Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Metronom İle Gitar Çalmak konusunu ele alacağız.. Özellikle başlangıç aşamasında metronom ile çalışmak size çok sıkıcı gelebilir. Ancak neden metronom ile gitar çalışmanız gerektiğini bilirseniz kendinizi daha iyi motive edebilir ve sıkıcılığı ortadan kaldırabilirsiniz. Metronom ile gitar çalmanın faydalarını kısaca şöyle sıralayabiliriz; Ritim Kulağınızı Geliştirir, Hatalarınızı Daha İyi Görmenizi Sağlar, Doğru Bir Şekilde Hızlanmanızı Sağlar, Eşlikli Çalmak İçin Harika Bir Egzersizdir..

Yukarıda ele aldığımız metronom ile gitar çalmanın faydalarını şimdi alt başlıklar halinde ele alarak gidelim ve doğru bir müzik bilinci oluşturarak çalışmalarınıza anlam katmayı hedefleyelim. Unutmayın herhangi bir şeyi neden yaptığınızı bilirseniz faydalarını daha iyi tartabilir ve daha verimli çalışabilirsiniz. Her zaman dediğimiz gibi sadece çalışma değil verimli çalışma son derece önemlidir..

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Denem Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Metronom İle Gitar Çalmak

Ritim Kulağınızı Geliştirir

Metronom İle Gitar Çalmak
Metronom İle Gitar Çalmak

Başlangıç seviyesinden itibaren egzersizleri metronom ile yapmak ritim kulağınızı da geliştirir. Gitar egzersizlerinde sadece bir açıdan fayda gözetmek doğru bir gelişim süreci takibi değildir. Buna örnek olarak en ufak bir egzersizi bile doğru akortla yapmayı düşünebilirsiniz. Bunun nedeni aynı zamanda kulağınızı da geliştirmektir. Örnek bağlamında konumuza döndüğümüzde başlangıç aşamasında metronomla çalıştığınızda motor kaslarınız ve parmak koordinasyonunuzun yanı sıra ritim kulağınızı da geliştirmiş olacaksınız.

Hatalarınızı Daha İyi Görmenizi Sağlar

Metronom İle Gitar Çalmak
Metronom İle Gitar Çalmak

Gitarı metronom eşliğinde çalıştığınızda metronom vuruşu süresi içerisinde çıkardığınız seslerin doğru çıkmasına daha çok odaklanabilirsiniz. Amaç sadece doğru basıp çekmek değil, sesin doğru sönümlenmesi ve doğru tansiyonda devam etmesi de son derece önemlidir. Bu kazanım aynı zamanda tuşenizin de doğru oturmasını sağlayacaktır.

Doğru Bir Şekilde Hızlanmanızı Sağlar

Metronom İle Gitar Çalmak
Metronom İle Gitar Çalmak

Bize inanın hızlı çalımlarda büyü sadece hızdan dolayı kaynaklanmaz. Büyüyü sağlayan şey basım ve tekniklerin doğru ve aynı zamanda hızlı bir şekilde yapılmasıdır. Bunun için önce basımlarınızı ve tekniklerini kusursuzlaştırmanız gerekiyor, inanın bunları sağladıktan sonra hızlanmak hiç zor değil. Asıl sihir doğru bir şekilde hızlanmak

Bu doğrultuda tüm çalışmalarınıza yavaş bir metronomla başlamanızı ve doğru bir şekilde gerçekleştirdiğinize emin olduktan sonra seviye seviye hızlanmanızı tavsiye ederiz. Birden 60 bpm’den 140 bpm’e çıkmayın, seviye seviye yükselerek ve her seviyede doğru yaparak hızlanın..

Eşlikli Çalmak İçin Harika Bir Egzersiz

Metronom İle Gitar Çalmak
Metronom İle Gitar Çalmak

Bir parçayı solo bir şekilde çalmak tabiki de harika bir kazanımdır ve altında büyük bir emek yatar ancak eşlikli bir şekilde çalmak emin olun tek başınıza çalmaktan daha zor ve daha zevklidir. Tek başınıza gitar çalıştığınızda sadece kendi çıkardığınız sesi dinlersiniz ancak eşlikli çalmaya başladığınızda örneğin bir grupta çaldığınızı düşünelim, hem bateriyi dinlemeniz, hem basa gitarı dinlemeniz, hem solisti dinlemeniz, hem de diğer gitarını dinlemeniz gerekecek. Üstelik aynı zamanda bir kulağınız da çıkardığınız seste olacak.

Hiç kolay bir meziyet olmamasına karşın aslına bakarsanız metronom ile çalıştığınızda oluşması son derece kolay bir kazanım. Metronom ile çalıştığınızda hem metronom vuruşlarına hem de çıkardığınız notaya odaklanırsınız ve ilerisi için harika adımlar atmış olursunuz..