atmaya başlamadan önce mırıldanmayı veya şarkı söylemeyi deneyin. Bu, ses tellerinizin gerilmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Ne tür şarkı söylerseniz söyleyin, sahneye çıkmadan önce notalarını kontrol etmek için nefes egzersizleri yapmak iyi bir fikirdir. Şarkı söyleme egzersizleri sahnede kullanmadığınız notaları bile tüm ses aralığınızı ısıtmak için önemlidir. Bu ısınmaları 10-30 dakika yapın ve setiniz için daha rahat ve kendinden emin olacaksınız.

Setinizi Planlayın

Scream Vokal Yapmak
Scream Vokal Yapmak

Bir şarkının gerçekten çığlık atacağını biliyorsanız, belki bir sonraki şarkıyı sizin için sesli olarak nispeten kolay olacak şekilde planlayın. Açıkçası, tüm setiniz çığlık atıyorsa bu işe yaramaz.

Kardiyo ve Kas Güçlendirme Antrenmanınızı Yapın

Scream Vokal Yapmak
Scream Vokal Yapmak

Her tür rock şarkı söylemesi, vokalistin fiziksel sınırlarını test eder, bu nedenle bir egzersiz planına sahip olmak iyi bir fikirdir. Kardiyo egzersizleri akciğer kapasitenizi artırır ve çekirdek güçlendirme, bağırılan notalara gittiğinizde size daha fazla destek verir.

Bol Su İçin ve Birazını Sahnede Tutun

Scream Vokal Yapmak
Scream Vokal Yapmak

Bolca su için ve nemli kalın. Su içmek ses tellerinizi nemli tutacak ve bu da çığlık attığınızda tahriş olmalarını önleyecektir. Ses tellerinizi kurutabilen ve onları hasara karşı daha duyarlı hale getirebilecek alkol ve kafeinden kaçınmak da önemlidir. 

Provalarda, ısınmalarda ve sahnede vokal enstrümanınızı nemli tutmak çok önemlidir. Soğuk içecekler boğazı sıkma eğiliminde olduğundan, oda sıcaklığında veya ılık sıvılar, şarkıcılar ve çığlık atanlar için idealdir.

Notalarınızı Bilin!

Scream Vokal Yapmak
Scream Vokal Yapmak

Bilmek istiyorummetal şarkıcısı gibi nasıl çığlık atılır?Çığlık atarken doğru tekniği kullanın. Çığlık atarken boğazını kullanmamaya çalış; Bunun yerine diyaframınızı kullanın. Elinizi karnınıza koyun ve derin bir nefes alın, böylece eliniz midenizle birlikte yükselir. Nefes verirken “ah” sesi çıkarırken havayı ağzınızdan dışarı doğru itin. Titreşimi boğazınızda değil göğsünüzde hissetmelisiniz.

Bir şarkıda bir nota çığlık atıyor olsanız bile, akort içinde çığlık atabilmeniz için notanın ne olduğunu bilmeniz gerekir. Akort içinde çığlık atmak, grubunuzun uyumlu görünmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca, sesinizi nereye hedefleyeceğinizi bilme konusundaki ek güven, sesinizi iyi durumda tutmak için çok önemlidir.

Setten Sonra Alkol İçin

Scream Vokal Yapmak

Alkol sesini çok kurutur ve çığlık atmanın boğazına yaptığı kötü etkileri daha da kötüleştirir. İçki içiyorsanız, setiniz bitene kadar bekleyin. Başarılı ve tutarlı bir şekilde çığlık atabilmeniz için set öncesi ve sırasında susuz kalmamanız gerekir.

Sağlıklı Kalın!

Scream Vokal Yapmak

Çığlıklar arasında mola verin. Uzun bir süre (örneğin bir konserde) çığlık atacaksanız, ses tellerinize dinlenme şansı vermek için çığlıklar arasında ara verin. Su içmek ve tuzlu su ile gargara yapmak, uzun süreli çığlıklar sırasında ses tellerinizdeki iltihabı azaltmaya da yardımcı olabilir.

Dengeli beslenmek ve bol bol uyumak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Sonuçta vücudunuz sizin enstrümanınız!