Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için 12 Bar Blues Nedir? konusunu ele alacağız.. Blues müziğinin en meşhur yürüyüşlerinden biri olan 12 Bar Blues kalıp olarak çoğu müzisyen tarafından bilinse de armoni ve ölçü ilerleyişi açısından pek bilinmemektedir. Halbuki bu iki önemli unsuru bilerek müziği kalıplardan çıkararak dilediğimiz pozisyon ve tonda 12 Bar Blues yürüyüşü yaratabiliriz..

12 Bar Blues‘u oluşturan iki önemli temel vardır, ölçü ve armoni. Bar zaten kendi dilimizde ölçü anlamına gelir, biraz türkçeleştirirek 12 ölçülü Blues yürüyüşü de diyebiliriz. Şimdi bu iki önemli temeli ayrıntılı olarak ele almak için alt başlıklara ayıralım ve açıklamalarımıza başlayalım, ancak şimdi reklamlar.. :)

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

12 Bar Blues Nedir?

12 Bar Blues Armonisi

12 Bar Blues Nedir?
12 Bar Blues Nedir?

Önce Armoni konusu işleyerek ölçü çalışmaya başladığımızda direk doğru akor yürüyüşle daha verimli ölçü çalışabiliriz. 12 Bar yürüyüşünde genellikle tonun 1., 4., ve 5. dereceleri kullanılır. Bunu biraz daha açalım, örneğin Mi Majör tonundan, Mi Majör akoruyla başlıyorsunuz, Mi’nin 4. derecesi olan (Mi – Fa – Sol – LaSi – Do – Re – Mi; koyular Mi’nin 1., 4., ve 5. dereceleri) La Majör akoru ile devam ediyorsunuz. Son akor olarak da 5. derece olan Si Akorunu kullanıyoruz.

12 Bar yürüyüşünün 1-4-5 kuralına göre akorlarının oluşturulması tamam, ayrıca bu akorların 7’lisini basarak da müziğinizi renklendirebilirsiniz. Şimdi Ölçüsünü ele alarak yürüyüşümüzü tamamlayalım..

12 Bar Blues Ölçüsü

12 Bar Blues Nedir?
12 Bar Blues Nedir?

Aslına bakarsanız çok kolay, adı üzerinde 12 ölçüye akorları dağıtacaksınız. Size klasik bir on iki bar yürüyüşüyle bir örnek verelim, Akorlarımızı bir üst paragraftaki armoni alt başlığımız ile belirlemiştir. Mi Majör – La Majör – Si Majör.. Hatta bu akorları 7’li basarak yürüyüşünüzü renklendirebilirsiniz demiştik. Şimdi alt alta bu akorların 12 ölçüye dağılımı inceleyelim;

Bir Ölçü ritim kalıbımız: ⬇️-⬇️-⬆️-⬆️-⬇️-⬆️

  • Mi Major: 4 Ölçü
  • La Major: 2 Ölçü
  • Mi Major: 2 Ölçü
  • La Major: 2 Ölçü
  • Si Major: 1 Ölçü
  • La Major: 1 Ölçü

12 Bar Blues ortaya çıktı bile, sizler ele aldığımız bilgileri kullanıp, kalıpları değiştirerek dilediğiniz 12 ölçü yürüyüşünü yapıp Blues müziğinin derinliklerine dalabilirsiniz. Akorları farklı seslerle süsleyebileceğinizi unutmayın, denemekten kaçınmadın, unutmayın en fazla bir kere yanlış yaparsınız :))