Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Les Paul Kullanan Gitaristler konusunu ele alacağız.. Les Paul gitarlar, diğer gitar türü arasından stratocaster ile birlikte en çok tercih edilen gitar serilerinden biridir. Bunun nedeni tabiki de muhteşem ton yelpazesidir. İster Blues, ister Rock, İsterseniz de Metal yapın Les Paul her zaman ilginizi çekecektir. Aslına bakılırsa bu kadar çok tercih edilmesinin bir diğer nedeni de oldukça kompakt olmasıdır. Bir gitar telini değiştirmeniz yaratıcı alt eşik düzeneği sayesinde bir kaç dakikayı geçmeyecektir..

Gitaristlerin hangi gitarı çaldığını bilmeniz size ne katar? Çok basit bir kaç cevabı var, öncelikle bilmek haz verir, ikinci olarak da yeni bir gitar almak istiyorsanız alacağınız gitarın ton yelpazesi hakkında sizlere fikir verebilir.. Bu bağlamda bir yazı dizisinin son makalesini okuyorsunuz. Yazı dizimizin diğer bölümlerinde olan; Stratocaster Kullanan Gitaristler yazımızı okumak için Buraya Tıklayın. Telecaster Kullanan Gitaristler yazımızı okumak için Buraya Tıklayın..

Unutmadan.. Hiçbir gitarist kariyeri boyunca sadece bir gitar türünde ilerlemez. Mesela Slash bazı şarkılarında Stratocaster bile kullanmıştır, diğer bir örnek Eric Clapton ise bir strotacaster ile ikonlaşsa da onu bazı performanslarında bir Les Paul ile de görebiliriz. Makalemizi oluştururken baz aldığımız esas kriterimiz ikonlaştığı ve ağırlıklı kullandığı gitarlardır..

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Les Paul Kullanan Gitaristler

Jimmy Page

Les Paul Kullanan Gitaristler
Les Paul Kullanan Gitaristler

Gerçek bir dahi (Gönlümüzde yeri ayrı).. Dönemine göre yeni sayılan çeşitli efekt pedallarıyla harika şarkılar yarattı. Led Zeppelinin her şarkısında farklı ton ve tür duyabilirsiniz. Jimmy Page işte bu geniş aralıklı tonlarını genellikle Les Paul gitarı üzerinden oluşturdu.

Slash

Les Paul Kullanan Gitaristler
Les Paul Kullanan Gitaristler

Gibson Les Paul serisinin en konik gitaristlerinden biridir. Onu çok nadir başka gitarlarda görürsünüz.. Rock ve Metal türlerinde yarattığı harika tonlarla şimdiden tarihe geçti bile.. Slash’in piyasada bir de signature gitarı da bulunmakta, tabiki de Les Paul :)

Zakk Wylde

Les Paul Kullanan Gitaristler
Les Paul Kullanan Gitaristler

Metal müziğinin en coolu ve ağır abisi olan Zakk Wylde, ikonik Les Paul’u ile harika sololar atmaya devam ediyor.. Gitara yerleştirdiği aktif manyetikler ile yakıp kavuran sololarına devam eden Wylde ayrıca Signature gitar sahibidir.. O da tabiki de Les Paul..

Gary Moore

Les Paul Kullanan Gitaristler
Les Paul Kullanan Gitaristler

Still Got The Blues.. Evet o solo.. Bu Adam gitarı gerçek anlamda ağlatıyor. Klasikleşen şarkılarının yanı sıra sert metal tonlarında yürüdüğü Blues ölçülerinin üstene attığı sololarla ortalığı ayağı kaldırdı.. Henüz piyasada signature bir gitar serisi olmasa da yakın zamanda çıkacaktır. Bu adam dahiyane bir gitar tonu yarattı..

Joe Perry

Les Paul Kullanan Gitaristler
Les Paul Kullanan Gitaristler

Dönemin ve güncelin en iyi gruplarından Aerosmith’in gitaristi olan Joe Perry tam bir denge adamı. Gerek sert sololarda gerek ise clean eşlik ritimlerde harika tonlar oluşturabildi. Tabiki de bir Gibson Les Paul ile :)

James Hetfield

Les Paul Kullanan Gitaristler

Riffler diyarından Lord James Hetfield (Evet, şimdi ilan ettik). Metal dünyasına katıkılarını buraya yazacak kadar inanın vaktimiz yok. Ancak bir metal tonu diye bir şey varsa onun yaratıcılarından biri mutlaka odur. Gibson olmasa da mutlaka şarkılarında ve konserlerince bir Les Paul kullanır.

Neil Young

Les Paul Kullanan Gitaristler

Folk Rock türünün efsane gitaristi Young ülkemizde çok fazla bilinmese de emin olun keşfetmenize değecek bir müzisyen ve gitaristtir. Onun eserlerinde Les Paul’un harika tonunu kusursuzca duyabilirsiniz..

Steve Hackett

Les Paul Kullanan Gitaristler

Yine Les Paul’u ikonlaştıran bir gitarist ile karşı karşıyayız.. Genesis’in baş gitarist Steve Hackett.. Son albümlerinde klavye çok ön planda diye eleştiriler yapılsada mutlaka harika bir gitar tonu her zaman kulağınıza gelecektir.. İşte o ton bizim incelediğimiz gitarın tonu..

Billy Gibbons

Les Paul Kullanan Gitaristler

Blues müziğine yeni bir soluk ve tarz getiren ZZ TOP’un efsane gitaristi Gibbons her zaman olmasa da genellikle sahnesine ve şarkılarına bir Les Paul tonu katar. Özellikle distortionu yüksek Les Paul serisinin blues türünde nasıl tınlayacağını merak ediyorsanız ZZ TOP ve Billy Gibbons’ı mutlaka dinleyin..

Les Paul

Les Paul Kullanan Gitaristler

Les Paul serisini ele alırken gerçek Les Paul’u anmadan geçmeyiz.. Ortada sadece bir isim benzerliği yok, gitarist Les Paul bizzat Les Paul serisini yaratan bir gitarist ve mühendis.. Teşekkürler Paul, müziğe katkılarını sıralamaya kalkarsak satırlar yetmez, eminiz yukarıda listelediğimiz gitaristler de ona minnettardır..