Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Gitarda Pena Çalışmaları konusunu ele alacağız.. Gitarı doğru ve verimli öğrenmenizi ve çalmanızı sağlayan en önemli unsurlardan biri de penanın doğru ve verimli kullanılmasıdır. Gitar eğitiminde duruş ve tutuş çalışmalarından sonra ilk sırayı pena çalışmaları alır. Bu aşamada pena egzersizleri size fazla kolay ve üzerinde durması gereksiz bir çalışma gibi gelebilir ancak unutmayın pena çalımlarınızı son derece etkileyen hatta gitar tonunuzu etkileyen en önemli unsurdur.

Sizler için kolaydan zora doğru bir kaç pena egzersizi sıraladık. Çalışmalarınızı tek yönlü değil (yani sadece sürekli üstten vuruşlarla değil) çift yönlü üst ve alt vuruşlarla yapmaya özen gösterin. Ayrıca bir metronom ile çalışmanız da verimi iki katına çıkaracaktır. Yavaş metronom ile başlayın ve bir süreç içinde doğru yaptıkça hızını arttırarak ilerleyin, bu sayede motor kaslarınız ve koordinasyonunuz yanı sıra ritim kulağınız da gelişecek..

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Gitarda Pena Çalışmaları

Çalışma 1

Gitarda Pena Çalışmaları
Gitarda Pena Çalışmaları

İlk 4 perdede ardışık yürüyüşlerle çalışmalarımıza başlayalım, daha önce de belirttiğimiz üzere bir metronom ile çalışmanız inanılmaz faydalı olacaktır. Pena vuruşlarınızın sırasıyla üstten ve alttan olacak şekilde yapmaya özen gösterin. Acele etmeden pena tutuşunuzu da özen gösteren ilerleyin..

Çalışma 2

Gitarda Pena Çalışmaları
Gitarda Pena Çalışmaları

İkinci olarak tel atlamalı ardışık çalışmamız var. Bu aşamada genellikle pena ile parmaklar doğru koordinasyona hemen giremez ve klavye parmağınız ile farklı tele basıp farklı telde pena basışı yapabilirsiniz. Üzülmeyin zaten bu eksiği kapatmak için bu egzersizi yapıyorsunuz. Acele etmeden hem sağ hem de sol parmaklarınızı teker teker gözlemleyerek ilerleyin..

Çalışma 3

Gitarda Pena Çalışmaları
Gitarda Pena Çalışmaları

Yine tel atlamalı bir egzersiz ancak buna artık atlama değil sıçrama diyebiliriz.. Pena ve klavye parmağınız işte bu çalışmalarla kusursuzlaşacaktır. Penayı sırasıyla üstten ve alttan vurmayı unutmayın. Ayrıca vuruşlarınızın da herhangi bir zamanda değil bir metronom içince olması da son derece önemlidir.

Çalışma 4

Gitarda Pena Çalışmaları
Gitarda Pena Çalışmaları

Artık 4. çalışmamız ile birlikte hızlanmaya başlayabiliriz. Biraz hız çalışma vakti. Olabildiği kadarıyla hızlanın ancak hızlanırken de doğru yaptığınıza emin olun. Yarım ve eksik basarak hızlanmanız size hiçbir katkı sağlamayacağı gibi eksiltecektir de…

Çalışma 5

Gitarda Pena Çalışmaları
Gitarda Pena Çalışmaları

Çalışmalar arasındaki en zor egzersize geldik. Burada pena vurulu biraz daha farklı, ilk 4 notada gösterilen pena vuruşları düzeniyle çalışmanıza devam edin. Burada hıza değil doğru yapmaya odaklanın ve uzun bir süre doğru gittikten sonra metronomu arttırın..